NA DANAŠNJI DAN: Coco Chanel, Sinclair Lewis, Hrvatska misao, podzemna željeznica, Dobriša Cesarić, Janko Bobetko, Josip Pankretić, Svjetski dan smijeha

Coco Chanel, modistica – 1883.
Gabrielle “Coco” Chanel (Saumur, 19. kolovoza 1883. – Pariz, 10. siječnja 1971.), francuska modna kreatorica, pionirka u svijetu mode.
Smatra se najznačajnijom osobom modnog dizajna u 20. stoljeću. Rođena je u malom mjestu Saumuru. Nakon rođenja, njen otac napušta obitelj, pa su njegova djeca prepuštena na skrb rođacima i sirotištu. 1909. godine otvara prvi dućan za prodaju ženskih šešira, te postaje toliko uspješna da se u roku od jedne godine preseljava u Rue Cambon, vrlo prestižnu lokaciju u Parizu. Iako je bila genijalka, najviše je se pamti po dva izuma: parfemu Chanel No. 5, koji je lansiran 1923. godine, i Chanel odijela koji se sastoji od suknje do koljena i sakoa. Njen izum je i mala crna haljina koju je osobito popularnom učinila velika glumica Audrey Hepburn. Mala crna haljina može se nositi i po danu, ali i za večernji izlazak, sve ovisi o dodacima. Iako su suknje postojale i prije nje, Coco Chanel ih je pretvorila u obvezni standard. Smatrala je jednostavnost ključem istinske elegancije. Nadimak “Coco” koji znači ljubimac navodno je dobila u kafiću La Rotonde na Montparnasseu. Pjevala je u kabaretu, a kad bi publika htjela još, vikali bi Coco i ime je ostalo.
Portretirana je na filmu i u kazalištu gdje je napravljen mjuzikl, a glavnu ulogu tumačila je Katharine Hepburn. Posljednje godine života provela je u švicarskom gradu Lausanni, u čijem hotelu Ritz i umire 1971. godine. Imala je 88 godina. Tamo je i pokopana, a grob joj okružuje pet kamenih lavova. Nakon dugih borbi za vodstvo kuće Chanel, na njeno čelo došao je Karl Lagerfeld.
Sinclair Lewis, književnik – 1889.
Sinclair Lewis (Sauk Centre, Minnesota, 7. veljače 1885. – Rim, 10. siječnja 1951.), američki književnik i dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1930. time postavši prvi Amerikanac koji je dobio tu nagradu.U početku, dok još nije našao svoj pravi put, pisao je bulevarsku prozu, priče i romane, sve dok 1920. nije objavio roman “Glavna ulica” i postigao ogroman uspjeh.
Njima je Lewis izbio u red velikih realističkih pisaca suvremene Amerike, s podjednakim poznavanjem opisujući život različitih slojeva i vrlo različitih junaka. Nobelovu nagradu za književnost dobio je 1930. godine. Preminuo je 1951. u Rimu od posljedica trajnog alkoholizma.
U Pragu počinje izlaziti ‘Hrvatska misao’ – 1897.
Dana 10. siječnja 1897. u Pragu počinje izlaziti Hrvatska misao. Hrvatska misao bio je kulturno-politički časopis pokreta mladih hrvatskih književnika okupljenih u Pragu.
Prvi broj je tiskan u čak dvije tisuće primjeraka. Zbog ‘socijalističkih i anarhističkih tendencija’ bio je zabranjivan.
Kao dopisnik iz Zagreba djelovao je Ivan Lorković. Uredništvo je isticalo da je ‘Hrvatska misao’ časopis za književnost i kulturu, na takvu uredničku politiku je asocirao i izgled, međutim rijetko su objavljivani članci koji su se bavili tom tematikom, a mnogo češće su čitatelji mogli pročitati uratke u kojima su tretirana politička i socijalna pitanja.
London otvorio prvu podzemnu željeznicu na svijetu – 1863.
Tunelima su vozile parne lokomotive koje su vukle drvene kočije, a na dan otvorenja prevezeno je 38 000 putnika te je projekt proglašen uspjehom.
Dobriša Cesarić, hrvatski pjesnik – 1902.
Dana 10. siječnja 1902. rođen je Dobriša Cesarić, hrvatski pjesnik, čija lirika, zbog jednostavnosti i jasnoće, uživa veliku popularnost u širokim čitalačkim krugovima.
Njegove pjesme prirodno teku. Pa čak i kad, naoko, izgledaju ‘sklepane’, iza njih stoji misao, ideja, nisu slijed slučajnosti već unutrašnjih misaonih slika, izljev iskrenih emocija. Njegovo pjesništvo sadrži desetak knjiga pjesama i prepjeva. Ušao je u talijansku antologiju svjetske lirike “Poeti del mondo” te u njemačku antologiju suvremene europske lirike, a njegove pjesme prevedene su na mnoge svjetske jezike.
Dobitnik je književne nagrade Vladimir Nazor 1964. godine i Goranovog vijenca 1976. godine. Umro je 18. prosinca 1980. godine u Zagrebu. Od 2003. se u Požegi održavaju Dani Dobriše Cesarića, na kojima se dodjeljuje hrvatska pjesnička nagrada koja nosi njegovo ime.
Janko Bobetko, hrvatski vojskovođa – 1919.
Janko Bobetko (Crnac pokraj Siska, 10. siječnja 1919. – Zagreb, 29. travnja 2003.), bio je general Hrvatske vojske i načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske od 1992. do 1995. godine. Bobetko je u Sisku je pohađao gimnaziju, a nakon toga je upisao Veterinarski fakultet u Zagrebu. Godine 1938. postaje član Komunističke partije Hrvatske (KPH), a 1941. godine je sudjelovao u pripremi ustanka u svom kraju.
Promjenama nastalim u Hrvatskoj nakon prvih višestranačkih izbora 1990. godine, omogućeno je i njemu, nakon 18 godina političke izolacije, ponovno uključiti u hrvatski politički život. Kao načelnik GS OS RH rukovodio je svim poslovima planiranja oslobodilačkih vojno-redarstvenih operacija: “Maslenica” “Medački džep” “Bljesak” i “Oluja”.
Josip Pankretić, narodni tribun – 1998.
Josip Pankretić (Gaj, Vrbovec, 15. siječnja 1933. – Zagreb, 10. siječnja 1998.), bio je hrvatski poljodjelac i političar.
Bio je hrvatski narodni tribun, dopredsjednik Hrvatske seljačke stranke te dugogodišnji saborski zastupnik Hrvatske seljačke stranke. Postao je jednim od vodećih ljudi HSS-a 1990-ih, te je svojim govorima podizao popularnost stranke.
Josip Pankretić za vrijeme Socijalističke Jugoslavije bio je izabran za narodnoga zastupnika u tadašnji Hrvatski sabor 1960-ih godina. U više navrata bio je predsjednikom Mjesne zajednice Gaja, odbornikom Skupštine općine Vrbovec i članom općinskoga Izvršnoga vijeća. Pravu političku afirmaciju doživio je početkom 1990-ih godina, kada je kao saborski zastupnik HSS-a u nepuna tri mandata postao poznat široj javnosti kao narodni tribun, čija se riječ sve više uvažavala u borbi za običnog “selaka i radnika”.
Svjetski dan smijeha
….
izvori:
Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža; http://www.enciklopedija.hr; Prolexis enciklopedija, mrežno izdanje, https://proleksis.lzmk.hr;