Pod određenim uvjetima

Ovo su sve vrste novčane pomoći na koje imate pravo kao nezaposlena osoba

Za vrijeme nezaposlenosti imate pravo na novčanu naknadu, mirovinsko osiguranje i različite vrste novčane pomoći
burza rada Duško Jaramaz/PIXSELL

Životni troškovi sve su viši, a mnogi građani teško pokrivaju sve obveze koje moraju platiti. No, to postaje još i teže ako osoba ostane bez posla. Ipak, za vrijeme nezaposlenosti imate, pod određenim uvjetima, pravo na novčanu naknadu, mirovinsko osiguranje i različite vrste novčane pomoći, piše Dnevnik.hr.

Za vrijeme nezaposlenosti imate pravo na: novčanu naknadu; mirovinsko osiguranje; novčanu pomoć i naknadu troškova prijevoza za vrijeme obrazovanja i osposobljavanja na radnom mjestu; jednokratnu novčanu pomoć i naknadu putnih i selidbenih troškova te novčanu pomoć za osobe osigurane na produženo mirovinsko osiguranje na temelju ugovora o radu na određeno vrijeme za stalne sezonske poslove.

Novčana naknada za vrijeme nezaposlenosti

Pravo na novčanu naknadu stječete pod uvjetom da u trenutku prestanka radnog odnosa ili samostalne djelatnosti imate najmanje devet mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca. Da biste ostvarili to pravo, morate se u roku od 30 dana od prestanka radnog odnosa ili prestanka obavljanja samostalne djelatnosti odnosno prestanka privremene nesposobnosti za rad odnosno rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog ili skrbničkog dopusta prijaviti područnom uredu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i podnijeti zahtjev za novčanu naknadu.

Pravo na novčanu naknadu ne možete ostvariti ako vam je radni odnos prestao vlastitom krivnjom ili voljom, a samostalna djelatnost bez opravdanog razloga.

Visina novčane naknade ovisi o plaći koju ste ostvarili prije prestanka radnog odnosa jer osnovicu za utvrđivanje visine novčane naknade čini prosjek bruto plaće ostvaren u tromjesečnom razdoblju koje je prethodilo prestanku radnog odnosa, odnosno službe. Ako podnosite zahtjev za novčanu naknadu po prestanku obavljanja samostalne djelatnosti, osnovicu za naknadu čini prosjek osnovice na koju su obračunani i uplaćeni doprinosi za obvezna osiguranja u tromjesečnom razdoblju koje je prethodilo prestanku obavljanja samostalne djelatnosti.

Propisan je najniži i najviši iznos novčane naknade. Trenutačno je najviši iznos novčane naknade 915,60 eura mjesečno za prvih 90 dana korištenja odnosno 523,20 eura mjesečno za razdoblje od 91. do 180. dana korištenja te 457,80 eura za preostalo vrijeme korištenja. Najniži iznos novčane naknade ovisi o minimalnoj plaći u Republici Hrvatskoj umanjenoj za doprinose za obvezna osiguranja koja iznosi 800,75 eura te, ako ste radili u punom radnom vremenu, novčana naknada ne može biti niža od 50 % iznosa te plaće odnosno niža od 400,38 eura.

Mirovinsko osiguranje

Pravo na mirovinsko osiguranje imate ako ste ostvarili pravo na novčanu naknadu i ako ispunjavate uvjet godina života za stjecanje prava na starosnu mirovinu, dok ne steknete prvi uvjet mirovinskog staža za starosnu mirovinu, ali najdulje u trajanju pet godina. Zahtjev za mirovinsko osiguranje podnosi se u istom roku u kojem se podnosi zahtjev za novčanu naknadu.

Naknada troškova prijevoza za vrijeme obrazovanja

Ako vas je HZZ uputio na obrazovanje i osposobljavanje koje sam organizira odnosno čije troškove snosi, imate u tijeku trajanja obrazovanja i osposobljavanja pravo na novčanu pomoć i naknadu troškova prijevoza za vrijeme tog obrazovanja razmjerno broju dana prisutnosti na obrazovanju i osposobljavanju.

Naknada putnih i selidbenih troškova

U slučaju da vam HZZ ne može osigurati zaposlenje u mjestu prebivališta ili boravišta, a sami ili preko HZZ-a nađete posao u drugom mjestu, imate pravo na jednokratnu novčanu pomoć i naknadu putnih i selidbenih troškova za sebe, (izvan)bračnog druga i djecu od mjesta prebivališta ili boravišta do mjesta zaposlenja.

Novčana pomoć za stalne sezonce

Stalni sezonac je osoba osigurana na produženo mirovinsko osiguranje na temelju ugovora o radu na određeno vrijeme za stalne sezonske poslove, osoba koja je provela na radu najmanje šest mjeseci kod istog poslodavca u kontinuitetu i koja će kod tog poslodavca raditi najmanje jednu sezonu.

Stalni sezonac ima pravo na novčanu pomoć najduže za razdoblje od šest mjeseci produženog mirovinskog osiguranja. Pravo na novčanu pomoć ima stalni sezonac kojem HZZ odobri i sufinancira troškove produženog mirovinskog osiguranja sukladno uvjetima i načinu korištenja mjera aktivne politike zapošljavanja. Zahtjev za novčanu pomoć stalni sezonac može podnijeti HZZ-u u roku od 30 dana od dana stjecanja statusa osiguranika produženog mirovinskog osiguranja.

Aktualno
Hrvatska
Izbor urednika