Podcast 01Portala

Kalinić: Ekipa koja je na vlasti nije se u stanju nositi sa svim što su obećali

Pavle Kalinić, kandidat za gradonačelnika Zagreba, gostovao je u podcastu 01Portala kojeg vodi Marijan Opačak
Pavle Kalinić sigurnost promet komunalni problemi

Govoreći o razlozima za kandidaturu, Kalinić navodi da je Zagreb krenuo u krivom smjeru.

– Vidite i sami kakve probleme imamo s prometom, smećem, svaka mlada obitelj ima problema s vrtićem, jaslicama, stanovanjem, a ima i problema sa sigurnošću, vidjeli ste što se počelo događati po školama – kaže.

Stop kriminala raste kad imate gospodarski pad

Da bi se svatko osjećao sigurno u mjesnoj zajednici u kojoj živi potrebno je osigurati prostor u kojem se djeca mogu igrati, ali i mjesto u jaslicama, navodi Kalinić. Osvrnuo se i na izvješće o sigurnosti u Zagrebu u kojemu se navodi da je povećana stopa kriminaliteta.

– Stopa kriminaliteta uvijek raste kad imate gospodarski pad. Mi u Hrvatskoj prikazujemo da je gospodarski rast preko potrošnje, to je iluzija, balon. Rast možete imati isključivo s proizvodnjom i štednjom, a ne potrošnjom. U ovom trenutku tu potrošnju možemo napumpati zbog toga što još uvijek dobivamo novac od EU-a, a 2027. kada taj novac prestane dolaziti, naći ćemo se u velikom problemu – istaknuo je Kalinić.

Osvrnuo se i na sigurnosnu situaciju u susjedstvu, navodeći da je situacija jako nestabilna u BiH i Crnoj Gori, ali i Kosovu.  – EU se pokazao kao nesposoban, i NATO. I prije 10 i 15 godina sam govorio da je NATO jednostavno tigar bez papira ako tu nije uključen SAD. Imamo i negativnu selekciju, imamo raznorazne ljude koji nisu sposobni ni za što, poput Von der Leyen, nju nitko nije izabrao, ona je oktroirana, nema demokratski legitimitet – kaže.

Glavnina oružja koje smo mi dobili ’91. je došla iz Rusije, Ukrajina nama metak nije dala

– Nalazimo se u trenutku kad se ta trula situacija EU-a ubrzava jer se SAD povlači polako iz te priče, ali imate pokušaj Washingtona da riješi pitanje s Moskvom u potpunosti ignorirajući interese Ukrajine, spominju se ove četiri pokrajine, ali Krim nitko više ne spominje. Međutim, sviđalo se to nekome ili ne, 1999. i 19992. Krim je bio integralni dio Ukrajine. On je ’54. poklonjen, Ruska Federacija je to poklonila Ukrajini zbog prijateljstva za vrijeme Hruščova koji je bio Ukrajinac, a između ostalog je bio generalni sekretar Komunističke partije. On je to poklonio jer mu nije bilo ni na kraj pameti da bi se jednog dana mogao raspasti Sovjetski Savez ili da bi socijalizam mogao pokleknuti – navodi Kalinić.

– Kad je potpisivan sporazum da se Ukrajina odrekne nuklearnog oružja, u tom trenutku gledajući koliko je imala nuklearnog oružja na svom teritoriju, Ukrajina je bila iza Rusije i SAD-a treća nuklearna sila – dodao je Kalinić. “Glavnina oružja koje smo mi dobili ’91. je došla iz Rusije, Ukrajina nama metak nije dala – kaže.

Skloništa su devastirana

Kalinić je komentirao i stanje u kojem su atomska skloništa.

– Bilo je operativno jedno sklonište, a na što ono sliči sada, ne znam, a ova druga su u potpunosti devastirana. Da biste to doveli u red, trebali biste to prvo očistiti, onda biste trebali dovesti kemijske WC-e, oni koji su dati na upotrebu drugima, velika većina koja je dobila skloništa na uporabu, oni su probili kanalizaciju, prema tome, to je sklonište neupotrebljivo, treba to odvojiti, treba imati kemijski WC iznutra. Inače, skloništa u gradu su nekad bila pod Uredom za imovinsko-pravne odnose, ali 2004. kad je pisan novi zakon o civilnoj zaštiti onda se skloništa uopće nisu spominjala, što je bio određeni ustupak građevinskom lobiju koji je inzistirao da se ispod zgrada rade garaže – rekao je Kalinić.

Na pitanje koliko bi koštalo da zagrebačka skloništa dovedemo u red, Kalinić odgovara:  – Grad Zagreb je vlasnik oko 170 skloništa. Imate oko 1050 skloništa, ali to su privatna skloništa i to bi ti vlasnici trebali riješiti. Ali, Zagreb bi ova koja se nalaze u vrtićima i školama trebao dovesti u red. S tim da treba uzeti u obzir da su se uvjeti ratovanja promijenili, tako da ono što sad imate na ravnini, ta skloništa više nisu toliko sigurno, trebate imate skloništa dublje ukopana.

