NA DANAŠNJI DAN: Chopin, papa Ivan Pavao I, Clift, Gortan, Prljavci na Trgu, SAD-Hrvatska, borba protiv siromaštva

Frédéric Chopin, poljski skladatelj – 1848.
Svoju ljubav prema Poljskoj zabilježio je i u 57 mazurki i 16 poloneza. Za glasovir je još skladao 21 nokturno, 19 valcera, četiri impromptua, četiri balade, fantaziju u f-molu, ciklus od 24 preludija op. 28, tri sonate (C-dur, b-mol i h-mol) te 24 etide
Papa Ivan Pavao I. – 1912.
Izabran je za papu 26. kolovoza 1978., nakon iznenadne smrti pape Pavla VI. Bio je prvi papa s dvostrukim imenom, prvi koji nije krunjen tijarom i prvi papa koji nije rabio pluralis maiestaticus – vladarsku množinu veličanstva.
Umro je 28. rujna 1978., samo 33 dana nakon izbora, od srčanog udara.
Montgomery Clift, američki glumac – 1920.
Nakon Drugog svjetskog rata posvećuje se filmu. Popularnost stječe osobito ulogama koristoljubivog udvarača Olivie de Havilland u Nasljednicima, likom siromašnog mladića kojega uspon na društvenoj ljestvici navodi na zločin u Mjestu pod suncem, te ulogom vojnika – žrtve krutoga vojničkog sistema u filmu Odavde do vječnosti.
Nakon automobilske nesreće za snimanja filma Drvo života 1957. godine , podvrgao se plastičnoj operaciji lica koja je izmijenila njegov izgled, smanjila izražajnost, povećala osobnu nesređenost pa otada ne postiže većih glumačkih uspjeha. Glumio je u svega 17 filmova. Umro je 1966. godine u New Yorku.
Strijeljan Vladimir Gortan – 1929.
Bio je član antifašističke organizacije TIGR (Trst-Istra-Gorica-Rijeka), koja je organizirala demonstracije protiv nasilne talijanizacije i fašističkog plebiscita u Istri.
Na dan plebiscita, 24. ožujka 1929. sudjelovao je u oružanoj akciji ometanja nasilno provedenog plebiscita, pokazujući da Istra nije pacificirana i denacionalizirana. Uhvaćen je u bijegu i dugo mučen, a specijalni sud u Rimu osudio ga je na smrt strijeljanjem ne bi li tako zastrašio istarske Hrvate.
Svojim hrabrim držanjem ubrzo je postao simbol nacionalne i antifašističke borbe Istre.
Prljavci na Trgu Republike- 1989.
Turneja grupe Prljavo kazalište na kojoj su promovirali album “Zaustavite zemlju” iz 1988. godine doživjela je svoj vrhunac koncertom na Trgu bana Josipa Jelačića, tadašnjem Trgu Republike, u Zagrebu.
Na legendarnom koncertu, koji je trebao biti zabranjen, 17. listopada 1989. okupilo se, prema nekim procjenama, između 250 000 i 300 000 ljudi. Bio je to dotad najveći skup u povijesti hrvatskoga naroda, koji je najavio i nadolazeće događaje – raspad SFRJ i Domovinski rat.
Nogometna utakmica SAD-Hrvatska – 1990.
Međunarodna prijateljska nogometna utakmica Hrvatska – Sjedinjene Američke Države je 21. službena utakmica hrvatske nogometne reprezentacije. Unatoč tome što je odigrana u vrijeme kada Republika Hrvatska još nije proglasila svoju samostalnost, računa se kao prva utakmica u novijoj hrvatskoj povijesti.
Izbornik hrvatske reprezentacije bio je Dražan Jerković. Prvi pogodak na utakmici – a samim tim i prvi pogodak za hrvatsku reprezentaciju u novijoj povijesti hrvatskog nogometa – postigao je Aljoša Asanović u 29-oj minuti. Četiri minute poslije Ivan Cvjetković je povećao vodstvo na 2:0, a oba su pogotka postignuta uz asistenciju Marka Mlinarića. Tim je rezultatom završilo prvo poluvrijeme. U drugom je poluvremenu reprezentacija SAD-a pogotkom Troya Dayaka u 80-oj minuti utakmice ostvarila konačni rezultat 2:1. Kapetan hrvatske reprezentacije bio je Zlatko Kranjčar, a najboljim igračem utakmice bio je proglašen Marko Mlinarić kojemu je nagradu uručio doajen hrvatskoga športskoga novinarstva Mladen Delić.
Međunarodni dan borbe protiv siromaštva
Cilj obilježavanja tog dana je promoviranje svijesti o potrebi iskorjenjivanja siromaštva i bijede u svim zemljama, a naročito u zemljama u razvoju. Svjetski dan borbe protiv siromaštva obilježava se od 1987. godine, kada se na otkrivanju spomenika posvećenog borbi protiv siromaštva u Parizu okupilo oko 100.000 ljudi.
Od 1993., kada je Glavna skupština Ujedinjenih naroda odlučila da će se na taj dan promicati potreba za smanjenjem siromaštva u svim zemljama, 17. listopada obilježava se kao Svjetski dan borbe protiv siromaštva.
……….
izvori:
Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža http://www.enciklopedija.hr
Prolexis enciklopedija, mrežno izdanje, https://proleksis.lzmk.hr
Wikipedija, https://hr.wikipedia.org