Konkretna ponuda

Piletić poručio pravosudnih djelatnicima: Ako se štrajk zaustavi, povući ćemo odluku o neplaćanju štrajka

Ministar tvrdi da je to dvostruka korist za sve one koji su danas u štrajku
Zagreb: Izjava Marina Piletića nakon 256. sjednice GSV-a Emica Elveđi/PIXSELL

Iako ponuda Vlade o 12-postotnom povećanju plaća službenika u pravosudnim tijelima nije bila tema sjednice Gospodarsko-socijalnog vijeća, ministar rada Marin Piletić pojasnio je kako su uz to spremni i povući odluku o neplaćanju dana u štrajku ako se štrajk zaustavi i omogući neometan rad pravosuđa.

– Mi smo sada po prvi put izašli s konkretnom ponudom i rekli – zaustavite štrajk, ide dodatak od 12 posto i Vlada je spremna povući svoju odluku o neplaćanju štrajka. To je dvostruka korist za sve one koji su danas u štrajku – uz povećanje plaće mogu računati da im plaća u ovim danima nakon odluke Vlade neće biti umanjena, rekao je u izjavi za medije Piletić.

Ministar je naveo kako su na sjednici Gospodarsko-socijalnog vijeća od ministra pravosuđa Ivana Malenice čuli što se sve kani napraviti u vezi stupanja na snagu Zakona o plaćama u državnim i javnim službama, a jedan od ciljeva je da se najniži koeficijent uredbom poveća za 40 posto, a samim time proporcionalno i ostali koeficijenti. Cilj je i da plaća u siječnju, s isplatom u veljači, bude sukladna s novim zakonom, uredbama i koeficijentima. Zato su se danas na GSV-u usuglasili da zakon bude izglasan u Hrvatskom saboru već u listopadu, a da se paralelno s drugim čitanjem rade uredbe kako bi se njihov rok pomaknuo s ožujka, pojasnio je ministar.

Ministar je odbacio navode nekih sindikata da je novi sustav plaća unaprijed srušen zbog čega bi i oni mogli tražiti ono što se nudi Sindikatu državnih i lokalnih službenika i namještenika te poručio kako donošenjem novog zakona žele izjednačiti ista ili slična radna mjesta po pitanju plaća.

– Sindikati javnih službi su kroz niz godina kolektivnog pregovaranja uspjeli omogućiti različitu vrstu dodataka za različite vrste služba i godinama u kontinuitetu, uz koeficijent i osnovicu, primaju i uvećanu plaću na ime osiguranih dodataka kroz kolektivno pregovaranje. Državne službe ili konkretnije, ovi koji rade u pravosuđu, dosad nisu imali dodatak i za sam taj iznos dodatka imali su manju plaću za istu razinu posla, objasnio je Piletić.

Samim time, dodao je kako je ponuda koju su poslali svim djelatnicima u pravosuđu, a riječ je o dodatku od 12 posto na osnovnu plaću, približavanje onom standardu koji već ista vrsta posla ima za tu stručnu spremu s obzirom na to da dodaci u državnoj službi dosad nisu postojali, za razliku od javne službe.

Hrvatska
Politika