PRIRODNI REPELENTI

Počinje vrijeme komaraca: Evo kako se zaštititi na najprirodniji način

Topli mjeseci donose više vremena provedenog na otvorenom – na terasama, u vrtovima, parkovima ili uz more. Nažalost, ljeto sa sobom donosi i neželjene goste – komarce
KOMARAC Foto: Pixabay/Ilustracija

Ovi sitni, ali dosadni insekti mogu u trenu pokvariti večernje opuštanje, a uz neugodne ubode, poznati su i po prijenosu bolesti poput Zike, denge, žute groznice i malarije u određenim dijelovima svijeta. Iako su dostupna brojna kemijska sredstva za njihovo odbijanje, mnogi se danas okreću prirodnim alternativama, koje su manje agresivne za okoliš i zdravlje.

Prirodna obrana protiv komaraca može se uspješno postići uz pomoć biljaka koje svojim mirisima tjeraju ove insekte. Ove biljke sadrže eterična ulja i spojeve koje komarci jednostavno ne podnose, a ljudi ih najčešće doživljavaju kao ugodne i osvježavajuće. Dobra vijest je da mnoge od njih možete lako posaditi na balkonu, prozorskoj dasci, u vrtu ili čak unutar doma. Osim što štite od uboda, većina ovih biljaka ima dodatne koristi – od kulinarske upotrebe do dekorativnog izgleda i pozitivnog učinka na druge dijelove vrta.

U nastavku donosimo pregled najpoznatijih i najučinkovitijih biljaka koje se koriste u prirodnoj obrani protiv komaraca – kako ih prepoznati, gdje ih saditi i kako ih najbolje iskoristiti za zaštitu prostora u kojem boravite.

Foto: Pixabay/Ilustracija

Prirodni repelenti

Lavanda (Lavandula angustifolia)

Lavanda ima jak, ugodan miris za ljude, ali izuzetno odbojan za komarce. Eterično ulje lavande sadrži linalool i linalil acetat – spojeve koji djeluju kao prirodni repelenti. Možete je posaditi u vrtu, oko prozora ili u tegli na terasi.

Bosiljak (Ocimum basilicum)

Osim što je izvrstan začin, bosiljak je i snažan repelent. Njegov jak miris zbunjuje komarce i odvraća ih od ljudi. Dodatni plus: odbija i muhe! Posadite ga na sunčanom mjestu, a možete čak i utrljati listove po koži za dodatnu zaštitu.

Citronela (Cymbopogon nardus)

Jedan od najpoznatijih prirodnih repelenta. Citronela je trava čije ulje se koristi u mnogim komercijalnim sredstvima protiv komaraca. Najbolje uspijeva u toplim klimama, a može se uzgajati u velikim posudama.

Metvica (Mentha spp.)

Metvica ima snažan miris mentola koji odbija komarce, ali i druge insekte. Osim što ju je lako uzgajati, brzo se širi i može prekriti veće površine. Idealna je za rubove vrtova ili posude na prozorima.

Foto: Pixabay/Ilustracija 

Ružmarin (Rosmarinus officinalis)

Ružmarin je još jedna aromatična biljka čiji miris odbija komarce. Posebno je učinkovit kada se spaljuje – dim od grančica ružmarina tjera komarce s terasa i okućnica.

Neven (Tagetes spp.)

Neven ima izražen miris koji odbija komarce, ali i druge štetnike poput lisnih uši. Osim zaštite, pruža i dekorativnu vrijednost zbog svojih jarkih boja.

Mačja metvica (Nepeta cataria)

Iako je omiljena među mačkama, mačja metvica sadrži nepetalakton – spoj koji je učinkovitiji od DEET-a u odbijanju komaraca, prema nekim istraživanjima.

Savjeti za najbolji učinak

Sadite biljke u blizini mjesta gdje često boravite – terasa, prozori, vrtne stolice.

Redovito trljajte listove kako bi mirisi bili intenzivniji.

Kombinirajte više biljaka za jači učinak i estetski ugodniji prostor.

Biljke su jednostavan, mirisan i estetski lijep način za borbu protiv komaraca – i još uz to pomažu u stvaranju ugodnog, prirodnog okruženja.

Hrvatska
Zanimljivosti