Nemamo anti – dron obranu

Kalinić navodi da nemamo ni anti-dron obranu.  – Sad vam je iscurilo što se tiče Rafalea. Oni su kupljeni rabljeni, normalno da imaju smanjenu uporabnu vrijednost koliko mogu trajati, koliko još sati naleta mogu imati. Drugi problem je da nikad nismo mogli vidjeti s kojim naoružanjem raspolaže – kaže Kalinić.

Osvrnuo se i na tenkove navodeći da su se i na tom polju stvari dosta promijenile.  – I taj novi tenk koji će doći, Leopard ili neki drugi, on je jednostavno nedorastao ovoj priči koja je nastala s dronovima. Vidjeli ste kako su se Izraelci smijali, a kad su ulazili u Gazu imali su još jednu dodatnu nadstrešnicu, da zaglavi taj dio da ne može proći niže, ali tu trebate imati i elektronsku zaštitu, da pokušate eliminirati dron, a i drugu zaštitu, da ga oružjem možete rušiti u određenom trenutku, ako ga elektronski ne možete zaustaviti – rekao je.

Naše gospodarstvo je zahvaljujući privatizaciji ili devastirano ili prodano

Kalinić se osvrnuo na još jedan problem u Zagrebu, a to je vandalizam.  – Preduvjet je da kad se donose zakon kad se nekog snimi na toj kameri da on može biti kažnjen. Ali nitko vam se ne želi zamjerati biračima, u tome je cijela priča. Kad gledate koliko Hrvatska ima zaposlenih u 21 županiji, u ministarstvima, općinama, kad to pogledate u odnosu na Njemačku, ispada da imamo od 8 do 10 puta više, a to nije gospodarstvo ne može, a naše gospodarstvo je zahvaljujući privatizaciji ili devastirano ili prodano – kaže.

– Hrvatska mora napraviti restart, ovako ne može dalje, s ovom privatizacijom ne može ići dalje, treba napraviti restart – ponavlja Kalinić.

Komentirao je i stanje u Hrvatskoj vojsci.

– Imate generacije koje su u srednjoj školi, šalju im poziv da se upišu u vojnu evidenciju pa se roditelji bune. Sviđalo se to nekome ili ne, ako postavljamo da bi Hrvatska trebala biti država, što umalo pa nije, mi trebamo imati vojsku, imati ekipu koja je u stanju braniti teritorijalni integritet i suverenitet, bez obzira koliko se ni ja sam s tim ne slažem jer nema smisla braniti ovo opljačkano, ali to je opet pitanje pravosuđa. Ratno profiterstvo ne zastarijeva, ima tu dovoljno elemenata da se stvari riješe – smatra.

Civilna zaštita na razini RH ne postoji

Govorio je i o stanju u Civilnoj zaštiti. “Imali ste poplave u Slavoniji neki dan, gdje je bila Civilna zaštita? Imaju stealth uniforme pa su nevidljivi. To je laganje iz godine u godinu. Civilna zaštita na razini RH ne postoji i ekipa koja to vodi nije to u stanju uspostaviti. Preduvjet za to je vojni rok da iz ekipe koja je završila vojsku uzimate dio koji će biti dio Civilne zaštite. Zagreb je na papiru imao 8200, međutim, kad je bilo da izađu, izašlo ih je do 6500 – podsjetio je.

Govoreći o obnovi nakon potresa, Kalinić ističe da je Zagreb povukao daleko manje sredstava nego što je trebao povući.  – Ova ekipa koja je došla na vlast to nije u stanju, nije bilo ni prije bajno, ali ovo je sad daleko gore. Imali smo sreće što je potres bio magnitude 5 i nešto, da je bio 6 i nešto, a sad na ove rastresene kuće, situacija bi bilo daleko gora. Sad ni ne možete gurnuti Civilnu zaštitu jer je praktički više ni nema. Zadržalo se vatrogastvo, ali oni su za tu žbuku koja pada sa zgrada. Svi se prave grbavi, a to se događa svaki dan – rekao je Kalinić.

Kalinić se osvrnuo na nedavni tragični događaj u školi u Prečkom u kojemu je stradalo jedno dijete, a učiteljica koja je branila djecu je zadobila ozbiljne ozljede.  – Ona bi trebala biti žena godine u Zagrebu – smatra.

Samo jedna žena u Javnoj vatrogasnoj postrojbi

Na pitanje treba li biti više vježbi u školama o takvim i sličnim situacijama, Kalinić odgovara: – Prije 15 godina sam pisao o tome pa su se smijali, kao što su se smijali i kad se formirala Civilna zaštita pa se dogodio potres. Imao sam jednog talenta na trgu koji je vikao gdje je civilna zaštita. Ja pitam kako se zove, frajer kaže, pa ja kažem: ‘Vi ste pozvani u Civilnu zaštitu pa se nikad niste pojavili’. Frajer se u mjestu okrenuo i nestao, ali bio je spreman kritizirati. Nema tko drugi to biti, to trebaju biti građani Zagreba – kaže Kalinić.

