Štrajk bez rezultata već 36. dan

Moguća obustava rada i na hitnim predmetima u pravosuđu

Na Vladi je da nešto poduzme, poručila je predsjednica sindikata Iva Šušković
iva šušković Robert Anić/PIXSELL

Predsjednica Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Iva Šušković rekla je kako pravosudni službenici u štrajku razmatraju mogućnost prestanka rada i na hitnim slučajevima s obzirom na to da štrajk već 36. dan traje bez rezultata.

O tome će biti govora na sastanku sindikalnih povjerenika i koordinatora vjerojatno ovoga tjedna, uz uvažavanje svih zakonskih obveza, izjavila je Šušković za Hinu.

– Na terenu se propituje što dalje te predlaže mogućnost obustave rada i na hitnim predmetima. U svakodnevnom smo kontaktu sa sindikalnim povjerenicima i koordinatorima o situaciji, ima li pritisaka na zaposlenike u štrajku, pa u svakom trenutku možemo odraditi takav sastanak i donositi odluke, kazala je.

Prema Zakonu o radu, tijekom štrajka se moraju obavljati nužni poslovi, a odnose se na pitanja života, zdravlja i ugroze sigurnosti pučanstva. To se obavlja i nadalje će se obavljati, a sve ono što se prepoznalo kao hitno, a možda i nije, u slučaju takve odluke bi se obustavilo, pojasnila je Šušković. Ocijenila je kako izostanak reakcije Ministarstva pravosuđa i uprave uvelike komplicira situaciju i daljnji tijek događaja.

– S obzirom na to da su veliki pritisci građana, poduzetnika i odvjetnika koji čekaju završetak štrajka, a i javno mnijenje je izrazilo podršku štrajkašima, na Vladi je da nešto ponudi, kazala je Šušković.

Ministarstvo je ponudilo Memorandum o razumijevanju prema kojemu u 2024. namjerava podići razinu plaća, no ako zaposlenici u pravosuđu ne dobiju povećanje plaća, zaostajanje za usporedivim kategorijama bi se nastavilo i ubuduće, upozorava Šušković. Podsjetila je da su inicijalno krenuli sa zahtjevom za povećanjem plaće za 400 eura, no u međuvremenu je bila vladina odluka o povećanju plaće svima u državnim i javnim službama pa su u skladu s njom prilagodili zahtjeve i sada su na razini 320, odnosno 340 eura.

– Susreli smo se s pritiscima drugih sindikata na svoje resore pa ako dođe do povećanja njihovih plaća, u pravosuđu ćemo zatražiti isto, bez obzira na potpisani Memorandum o razumijevanju u kojem se kaže da će se pričekati donošenje novog zakona (o plaćama), uredbi i platnih razreda te pozicioniranje koeficijenata, kazala je Šušković i potvrdila spremnost za razgovor i dogovor s ministarstvom.

Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica prošloga je tjedna rekao da Vlada razmatra i mogućnost neplaćanju štrajka, ističući da to nije popularna mjera i da bi ju htjeli izbjeći.

Aktualno
Hrvatska