STRAVIČNI NAPAD NOŽEM

Kalinić: Tragedija u Prečkom dokaz je da sam pravovremeno predlagao niz sigurnosnih mjera u zagrebačkim školama

Hrvatska je u šoku nakon strašne tragedije koja se dogodila prošlog petka, 20. prosinca u 9.50 u zagrebačkoj osnovnoj u Prečkom, kada je psihički neuravnoteženi 19-godišnjak oštrim predmetom ubio sedmogodišnjeg dječaka i teško ranio još troje djece i dvoje odraslih
Dolazak na komemoraciju za Milana Bandića Luka Stanzl/PIXSELL

Među njima je i pedesetogodišnja učiteljica prvog razreda, navodno meta napada, koja je ubodena čak 30 puta te je nakon operacije završila na intenzivnoj njezi. Policija je napadača pronašla oblivenog krvlju i skrivenog u WC-u obližnjeg Doma zdravlja, gdje se navodno pokušao ubiti. Uspostavilo se da se radi o evidentiranom psihičkom bolesniku s nekoliko dijagnoza koji je maltretirao vlastitu obitelj i čija je majka navodno tražila liječnika da ga ne pušta van.

Alarm obrazovnim institucijama

Ovaj tragični događaj nametnuo je brojna pitanja o nefunkcioniranju obrazovnog sustava koji nije pripremljen na izvanredne situacije, kakve se sve češće događaju u svijetu, između ostalog i u Beogradu, gdje je poremećeni trinaestogodišnjak Kosta K. 23. svibnja 2023. počinio masakr u osnovnoj školi, ubivši devetero djece i zaštitara.

Ako to nije bio znak za alarm i u hrvatskim obrazovnim institucijama, a što onda jest – pitao je jedan od bijesnih i prestravljenih roditelja učenika osnovne škole u Prečkom, čije dijete nije stradalo. On je pozvao na odgovornost sve nadležne, a osobito ministra znanosti i obrazovanja Radovana Fuchsa koji nije učinio ništa da se preveniraju ovakve tragične situacije.

– Ja sam ministru Fuchsu rekao da treba postaviti detektor metala, on mi je odgovorio da koliko će onda djeca ulaziti u školu. Ne zanima me. Neka ulaze dva sata u školu ako treba. Što mi je rekao? Demagogiju. Pet godina su ograde na Trgu sv. Marka, ljudi moji, o čemu mi pričamo? – bjesnio je taj roditelj pred kamerama.

Po mišljenju javnosti, zapovjedna odgovornost je upravo na ministru znanosti i obrazovanja Radovanu Fuchsu koji je izjavio kako je uvođenje detektora metala neprovedivo i da su se roditelji bunili zbog zaključavanja škola, piše Nacional.hr.

Do užasnog napada došlo zbog propusta sustava na nekoliko razina

Sigurnosni stručnjak Pavle Kalinić tvrdi da je do užasnog napada došlo zbog propusta sustava na nekoliko razina, a ne samo škole. Odgovornost, smatra Kalinić, snose Ministarstvo zdravstva, Ministarstvo obrazovanja i znanosti kao i Ured za obrazovanje grada Zagreba, napadačev liječnik opće prakse i specijalist koji ga je vodio te policija koja o tome ništa nije znala.

– Odavno sam upozoravao da škole trebaju imati zaštitarsku službu i da nije dovoljno imati podvornika koji obično, na žalost, imaju previše godina. Predlagao sam obavezno uvođenje videonadzora pa da zaštitar kontrolira preko kamera ne samo što se događa na hodnicima, nego i oko škole. Isto tako, upozoravao sam da trebaju postojati vrata koja se otvaraju s unutarnje strane bez ključa, a s vanjske strane s ključem, rekao je stručnjak za sigurnost.

Dodaje da je govorio nešto, što je izazivalo određeni podsmijeh, a to je da bi svaka škola na svakom katu trebala imati barem jednu sigurnu sobu, u koju se mogu skloniti djeca i nastavnici i u koju manijak ne može provaliti, dok ne interveniraju snage sigurnosti.

– Povrh toga, prostor oko škole trebao bi biti ograđen vrstom ograde kakva je i oko Američke škole u Novom Zagrebu – kaže Pavle Kalinić.

Dodaje da bi trebao postojati protokol za izlazak iz škole.

– Djeca u toj školi u Prečkom skakala kroz prozor. Ta djeca su trebala znati gdje i na koji način trebaju otići. No na žalost, u ovoj, kao ni u bilo kojoj drugoj školi, a tako je u 99% slučajeva, to nije bilo razrađeno, jer se za to nije pokazivao interes. Kao što se nije pokazivao interes kada se inzistiralo na tome da se barem jednom mjesečno provede vježba evakuacije škole ili vrtića, kako bi djeca znala kako se ponašati u takvim situacijama ili za postupanje u drugim hitnim situacijama – rekao je Kalinić.

Društva u kojima smo mi živjeli i odrasli doživjela su kolaps, moralni i psihološki

Ističe da sve ono što smo gledali da se događa u visokorazvijenim zemljama poput Francuske, Belgije, Velike Britanije, Njemačke ili SAD-a uvijek s nekim nesretnim zakašnjenjem dođe i kod nas.

– I to se moglo očekivati, osobito nakon onog masovnog ubojstva u Beogradu. Društva u kojima smo mi živjeli i odrasli doživjela su kolaps, moralni i psihološki. U bivšem Uredu za upravljanje hitnim situacijama grada Zagreba mi smo imali pripremljene planove za slučaj potresa, požara, poplave i slično. Imali smo pripremljenu i ekipu za psihološku pomoć. Na žalost, toga više nema, a psihološka pomoć za djecu i roditelje je neophodna da bi se umanjila šteta. Naravno, šteta je nepopravljiva, jer će ostati traume za cijeli život, ali na taj se način ipak može pomoći, dijelom smanjiti trauma i sniziti stres – kaže Kalinić.

Smatra da budući da živimo u primitivnom društvu u kojem psihološka pomoć nikada i nikome nije potrebna, mislim da će se ubuduće trebati inzistirati na tome.

Zaštitar mora biti u svakoj školi

– Isto tako, budući da se već nije radilo na tome do sada, trebalo bi ubrzano organizirati da sve škole i vrtići dobiju adekvatnu zaštitu, da dobiju vrata koja se ne otvaraju s pedeset ključeva, već s ključem samo izvana a iznutra pritiskom na kvaku i naravno, kao što sam rekao, treba imati gotove planove evakuacije kao i poznatu poziciju gdje se djeca idu u slučaju opasnosti dok su u školi, sigurna soba i gdje idu kada izađu iz škole, rekao je Kalinić.

Smatra zaštitar mora postojati u svakoj školi.

– I to čovjek u naponu snage, s iskustvom, a ne samo domar u poznim godinama. Dodatna sigurnost bi bila da dva đaka iz viših razreda budu dežurna, kako je to nekad i bilo, kod ulaznih vrata tako da ni na koji način ne uđe osoba koja nije učenik škole ili nastavnik. Oni bi dok su vrata otvorena trebali upozoriti zaštitara da je na ulazu u školu nepoznata osoba – kaže Kalinić za Nacional.

Aktualno
Grad Zagreb
Izbor urednika