NA DANAŠNJI DAN: Njegoš, Sveučilište u Zagrebu, Ljubić, Nova Bila, Nova Bila, Majka Terezija, Izetbegović

Petar II. Petrović Njegoš, crnogorski vladika i pjesnik – 1851.
Petar II. Petrović Njegoš (zvan Vladika Rade), crnogorski vladika i pjesnik (Njeguši, 1. XI. 1813 – Cetinje, 19. X. 1851). Crkvenu i svjetovnu vlast u Crnoj Gori preuzeo 1830., a već 1831. započeo je reformirati upravu. U potpunosti je proveo centralizaciju državne vlasti, osnovao Praviteljstvujušči senat kao vrhovni zemaljski sud (1831), ukinuo guvernadurstvo (1832), uveo kapetanske sudove i u svojim je rukama ujedinjavao zakonodavnu, sudsku i izvršnu vlast. Senat, gvardija i perjanici postali su prva stalna tijela središnje državne vlasti u Crnoj Gori. Kako bi namaknuo novac nuždan za funkcioniranje države, počeo je 1833. ubirati porez. U Cetinju je osnovao (1834) tiskaru i otvorio prvu školu u slobodnom dijelu Crne Gore, putovao u Rusiju (1833. i 1837), gdje je zavladičen. U Cetinju je 1838. podignuo novi dvor (Biljarda), u kojem je tada zasjedao i Senat. Postigao je (1842) s Austrijom sporazum o razgraničenju kojim je osigurao granice Crne Gore. Oslanjajući se na Rusiju, postigao je razmjernu samostalnost od Osmanskoga Carstva.
Sveučilište u Zagrebu – 1874.
Za Mažuranićeva je banovanja otvoreno Sveučilište u Zagrebu, prvo u Južnih Slavena i velik broj školskih i kulturnih institucija, a doneseni su i slobodoumni zakoni o slobodi tiska i okupljanja. Sveučilište Franje Josipa I svečano je otvoreno 19. listopada prije 140 godina. Svečanosti su zapravo trajale tri dana, a središnji dan otvorenja započeo je budnicom, svečanom misom u prvostolnici, nastavljen svečanošću otvaranja i proglašenjem prvog rektora Matije Mesića u sabornici te zaključen banketom, bakljadom i veselom đačkom večeri u Gradskoj streljani. Na središnjoj je svečanosti potpisana Spomenica svečanog otvorenja.
Šime Ljubić, arheolog – 1896.
Don Šime Ljubić (Stari Grad na Hvaru, 24. svibnja 1822. – Stari Grad na Hvaru, 19. listopada 1896.), župnik, teolog, hrvatski arheolog, povjesničar, političar i biograf.
Pisao je radove iz antičke numizmatike, o prepovijesnim i rimskim nalazima, skupljao građu za Narodni muzej, objavio srednjevjekovne statute Budve, Skradina i Hvara te radove o odnosima Dubrovnika i Mletaka, o Markantunu de Dominisu, Petru Hektoroviću. Sudjelovao je u narodnom preporodu u Dalmaciji, a bavio se i književnim radom.
Karlo Bulić, glumac – 1986.
Karlo Bulić, nezaboravni doktor Luigi iz TV serije “Naše malo misto”, rođen je 12. svibnja 1910. godine u Trstu, kao četvrti sin u obitelji uglednog tršćanskog trgovca vinom, rodom iz Tugara – Poljica u Dalmaciji. Bezbrižno djetinjstvo prekida Prvi svjetski rat, a očeva smrt (brod kojim je 1918. godine plovio u Dalmaciju bio je torpediran) zauvijek ga je odvratila od želje da postane pomorac.
Prvi poslijeratni angažman mu je u Hrvatskom narodnom kazalištu u Splitu, odakle 1947. godine stiže u Beograd u tek osnovano Jugoslavensko dramsko kazalište.
I pored brojnih uloga u kazalištu i na filmu, ono što je definitivno obilježilo karijeru Karla Bulića bila je 1970. godina i uloga doktora Luigija u seriji “Naše malo misto” po scenariju Miljenka Smoje i u režiji Danijela Marušića. Serija je praznila ulice jugoslavenskih gradova, a Bulić i njegova partnerica Asja Kisić (Bepina) postali su megazvijezde.
Karlo Bulić umro je u Beogradu 19. listopada 1986. godine.
Bolnica u župnoj crkvi u Novoj Biloj – 1992.
Počelo zbrinjavanje ranjenika u župnoj crkvi u Novoj Biloj što će kasnije rezultirati osnivanjem ratne Franjevačke bolnice “Dr. fra Mato Nikolić” za potrebe opkoljenih Hrvata Lašvanske doline.
U lipnju 1994. godine, u posjet Hrvatima Lašvanske doline, dolazi predsjednik Republike Hrvatske dr. Franjo Tuđman. On tada obećava izgradnju nove bolnice, a u listopadu iste godine polaže se i kamen temeljac za novu Hrvatsku bolnicu “Dr. fra Mato Nikolić” u Novoj Biloj. Bolnica je dovršena i otvorena 1999. godine i stoji na raspolaganju svim stanovnicima Lašvanske doline.
Papa Ivan Pavao II. beatificirao Majku Tereziju – 2003.
Dana 19. listopada 2003. godine papa Ivan Pavao II. proglasio je blaženom Majku Tereziju tijekom mise na Trgu Svetog Petra u Vatikanu, nakon zamolbe nadbiskupa Kalkute, msgr. Lucasa Sirkara. Papa je odredio da se svečanost Majke Terezije slavi 5. rujna. Majka Terezija umrla je 5. rujna 1997. godine u Kalkuti.
Alija Izetbegović, prvi predsjednik Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine – 2003.
Alija Izetbegović rođen je 1925. godine u Bosanskom Šamcu, gdje je njegova obitelj, podrijetlom iz Beograda, doselila 1868. Gimnaziju i pravni fakultet završio je u Sarajevu. Tijekom Drugog svjetskog rata bio je član muslimanskih humanitarnih udruga, a nakon rata i član panislamističke organizacije Mladi muslimani, zbog čega je 1946. osuđen na tri godine zatvora. Politički se više počinje angažirati krajem 1960.-ih i početkom 1970.-ih godina, kada je napisao političko-vjerski program Islamska deklaracija (1970.), u kojem se zalaže za državni ustroj temeljen na principima sunitskog islama. 1983. je u montiranom komunističkom procesu osuđen na 14 godina zatvora zbog “muslimanskog nacionalizma”, no amnestiran je 1988.
Zbog pogoršanja zdravlja Izetbegović se povukao iz politike 2000. godine, no zadržao je presudan utjecaj na oblikovanje bošnjačke politike. Dana 19. listopada 2003. godine Alija Izetbegović preminuo je od komplikacija uzrokovanih pogoršanjem srčane bolesti.
……….
izvori:
Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža http://www.enciklopedija.hr
Prolexis enciklopedija, mrežno izdanje, https://proleksis.lzmk.hr
Wikipedija, https://hr.wikipedia.org