Predstavljena knjiga o Dinamo naslovu prvaka 1982. godine. Zajec: U Karaki se počeo stvarati taj pobjednički duh
Zajednički plov kroz slavljeničke dane, emotivno prisjećanje na znamenitu 1982. godinu, dane koji su snažno utkani u svaku stanicu pravoga Dinamova navijača… U takvom je ozračju GNK Dinamo u srijedu na sajmu knjiga, Interliberu, predstavio knjigu ”Bilo je to najljepše proljeće u mom životu”, ediciju posvećenu nezaboravnoj sezoni u kojoj su plavi osvojili naslov prvaka 1982. godine. Edicija je, dakle, tematski naslonjena na povijesnu sezonu, a kroz 376 dinamičnih stranica prožimaju se i prisjećanja glavnoga stratega slavne generacije, našeg Miroslava Ćire Blaževića. Knjigu potpisuju autori Miroslav Par i Miroslav Tomašević, a predstavlja dokument vremena i nudi detaljne zapise iz povijesne sezone.
Tadašnji kapetan i aktualni Dinamov predsjednik Velimir Zajec bio je svojevrsni domaćin na promociji na Interliberu gdje su mu se u samoj naraciji između ostalih pridružili i njegovi suigrači iz zlatnih dana – Stjepan Deverić i Džemal Mustedanagić, a cijelu je priču u njihovu društvu začinio i Miroslav Blažević junior, sin našega nezaboravnog trenera.
Promociju su, između ostalih, uveličali i glavni Dinamov trener Nenad Bjelica, zatim Zorislav Srebrić, aktualni savjetnik predsjednika Hrvatskoga nogometnog saveza i jedan od trenera koji je bio u korijenima stvaranja ove slavljeničke generacije, Željko Hohnjec kao tadašnji akter i dio igračke generacije, a bio je tu i Igor Cvetković, sin tadašnjega znamenitog člana plave generacije, Zvjezdana Cvetkovića i ujedno, dakako, nećak tada mladog napadača Bore Cvetkovića.
-Da, bio sam kapetan, dečki su me slušali, ali bili smo frendovi, ružili smo u Karaki gdje smo se znali naći poslije utakmice. I tu se počeo stvarati taj pobjednički duh, osjećaj da možemo napraviti puno toga. krasila nas je ofenzivna igra, taj Ćirin ‘fore-checking’, presing od početka, tako da smo mi stiskali odmah na početku, uz presijecanje njihovih akcija. Radili smo puno s Ćirom, koji je donio nešto novo u naš nogomet. Doveo je manje trčanja, mislim u smislu treninga. Išlo se više na svježinu, njegovi su treninzi bili iznimno osvježavajući za nas, brzi, hitri s loptom. Otraga smo praktički bili Dragan Bošnjak, Ismet Hadžić i ja kao trojica stopera. U prosjeku smo bili visoki valjda samo 160 cm, ali nismo primali golove iz prekida. Igra je počinjala baš otraga, tu kreće nogometna majstorija- prisjetio se predsjednik Zajec.
Na sličnom je tragu svoja sjećanja evocirao i Džemal Mustedanagić.
-Najvažnije je što je napravljena kohezija. Bila je dobra atmosfera. Kad smo krenuli s dobrim utakmicama, zahuktalo se i išlo po planu, Krenula je euforija, odlična atmosfera, dobro društvo, bilo nas je vrlo teško zadržati.
Zanimljiv je štiklec da dvojica tadašnjih suigrača – Džemal Mustedanagić i Petar Bručić – zbog sitnih nesuglasica dugo nisu razgovarali. Pomirili su se tek kasnije, dok su obojica igrali u Austriji.
-Nismo tada razgovarali, ali na terenu se to nije osjetilo, u samoj igri smo se sjajno nadopunjavali. Kasnije nas je pomirio Zlatko Kranjčar, u doba dok smo svi zajedno bili u Austriji. U redu, malo se i popilo, ne baš iz čaša nego iz bokala, pa smo se pomirili. Ali zanimljivo je da se uopće više nismo sjećali zašto smo se uopće posvadili, ha ha ha- provukao je Mustedanagić.
Emotivan je bio i tadašnji ”maksimirski as tref – Deverić Štef.” Tako mu je,,dakako, tepao naš proslavljeni radio reporter Ivan Tomić.
-Bili smo ubojiti i sa sredine i s lijeve i s desne strane. Bilo je to doba kad su se već bočni puno priključivali. Prvo smo odmah išli u presing uzeti loptu i graditi akcije i normalno da smo tu na jedan način dezorijentirali suparnika. Čim bi oduzeo loptu već se negdje napravila neka rupa, neka situacija, prostor gdje si spreman ići u završnicu. Ćiro je volio ofenzivni nogomet što je meni odgovaralo. Imao sam slobodu, nije me kočio u driblinzima, a ja sam dosta lopti gubio. Međutim, nije me sputavao u tom driblingu, u tom mom načinu igranja.
Posebno poglavlje knjige posvećeno je i svojevrsnoj uvertiri – (ne)priznatom naslovu prvaka 1979. godine. Dinamu je sudskom odlukom pripao pokal za sezonu 1978/’79. u famoznom „slučaju Tomić“, a ovom prilikom donosimo detaljan prikaz tih zbivanja uz zaključak – „Dinamo je zatražio da FSJ provede konačnu odluku Suda, formalni upis još nije dovršen.”
Za trajanja Interlibera knjigu možete nabaviti na štandu Rockmarka u paviljonu 6 Zagrebačkog velesajma po prigodnoj cijeni od 24,80 eura. Možete je, dakako, kupiti i u svim klupskim fan shopovima, kao i na webshopu po cijeni od 34,50 eura. Za članove kluba u fan shopu cijena knjige je 29,90 eura.
U prodaji je i knjiga “Kibici Purgera” po cijeni od 30 eura (odnosno 25,50 eura za članove kluba), dok je na Interliberu možete kupiti po promotivnoj cijeni od 27 eura.