Kako sačuvati cvijeće na životu tijekom ljetnih vrućina?

Slađana Milosavljević, krajobrazna arhitektica, podijelila je svoje bogato iskustvo i savjete o tome kako održavati cvijeće tijekom vrućih ljetnih mjeseci. Dok temperature dosežu visoke vrijednosti, ključno je znati koje biljke vole sunce, kako ih pravilno zalijevati i koje su najčešće greške u njezi biljaka.
Za terase koje su izložene izravnom sunčevom svjetlu preporučuje se sadnja biljaka koje dobro podnose takve uvjete, kao što su petunije, pelargonije (muškatle), lavanda i gazanija. Ove biljke otporne su na sušu i vole puno sunca, što ih čini idealnim izborom za sunčane položaje. S druge strane, za sjenovite dijelove terasa ili vrtova preporučuju se biljke kao što su begonije, vodenike, fuksije i hoste. One preferiraju djelomičnu ili potpunu sjenu i manje sunčeve svjetlosti tijekom dana.
Za terase izložene vjetru, Slađana preporučuje biljke poput lavande, ružmarina, seduma i ukrasnih trava. Ove vrste otporne su na vjetar i dobro se prilagođavaju promjenjivim vremenskim uvjetima, prenosi N1.
Kad je riječ o zalijevanju, ističe se važnost održavanja pravilne vlažnosti tla. Prekomjerno ili nedovoljno zalijevanje česte su pogreške koje treba izbjegavati. Preporučuje se zalijevanje kada je površinski sloj zemlje suh na dodir, ali nije dobro da zemlja bude pretjerano vlažna.
Za zalijevanje je bolje koristiti kišnicu umjesto vode iz slavine, jer kišnica ne sadrži kemikalije poput klora, koje mogu štetiti biljkama. Također, preporučuje se zalijevanje ujutro, prije nego što temperature postanu previsoke, kako bi se izbjegao šok za biljke uslijed naglog hlađenja tla navečer.
Što se tiče prihrane, Slađana naglašava da je domaći kompost izvrstan izbor zbog svoje hranjive vrijednosti i poboljšanja strukture tla. Ipak, napominje da su i kupovni supstrati učinkoviti i praktični za svakodnevnu upotrebu.
Ovi detaljni savjeti pomoći će vam da vaše cvijeće uspješno preživi ljetne vrućine i ostane zdravo i bujno tijekom cijele sezone.