Muškarac preminuo čekajući inkluzivni dodatak: Suprug je bolovao 20 godina, nisu ga ni pozvali na vještačenje

Jedna Zagrepčanka ostala je razočara postupkom Hrvatskog zavoda za socijalni rad (HZSR) Područnog ureda Trešnjevka te smatra da je njezinom pokojnom suprugu nanesena nepravda. Gospođa, koja je željela ostati anonimna, za N1 kaže da je u siječnju ove godine njezin suprug, koji je 20 godina bolovao od kronične opstruktivne bolesti pluća (KOPB), u spomenutom Područnom uredu HZSR-a podnio zahtjev za inkluzivni dodatak na koji je, kao kronični bolesnik, imao pravo prema Zakonu o inkluzivnom dodatku.
A onda je sredinom travnja preminuo, upravo od posljedica KOPB-a, ne dočekavši rješenje svog zahtjeva, odnosno isplatu tog dodatka. Žena je nedavno otišla u područni ured HZSR-a raspitati se za retroaktivnu isplatu inkluzivnog dodatka svoga preminulog supruga, no ondje ju je dočekala odbijenica.
Nitko ga nije ni zvao na vještačenje
– Rekli su mi da suprug nije bio na vještačenju i da ću službeno dobiti odbijenicu pa da onda pišem žalbu. Ostala sam zapanjena takvom reakcijom, pogotovo jer znam da su neki dobili inkluzivni dodatak bez vještačenja. Moj suprug nit’ je vidio komisiju nit’ ga je itko zvao na vještačenje nakon što je podnio zahtjev, kaže.
U članku 20. Zakona o inkluzivnom dodatku piše da se “pravo na inkluzivni dodatak priznaje s danom podnošenja urednog zahtjeva ili pokretanja postupka po službenoj dužnosti”, a u članku 26. da “u slučaju smrti korisnika prava na inkluzivni dodatak pravo prestaje s danom smrti”. Prema tome bi, kako tumači , inkluzivni dodatak njenog preminulog supruga trebao biti isplaćen retroaktivno za onih nekoliko mjeseci od podnošenja zahtjeva pa do njegove smrti.
Bolovao 20 godina i umro od te bolesti
– Zapanjilo me to što su mi rekli, ali u našem društvu ništa nije neobično. Da stvar bude gora, moj suprug je 20 godina bolovao od KOPB-a. To je trajna bolest od koje je i umro.
Inkluzivni dodatak je mjesečna novčana naknada razvrstana u pet razina, ovisno o vrsti i težini invaliditeta, odnosno bolesti.
Nakon što potencijalni korisnik podnese zahtjev nadležnom područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad, priznavanje prava na inkluzivni dodatak, odnosno razinu potpore, utvrđuje se na temelju nalaza i mišljenja Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom.
Predao hrpu papira iz kojih se sve vidi
– Suprug je predao hrpu medicinske dokumentacije, stotine papira iz kojih se vidi od čega je bolovao i kako se liječio. Od trenutka kada je predao te papire pa do smrti trebao je imati pravo na inkluzivni dodatak. Ako 20 godina imate neku bolest, onda je to kronična bolest, nije izmišljena. Zato me pogodio odgovor koji sam čula – da ću dobiti odbijenicu i da se žalim, rekla je.