JE LI VAŠ MEĐU NJIMA

Ovo su poslovi u kojima najčešće dolazi do sagorijevanja

Sagorijevanje je stanje emocionalne, mentalne, a često i fizičke iscrpljenosti uzrokovano dugotrajnim ili ponavljanim stresom, a najčešće je izazvano poslom
fist-7391611_1280 Pixabay/Ilustracija

Sagorijevanje nije samo rezultat dugog rada ili žongliranja s previše zadataka, iako oboje igraju ulogu. Cinizam, depresija i letargija karakteristični su za ovo stanje, a najčešće se javljaju kada osoba nema kontrolu nad načinom na koji se obavlja posao.

Fizička i mentalna iscrpljenost, osjećaj mučnine ili straha na samu pomisao na posao, česti osjećaji cinizma, ljutnje ili razdražljivosti kada je posao u pitanju ključni su znakovi sagorijevanja popraćeni osjećaj da osoba više ne može učinkovito obavljati svoj posao, prenosi tportal.

Prvi na listi

Posao s najvećom stopom sagorijevanja jedan je od najpopularnijih poslova danas, a to je posao voditelja projekata.

U mnogim tvrtkama više od šezdeset posto projekata nikada ne postigne puni uspjeh, a stres i sagorijevanje često se identificiraju kao glavni krivac. Radi mnogobrojnih projekata tvrtke radije puštaju loše projekte da propadnu zatrpavajući zaposlenike drugim projektima.

Utjecaj sagorijevanja na voditelje projekata ili članove tima obično rezultira smanjenjem učinka tima zbog niske razine energije, trajnog umora i nedostatka motivacije, a projekt tada najčešće pati zbog propuštenih rokova i nepotpune ili loše kvalitete izrade.

Ostali poslovi

Ostali poslovi s najvišim stopama sagorijevanja su oni u zdravstvenom sektoru, poslovi u području socijalne skrbi, logistici i obrazovanju.

Emocionalno opterećuju, a zaposlenici su primorani nositi se s teškim i osjetljivim situacijama koje brzo iscrpe, a od kojih neke mogu imati ozbiljne posljedice za njihovu dobrobit, kao i njihove obitelji i pacijenta.

Hrvatska
Zanimljivosti