SERVUS ZAGREB

Predstavljen projekt Grad na Savi: Zagreb će dobiti najveći Central park u Europi

Gradska platforma Servus Zagreb danas je predstavila projekt Grad na Savi, jedan od šest krucijalnih projekata ove gradske platforme
Zagreb: Članovi tima Servus Zagreb predstavili projekt Grad na Savi Davor Puklavec/PIXSELL

Zagreb odgovara na klimatske promjene i pokreće ambiciozni projekt Grad na Savi, koji donosi temeljitu preobrazbu prostora uz rijeku. Projekt su predstavili stručnjaci iz različitih područja: Zdravko Jurčec, dipl.ing.građ., prof.dr.sc. Zoran Veršić, dipl.ing.arh., mr.sc. Željko Uhlir, dipl. ing. građ., kao i nezavisni kandidat gradske platforme Servus Zagreb za gradonačelnika Grada Zagreba, Davor Bernardić.

Rijeka koja povezuje, a ne razdvaja

Sava, koja je desetljećima bila neiskorišteni potencijal glavnog grada Hrvatske, konačno dobiva novu funkciju. Projekt Grad na Savi usmjeren je na renaturalizaciju rijeke, uređenje park-šume, poboljšanje kvalitete vode te urbani i infrastrukturni razvoj. Ključni aspekti projekta uključuju uvođenje pragova i pregrada na Savi, čime će se stabilizirati vodostaj, spriječiti erozija i poboljšati kvaliteta vode, osiguravajući pritom sigurnost vodonosnih spremnika.

– Ovim projektom Zagreb dobiva jednu od najvećih zeleno-plavih zona u Europi. Kroz promišljeno uređenje obala i razvoj ekoloških sadržaja, stvaramo grad uz rijeku, a ne grad koji rijeku zaobilazi – istaknuo je Zdravko Jurčec, predsjednik Hrvatskog inženjerskog saveza.

Davor Puklavec/PIXSELL

Projekt donosi značajne ekološke i urbanističke prednosti. Uz povećanje kvalitete vode i stabilizaciju podzemnih zaliha, planirano je stvaranje zelenih površina u srcu grada. Park-šuma i rekreacijske zone pružit će Zagrepčanima dodatne prostore za sport, opuštanje i druženje.

– Povezivanjem rijeke s gradom, Zagreb konačno prestaje okretati leđa svom najvećem prirodnom bogatstvu i počinje ga koristiti na način kakav viđamo u najrazvijenijim europskim metropolama – naglasio je Jurčec.

Održiva gradnja i obnovljivi izvori energije

Profesor Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu, Zoran Veršić, osvrnuo se na koncept održivog građenja te mogućnost izgradnje hidroelektrana i fotonaponskih polja kao izvora obnovljive energije.

– Održivo građenje, izgradnja hidroelektrana i mogućnost izgradnje fotonaponskih polja ideja su projekta Grad na Savi – istaknuo je Veršić, dodajući kako će integracija rijeke u urbani prostor omogućiti izgradnju novih stambenih naselja i drugih sadržaja.

Osim ekološkog aspekta, projekt ima i ključnu ulogu u rješavanju stambene krize u Zagrebu. Prema riječima Željka Uhlira, Zagreb se suočava s ozbiljnim manjkom stambenih jedinica.

– Zagreb hitno treba novih 30.000 stanova. Grad mora omogućiti gradnju na brownfield lokacijama poput Badela i Gredelja, okrupniti gradska zemljišta i osigurati dostupno stanovanje kroz javne natječaje, neprofitne stambene zadruge i dugoročno povoljno financiranje. Stanovi u novim naseljima uz Savu moraju biti priuštivi – dostupni svima, a ne samo nekolicini – poručio je Uhlir.

Nova prometna i energetska infrastruktura

Projekt predviđa izgradnju novih mostova preko Save koji će imati višestruke funkcije – od prometnih prijelaza do komunikacijskih koridora koji povezuju centar grada s Novim Zagrebom. Uz to, planira se korištenje obnovljivih izvora energije, uključujući solarne elektrane na akumulacijskim jezerima i geotermalne izvore.

Nezavisni kandidat za gradonačelnika Zagreba, Davor Bernardić, naglasio je kako ovaj projekt ima dugoročnu ekološku i urbanističku vrijednost.

Davor Puklavec/PIXSELL

– Ovo nije samo projekt budućnosti za Zagreb, ovo je nužan ekološki projekt kojim osiguravamo pitku vodu za generacije, a Zagreb će dovesti na obale Save. Na ovaj način niknut će novi grad, i to na kanalu kao u Beču i mnogim drugim gradovima, gdje će se graditi priuštivi stanovi i kuće. Tako će Zagreb dobiti novu kvalitetu života – rekao je Bernardić.

Pored ekoloških i stambenih prednosti, projekt predviđa izgradnju najvećeg “central parka” u Europi s brojnim sadržajima, sportskim terenima, biciklističkom magistralom, vodo-taxijima te novim prometnicama i trasom tramvaja ili brze željeznice.

– Sava više neće biti prepreka već prilika da osiguramo ekološki, društveni i ekonomski preporod. Ovaj projekt donosi zalihe pitke vode za stoljeća, struju iz hidroelektrana, priuštive stanove i kuće, bolju prometnu povezanost uz Savu, biciklističke i pješačke staze, najveći park u Europi, vodo-taxije i brojne druge sadržaje – zaključio je Bernardić.

Davor Puklavec/PIXSELL

Projekt Grad na Savi predstavlja vizionarski plan koji će, ako se realizira, značajno poboljšati kvalitetu života u Zagrebu, integrirajući rijeku Savu u svakodnevni urbani život na način kakav Zagreb do sada nije poznavao.

Grad Zagreb
Politika