NA DANAŠNJI DAN: Ante Ciliga, Ansel Adams, Kurt Cobain, Ferruccio Lamborghini, Robert Altman, Kurt Cobain, Svjetski dan socijalne pravde

2021-02-20-dndd

Ante Ciliga, publicist – 1898.

Ciliga, Ante (pseudonim Tone Valić), hrvatski političar i publicist (Šegotići kraj Vodnjana, 20. II. 1898 – Zagreb, 21. X. 1992). Studij filozofije započeo na Filozofskom fakultetu u Pragu, a završio u Zagrebu, gdje je 1924. doktorirao.

Sudjelovao je 1919–21. u madžarskoj revoluciji, vojnoj pobuni u Varaždinu, u proštinskoj buni u Istri. Potkraj 1924. postao sekretarom Oblasnoga komiteta KPJ za Hrvatsku i Slavoniju, a 1925. članom CK KPJ, ali je zbog izgona djelovao u Beču. Od 1926. boravio u SSSR-u, gdje je do 1928. predavao kao profesor; 1929. uhićen je zbog potpore L. Trockomu, 1930. zatočen najprije u logoru kraj Verhne Uraljska, potom u Krasnojarsku, a pušten je krajem 1935.

Kada se vratio u zemlju 1937., uhićen je i prognan, pa je do 1941. živio u Parizu. Po povratku u Hrvatsku potkraj 1941. uhićen je u Sisku i zatočen u Jasenovcu, a potkraj 1942. pušten i postavljen za urednika Spremnosti. God. 1944. odlazi u Berlin, a u proljeće 1945. prelazi u Švicarsku. Nakon II. svjetskog rata živio je u emigraciji u Rimu i Parizu, a u Hrvatsku se vratio 1990.

Od njegove suradnje zapaženija je ona u Novoj Evropi, Spremnosti i Biltenu Hrvatske demokratske socijalne akcije. Objavio je više knjiga memoarsko-publicističke vrijednosti, a važnije su: U zemlji velike laži (Au pays du grand mensonge, 1938), Deset godina u Sovjetskoj Rusiji (1943), Štorice iz Proštine (1944), Sam kroz Evropu u ratu (1954).

Ansel Adam, fotograf – 1902.

Ansel Easton Adams (20. veljače, 1902., San Francisco, SAD – 22. travnja, 1984., Monterrey, Meksiko) je slavni američki pejzažni fotograf. Jedan je od prvih umjetničkih fotografa.

Od 1914. do 1927. godine studirao je glazbu. U to vrijeme razvio je i snažno zanimanje za fotografiju koju je studirao od 1916. do 1917. godine s Frankom Dittmanom u San Franciscu. Godine 1916. Adams je prvi put posjetio dolinu nacionalnog parka Yosemite, u koju će se kasnije često vraćati kako bi je fotografirao.

Godine 1927. objavio je svoju prvu knjigu fotografija Fotografije Visoke Sierre (Parmelian Prints of the High Sierras), kojom je podignuo ugled pejzažne fotografije.

Godine 1932., zajedno s Brettom Westonom, Willardom Van Dykeom, Imogen Cunningham i drugima, osnovao je fotografsku skupinu f/64. Oni su poticali takozvanu “čistu fotografiju” pod čime su podrazumijevali istraživanje tehničkih mogućnosti kako bi dokazali da fotografija ima svoje umjetničke osobitosti.

Godine 1935. objavio je fotografski priručnik Stvaranje fotografije (Making a Photograph), a već sljedeće godine održao je samostalnu izložbu u galeriji Stieglitz. S ciljem priznavanja fotografije kao umjetnosti 1940. godine je, zajedno s Beaumont Newhall, ustanovio odsjek za fotografiju pri Muzeju moderne umjetnosti u New Yorku. Godine 1946. dobio je stipendiju Guggenheim, a 1958. nagradu Brehm Tehnološkog instituta Rochester.

U kasnijem razdoblju života dobio je brojne nagrade i priznanja od kojih se ističe Haselblad nagrada iz 1981. godine. Također se zalagao za očuvanje američke prirodne baštine.

Ferruccio Lamborghini, dizajner automobila – 1916.

Ferruccio Lamborghini (Renazzo, 28. travnja 1916. – Perugia, 20. veljače 1993.), punim imenom Ferruccio Elio Arturo Lamborghini, osnivač tvrtke Automobili Lamborghini, uspješnog proizvođača automobila i traktora.

