Oprez, voće iz Turske i Irana povlači se iz prodaje: Ne konzumirajte ga

Riječ je o dva proizvoda tvrtke Marjan voće iz Dugog Sela: Grožđica sušena 200g i 500g Natura (prozirna folija). Zemlja podrijetla je Iran. Razlog povlačenja proizvoda je to da je analitičkim izvješćem utvđena povećana koncentracija zabranjenog pesticida propargita.
Drugi proizvod je Sušena smokva Natura 200 g. Proizvođač je turska tvrtka Kalkan Organik, a uvozi i pakira u Hrvatskoj dugoselsko Marjan voće. O tim smokvama smo već pisali jer je upozorenje na njih stiglo iz slovenske uprave za hranu koja je uzorke na analizu uzelo iz tamošnjeg lanca Engrotuša.
Vratite proizvod
– U sklopu službenog uzorkovanja, Ured za veterinarstvo i hranu je uzeo uzorak suhih smokava u kojima je analiza pokazala prisutnost plijesni. Uzorak je ocijenjen kao neprikladan za konzumaciju, a subjekt u poslovanju s hranom pokrenuo je povlačenje hrane iz prometa, ističu u slovenskom uredu.
Sad se ispostavilo da su iste smokve distribuirane i u neke trgovačke lance u Hrvatskoj, o čemu je prvi izvijestio KTC.
– Ukoliko ste spomenute proizvode (grožđice i smokve) kupili na prodajnim mjestima KTC-a, molimo da nam se javite na prodajno mjesto. Povlačenje se odnosi samo na proizvode navedenog roka trajanja i lot broja koji se navodi u obavijesti, tumače u KTC-u.