Mladi hrvatski informatičari osvojili srebro i dvije bronce

Hrvatska juniorska informatička reprezentacija, sastavljena samo od učenika osnovnih škola, ove je godine ponovila prošlogodišnji uspjeh
reprezentacij a inform Hrvatski savez informatičara

Mladi hrvatski informatičari osvojili su srebro i dvije bronce na 4. Europskoj juniorskoj informatičkoj olimpijadi održanoj od 2. do 6. rujna u glavnom gradu Gruzije Tbilisiju, uz online sudjelovanje europskih zemalja.

Srebrnu medalju osvojila je učenica 8. razreda OŠ Kajzerica Zagreb Lara Semeš, brončane medalje osvojili su učenik 7. razreda OŠ A.G. Matoša Zagreb Fran Škarica i učenik 8. razreda OŠ A. Stepinca Zagreb Luka Protulipac, dok je četvrti član reprezentacije bio učenik 7. razreda, OŠ B. Tonija Samobor Nikola Vujica.

Na ovom međunarodnom natjecanju učenika osnovnih škola u programiranju nastupila su 92 natjecatelja iz 27 europskih zemalja. Uz jednu srebrnu i dvije brončane medalje, Hrvatska je zauzela 7. mjesto u ukupnom poretku.

Odgovorni voditelj reprezentacije bio je Nikola Dmitrović, stručni voditelj Adrian Satja Kurdija, dok je odgovorni organizator ovog nastupa, a ujedno i član Upravnog odbora Europske juniorske informatičke olimpijade, bio Krešimir Malnar, tajnik Hrvatskog saveza informatičara.

-Uspjeh naših mladih informatičara prvenstveno je zasluga njih samih, kao i njihovih učitelja, mentora, roditelja i stručnih suradnika Hrvatskog saveza informatičara, ali svakako bismo istaknuli da su sva četiri učenika članovi Zagrebačkog računalnog saveza, članice Hrvatskog saveza informatičara, na čijim su radionicama i pripremama stekli mnoga znanja i iskustva- istaknuo je Malnar.

Ovo natjecanje se, prema propozicijama, sastoji od rješavanja šest problemskih zadataka kroz dva dana natjecanja, u programskim jezicima C++ i Java. Učenici se natječu pojedinačno, a svaku zemlju sudionicu zastupa tim od četiri učenika (rođeni 2005. godine ili mlađi) i dva voditelja.

Nastup mladih informatičara na Olimpijadi i stručne pripreme koje prethode nastupu organizirao je Hrvatski savez informatičara, dok je Visoko učilište Algebra pružilo domaćinstvo nastupu hrvatskih natjecatelja.