Ferruccio Lamborghini je rođen u malom selu Renazzo, u provinciji Ferrara, pokrajina Emilia-Romagna, roditelji su mu bili poljoprivrednici. Počeo se je baviti popravljanjem očevog traktora i pohađao je tehničku školu u Bologni.

Za vrijeme drugog svjetskog rata unovačen je u talijansko ratno zrakoplovstvo gdje je radio u prijevoznom odjelu. 1944.g. zarobile su ga britanske snage gdje je do kraja rata radio u odjelu za popravke vozila. Poslije rata vratio se u rodno mjesto gdje je od ratnih viškova počeo sastavljati traktore u svojoj maloj garaži za lokalno stanovništvo.

Zbog velike potražnje i kvalitete traktora posao mu je išao dobro i ubrzo je preselio u veću radionu. U to vrijeme počeo je prerađivati Fiatova vozila za natjecanje u auto utrkama. U prerađenom Fiat Topolinu i sam Ferruccio je nastupio 1948.g. u poznatoj utrci Mille Miglia.

Na nesreću automobil je uništen u sudaru. 1949.g. Lamborghini je počeo proizvoditi traktore, bez korištenja ratnih ostataka. Uskoro su traktori Lamborghini postali najbolji u Italiji. Obogativši se na traktorima Ferruccio je osnova drugu tvornicu koja je proizvodila sustave za klimatizaciju i centralno grijanje. Lamborghini je postao jedan od najbogatijih ljudi u Italiji.

Robert Altman, filmski režiser – 1925.

Robert Altman, (Kansas City, 20. veljače 1925. – Los Angeles, 20. studenog 2006.), američki redatelj, scenarist i producent.

Sudjelovao je u Drugom svjetskom ratu kao pilot. Nakon rata studira tehniku na sveučilištu Missouri; potom radi kao novinar, te piše i objavljuje priče. Godine 1946. s G.W.Georgeom piše sinopsis za film Tjelohranitelj R.Fleischera, a od 1949. do 1955. godine režira reklame i namjenske dokumentarne filmove.

Kao redatelj igranog filma debitira 1955. filmom Delinkventi, kojim ne pobuđuje veću pozornost kritike kao ni sljedećim filmom – kompilacijskom Pričom o James Deanu. Filmom M.A.S.H. (1970.) postiže veliki uspjeh kod kritike i publike i osvaja Zlatnu palmu u Cannesu – velik dio kritike ga proglašava najeminentnijim predstavnikom modernog američkog filma. Iste godine režira ekscentričnu komediju Brewster Mc Cloud.

Kurt Cobain – 1967.

Kurt Donald Cobain, američki glazbenik i umjetnik, najpoznatiji kao vokal, gitarist i glavni tekstopisac grunge benda Nirvana, rođen je 20. veljače 1967. godine.

Cobain je osnovao Nirvanu zajedno s Kristom Novoselicem u rodnom gradu Aberdeenu, 1985., i lansirao ga na glazbenu scenu Seattlea. Bend se probio zahvaljujući uspjehu pjesme Smells Like Teen Spirit, s drugog albuma Nevermind iz 1991., nakon što su potpisali ugovor s DGC Recordsom.

Usporedno sa uspjehom albuma Nevermind, Cobain je postao hvaljen kao “glasnogovornik generacije” (Generacija X). No, on je sam često bio nezadovoljan i frustriran, vjerujući kako publika krivo interpretira njegovu poruku i umjetničku viziju. Također, teško se nosio sa slavom i teškom pozornošću. Tijekom posljednjih godina života borio se s ovisnošću o heroinu, bolešću i depresijom. Pronađen je mrtav u svom domu u Seattleu, 8. travnja 1994., a njegova smrt u 27. godini postala je predmet javne fascinacije i debate.

Svjetski dan socijalne pravde

Edward Schillebeeckx je rekao: “Ono što sanjaš sam, ostaje samo san; međutim, ono što sanjaš s drugima, moći će postati stvarnost.” Svjetski dan socijalne pravde prvi puta se slavi od 20. veljače 2009.g. nakon jednodušnog odobrenja 192 države, članica Ujedinjenih naroda, koje je doneseno na Generalnoj skupštini u studenome 2007.

S obzirom na potrebu snažnog uključivanja važno je sjetiti se da je u izgrađivanju Svjetskog dana socijalne pravde Skupština prepoznala “potrebu ujedinjavanja snaga međunarodne zajednice za iskorjenjivanje siromaštva, kako bi porasla zaposlenost i dosto

…..

izvori:

Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža; http://www.enciklopedija.hr; Prolexis

Hrvatska
Vremeplov