Jozefina Kranjčec: U ovih deset godina napravili smo značajne i velike promjene

U Zagrebu je započeo 7. simpozij Hrvatskog saveza udruga osoba s tjelesnim invaliditetom, posljednja aktivnost u okviru programa Zajedno u zajednici
IMG_3173-scaled

U Zagrebu je započeo 7. simpozij Hrvatskog saveza udruga osoba s tjelesnim invaliditetom (HSUTI). Riječ je o posljednjoj aktivnosti programa Zajedno u zajednici, a u sklopu kojeg je, tijekom tri godine, također provedena edukacija roditelja i skrbnika djece s poteškoćama u razvoju te ljetni kamp za korisnike.

Tijekom dva dana održavanja voditelji članica imat će priliku čuti recentne informacije na razne teme poput Konvencije o pravima osoba s invaliditetom i pitanja u Republici Hrvatskoj, pomoćnika u nastavi i provedbi projekata kroz udruge, korištenja Europskog socijalnog fonda, programa Obzor 2020, Obzor Europa i Erasmus+, djelovanja Europske snage solidarnosti, socijalnog poduzetništva i inovativnih tehnologija te komunikacije s medijima.

Događanje je otvorio predsjednik Vlade Andrej Plenković:

– Od početka mandata naše Vlade, politika je bila da razvijamo zajedništvo i partnerski odnos sa svima vama u svim područjima našeg djelovanja. Zajednički smo djelovali u procesu donošenja propisa i brojnih važnih odluka, ali i traženju rješenja na izazove i poteškoće s kojima se susrećete i na koje ste nam ukazivali. Želimo stvoriti društvo jednakih mogućnosti koje svima omogućava ravnopravnost, sigurnost i korištenje potencijala u ostvarivanju osobnih, obiteljskih, ali i zajedničkih društvenih ciljeva.

Riječima podrške pridružila se i savjetnica Predsjednika Republike za ljudska prava i civilno društvo Melita Mulić:

– Civilnom društvu moramo osigurati opstojnost i autonomiju, redovite prihode koji moraju biti transparentni i učinkoviti, a ne administrativno opterećujući. Samo na taj način gradimo snažno, demokratsko društvo, a hrvatsko društvo mora biti društvo jednakih, društvo ravnopravnih, društvo jednakih šansi, mogućnosti i ishoda.

U Hrvatskoj je trenutno registrirano pola milijuna osoba s invaliditetom, čija su prava od 2017. godine zagarantirana Nacionalnom strategijom za izjednačavanje prava osoba s invaliditetom. U okviru Strategije uređen je niz aktivnosti i mjera koje su se poduzele u proteklom trogodišnjem razdoblju te je uloženo mnogo truda i financijskih sredstava u osiguravanju kvalitete života osoba s invaliditetom. Spomenimo neke: povećan je iznos osobne invalidnine na 1 500 kuna te je proširen krug korisnika, doplatak za pomoć i njegu povećan je na 800 kuna, kao i iznos naknade za roditelje njegovatelje i njegovatelje koji od 1. lipnja iznosi 4 000 kuna.

Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Vesna Bedeković istaknula je da je potrebno osigurati kontinuitet financiranja udruga koje pružaju usluge osobama s invaliditetom zbog čega je Vlada pokrenula trogodišnje programe poput spomenutog Zajedno u zajednici.

– Osobe s invaliditetom spadaju u osobito ranjive skupine i skupine s potrebama koje je potrebno osigurati na cijelom prostoru Republike Hrvatske. U tom smislu je naglasak, između ostalog, na deinstitucionalizaciji, odnosno na pružanju socijalnih usluga u zajednici, bez obzira radi li se o ruralnim ili urbanim sredinama. Svakoj osobi s invaliditetom potrebno je pružiti kvalitetnu socijalnu uslugu u skladu s njegovim potrebama.

Naposljetku, svoje zadovoljstvo provedenim projektom nije krila ni predsjednica HSUTI-ja Jozefina Kranjčec poručivši kako to nije kraj.

– Pokret osoba s invaliditetom traje dvadeset godina, Konvenciju Ujedinjenih naroda imamo deset godina i mislim da smo u ovih deset godina napravili značajne i velike promjene. Prije nekoliko dana dobili smo informaciju da su nam Ministarstvo i Vlada ponovno odobrili program te da ćemo imati kontinuitet i sljedeće tri godine.

Grad Zagreb
Hrvatska
Ostalo