Vodič za početnike

Kako napraviti domaći maslac?

Sve što trebate je kvalitetno vrhnje i malo strpljenja
food-3179853_1280

Cijene maslaca u posljednje su vrijeme drastično porasle pa se mnogi obožavatelji ove namirnice pitaju isplati li se napraviti vlastiti maslac. Dobra vijest je da izrada domaćeg maslaca nije samo jednostavna, nego je i odlična prilika da uživate u proizvodu koji neće sadržavati nepotrebne aditive. Sve što trebate je kvalitetno vrhnje i malo strpljenja.

Pravljenje domaćeg maslaca je jednostavan i zabavan proces koji ne zahtijeva puno sastojaka. Sve što vam je potrebno je vrhnje za šlag, malo strpljenja i nekoliko osnovnih alata. U nastavku donosimo detaljne upute kako u samo nekoliko koraka pripremiti kremasti domaći maslac u vlastitoj kuhinji.

Sastojci

– 500 ml vrhnja za šlag (idealno je punomasno vrhnje, ono će dati bogatiji maslac)
– Sol (po želji)

Potrebni alat

-Mikser (ili kuhinjski aparat za miješanje)
– Cjedilo ili gazu za odvajanje tekućine
– Posuda za zadržavanje tekućine
– Drvena žlica ili lopatica
– Zdjela s hladnom vodom

Postupak

Priprema vrhnja

Ako koristite hladno vrhnje iz trgovine, ostavite ga na sobnoj temperaturi 15-ak minuta. Tako će biti lakše napraviti maslac. Možete koristiti i vrhnje koje je malo duže stajalo jer će bolje reagirati na proces.

Miksanje

U veću posudu stavite vrhnje i počnite ga miksati mikserom (po mogućnosti na srednjoj ili većoj brzini). Na početku će se stvoriti pjena, a kasnije će se početi formirati čvršća smjesa. To traje oko 5-10 minuta, ovisno o snazi miksera.

Odvajanje maslaca i mlaćenice

Nakon nekoliko minuta miksanja, smjesa će se početi odvajati na dva dijela: Maslac i tekućinu (mlaćenicu). U trenutku kada se maslac počne stvarati, prestanite miksati.

Mlaćenica je tekućina koja ostaje nakon što se odvoji maslac, a možete je koristiti za pripremu peciva, palačinki ili je jednostavno piti.

Ispiranje maslaca

Stavite maslac u cjedilo ili gazu i dobro ga isperite hladnom vodom. To će pomoći ukloniti preostalu mlaćenicu, koja može uzrokovati da se maslac brže pokvari. Dok ispirete, lagano pritisnite maslac drvenom žlicom ili lopaticom da iz njega izađe što više tekućine.

Oblikovanje maslaca

Kada je višak vode odstranjen, možete oblikovati maslac prema želji. Ako volite maslac sa soli, dodajte je u ovoj fazi i dobro izmiješajte.

Pohrana

Domaći maslac možete staviti u hermetički zatvorenu posudu i pohraniti u hladnjak. On će biti svjež nekoliko dana do tjedan dana. Ako želite da traje dulje, možete ga i zamrznuti, prenosi N1.

Dodatni savjeti

Za kremastiji maslac: Ako želite da maslac bude još kremastiji, možete dodati malo maslinovog ulja ili malo mlijeka tijekom procesa.
Za aromu: Možete dodati različite začine ili bilje (poput češnjaka, peršina ili limunove korice) kako biste dobili aromatičniji maslac.

Gastro
Hrvatska