NA DANAŠNJI DAN: Prva podzemna željeznica, Ilindenski ustanak, Nada Klaić, Enrico Caruso, Bolonjski masakr, Irak zauzeo Kuvajt

Prva podzemnu željeznica na svijetu – 1870.
U to vrijeme, u Britaniji i širem području Londona radio je niz željezničkih poduzeća. Prvo poduzeće koja je počelo sa izgradnjom bilo je Metropolitan Railways (današnja Metropolitan linija).
Metoda koji je u početku korištena (tzv. cut-and-cover) je bila, s današnje točke gledišta, krajnje neefikasna iako naizgled jednostavna. Ta metoda, cut-and-cover izgledala bi ovako: Odgovarajuća ulica, ispod koje je željeznica trebala prolaziti, bila bi iskopana do određene dubine. Nakon toga postavljane su tračnice i građen tunel od cigli. Po završetku izgradnje tunel se ponovo zakopavao. U ovakvoj metodi bilo je i mnogo problema i nedostataka: cestovni promet bio bi dugo vremena zatvoren; zgrade koje su se našle “na putu” trase bile su srušene; i još štošta.
Prva trasa bila je između Paddingtona i Ulice Farringdon (Farringdon Street) i bila je duga oko 4 km. Opsluživali su ju parni vlakovi (koji ostaju u prometu sve do 1971.), a vlakovi su prometovali u razmaku od deset minuta. Već prvog dana, 40000 ljudi se prevezlo (za to vrijeme) vrlo naprednim prijevoznim sredstvom.
Ilindenski ustanak – 1903.
Nada Klaić, hrvatska povjesničarka – 1920.
Godine 1946. doktorirala je tezom Političko i društveno uređenje Slavonije za Arpadovića. Od 1954. bila je privatni docent, a od 1968. redovita profesorica na katedri za hrvatsku povijest. Bavila se razdobljem od doseljenja Slavena do 19. stoljeća. Hrvatsku je medijevalistiku obogatila raspravama iz društvene povijesti, a u knjizi Historija naroda Jugoslavije II. napisala je sveobuhvatan prikaz hrvatske povijesti u ranom novom vijeku, u koju su uključeni elementi gospodarske i društvene povijesti.
Posebnu pozornost obraćala je povijesti gradova. Velik dio njezina rada čini ocjena i objavljivanje izvora. Oslanjajući se djelomice i na prinose starijih povjesničara, analizirala je cjelokupan hrvatski diplomatički materijal ranosrednjovjekovnoga razdoblja, dovodeći u sumnju njegovu autentičnost. Nada Klaić umrla je 2. kolovoza 1988. godine u Zagrebu.
Enrico Caruso, talijanski operni pjevač – 1921.
Caruso je pjevao na svim većim europskim i američkim opernim pozornicama. Stekao je reputaciju najvećeg tenora svoga vremena. Ostvario je repertoar od 67 uloga lirskog i dramatskog žanra i bio uzoran interpretet verističkih opera, a pjevao je i talijanske canzone. Majstor je klasičnog talijanskog vokalnog stila i tehnike, a fascinirao je svojim sonarnim izražajnim glasom, jedinstvenim po baršunastoj mekoći timbra. Carusova snimka “Vesti la giubba” iz Leoncavallove opere Pagliacci prva je snimka koja se prodala u milijun primjeraka. Enrico Caruso jedan je od prvih primjera globalne medijske zvijezde. Nakon njegove smrti talijanski kralj Viktor Emanuel III. otvorio je kraljevsku baziliku crkve San Francesco di Paola za Carusov pogreb, kojem je prisustvovalo tisuće ljudi. Njegovo balzamirano tijelo bilo je sačuvano u staklenom sarkofagu na groblju Del Pianto u Napulju. 1929. godine Enricova supruga Dorothy trajno je sahranila njegove ostatke u kamenu grobnicu.
Hitleru sva vlast – 1934.
U samo nekoliko mjeseci nakon imenovanja Hitler je zadobio apsolutnu vlast. 2. kolovoza 1934. predsjednik Hindenburg umire i Hitler odmah spaja urede kancelara i predsjednika i imenuje sebe vođom (Führerom) Njemačke. Ovim imenovanjem svi pripadnici vojske od tada su davali svoju službenu zakletvu Hitleru, a ne Njemačkoj i njemačkom narodu. Spajanje ureda predsjednika i kancelara bilo je izglasano u parlamentu samo nekoliko sati nakon Hindenburgove smrti. Plebiscitom na 19. kolovoza 1934. 89.9% birača potvrđuje da se slaže sa spajanjem dvaju ureda i novim ovlastima Hitlera.
Bolonjski masakr – 1980.
Irak zauzeo Kuvajt – 1990.