Prisjetio se situacije kada je zahtijevao da Javna vatrogasna postrojba ima ronilački tim.  – To je bio rat. Ne, ne i ne! Na kraju kad smo došli do toga da idemo, iako je bio otpor, onda je od 20 polaznika bilo, ne može svih 20 završiti tečaj, od tih 20 je onda bilo 14 i poslije broj opet podignut na 20 – podsjeća.

Navodi da je bio rat u Zagrebu i kad je žena htjela biti u vatrogascima.  – I dalje imate samo jednu ženu, a to nije u redu – kaže.

Govoreći o koordinaciji hitnih službi, Kalinić navodi da je sve trebalo uvezati na broj 112. – Jedino ministar iz Gospića ovaj što je bio, Milinović, on je to shvatio i gurnuo to, ali tada je u zagrebačkoj hitnoj pomoći bio otpor i oni se nisu htjeli javljati i pravili su se grbavi. Inače, taj broj 112 imao je pet linija, a to je premalo – kaže.

U Hrvatskoj je sramota zvati psihološku pomoć

– Što se tiče potresa, formirana je ekipa za psihološku pomoć, nisu zvali jer je u Hrvatskoj sramota zvati psihološku pomoć. Što se tiče usustavljivanja, trebaju biti uvezani hitna pomoć, vatrogasci, civilna zaštita, HGSS, sve to treba biti uvezano – dodaje Kalinić.

Prisjetio se i kako se bilo uvelo da hitna pomoć ide na motorima, da prije dođe, no to je ukinuto. – Ukinuta su i dva BMW-a, poslije je bilo još nekoliko skutera, to je sve ukinuto, to ne treba. Moj prijedlog je da članovima Možemo i njihovom vodstvu hitna pomoć dolazi na biciklima i da ih na hitnu vode na biciklima – rekao je Kalinić.

Ova ekipa koja nikad nije radila

Naveo je i svoja prometna rješenja.

– Ove debilizme što su napravili, ove stupiće u Gundulićevoj, to treba počupati, to je neupitno. Vratiti ovu jednu traku u prilazu Gjure Deželića. Dozvoliti skretanje ulijevo u Vlaškoj. Tako ćete napraviti rasterećenje. Otvoriti ovo što su zatvorili Masarykovu, da bude od petka popodne za građane Zagreba. Treba produžiti tramvajski promet, to je neupitno, treba doći tramvaj do Sesveta, do Laništa, Španskog, na okretištima napraviti ogromna parkirališta, po mogućnosti besplatna i kad se čovjek tamo parkira da mu to bude karta za autobus ili tramvaj. Treba napraviti garažu pokraj HNK-a, ispod igrališta Pete gimnazije… Imate rješenja, ali ova ekipa koja nikad nije radila nego im je ovo prvi radni dan, od njih se nema što očekivati – rekao je.

Dodaje da ga ne zabrinjava što su oni došli u grad nego činjenica da su neki od njih sveučilišni profesori. – Kako oni tako netalentirani i nesposobni, kakve generacije odgajaju?! – upitao se.

Ekipa koja je na vlasti nije se u stanju nositi sa svim što su obećali

Što se tiče Jakuševca, navodi da nije rješenje prebacivati ga na drugu lokaciju nego izgradnja energana.  – Morat će se problem riješiti, upravo energanom. Najbrže rješenje bi bilo to da se kod koja postoji promijeni kotao. Floskule su da će se zaraditi na tome – neće se zaraditi na otpadu. Imali ste požar u Osijeku, vatrogasac je propao u želatinu, od čega – od zakopanih plastičnih boca, ali to se zataška – rekao je.

Osvrnuo se i na problem ilegalnih deponija. – Ekipa koja je na vlasti nije se u stanju nositi sa svim što su obećali, zabijali su zastavu kao ‘Zagreb je naš’. Što sad ne dođu? Neka dođu na ta odlagališta i neka zabijaju – rekao je.

Na kraju je komentirao i stanje sa zaštitarima.

– Nekad ste imali fakultet, Općenarodna obrana i društvena samozaštita. Ja sam se onda svađao da se ne ukine nego da restrukturira i da se pretvori u fakultet sigurnosti. To nama treba i to će nam sve više trebati. Mislim da bi država tu nešto trebala napraviti. Prije kad ste govorili da treba zaštitar u školi, smijali su se. Kad ste rekli da treba sigurna soba u školi, smijali su se. Za vrata je isto bilo smijanje. Ali ljudi ne razumiju. Kad je netko glup, njemu je nešto što ne razumije smiješno jer ne može razumjeti o čemu pričate. Nažalost, to je hrvatska realnost – rekao je za kraj.

Grad Zagreb
Intervju