Izgradnja CGO-a u Resniku: Zeleni protiv spaljivanja otpada, građani traže promjenu lokacije

Glavne zamjerke odnose se na promjenu stava gradskih vlasti, odabir lokacije, potencijalne ekološke posljedice te netransparentnost projekta.
Promjena stava gradskih vlasti
Građanske udruge izražavaju nezadovoljstvo zbog, kako tvrde, zaokreta u politici gradonačelnika Tomislava Tomaševića i njegovog koalicijskog partnera SDP-a. Predsjednica Udruge za zaštitu okoliša Resnik, Branka Genzić-Horvat, ranije je poručila kako su “osupnuti promjenama stavova” te najavila korištenje svih dostupnih mehanizama protiv “nepotrebnih, neprihvatljivih i štetnih projekata”, uključujući CGO sa spalionicom.
Kontroverzna lokacija i ekološke prijetnje
Odabir Resnika kao lokacije za CGO izazvao je zabrinutost zbog blizine zelenih površina gdje se uzgaja hrana te položaja na vodonosniku pitke vode. Genzić-Horvat, također u ranijim izjavama, upozorava da bi realizacija projekta mogla stvoriti “još jedno smetlište” te smatra takav potez “apsurdnim”.
Predsjednica Udruge povrćara Zagreba i Zagrebačke županije, Marina Galović, naglašava da u zoni planiranog CGO-a djeluje četrdesetak obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (OPG-ova) te da projekt ugrožava lokalnu proizvodnju hrane, čija je važnost dodatno naglašena tijekom pandemije COVID-19.
Profesorica Aleksandra Anić Vučinić, predsjednica Hrvatske udruge za gospodarenje otpadom, ranije je naglasila kako predloženi projekt ne nudi cjelovito rješenje.
– Ne znamo gdje ćemo odlagati ostatak otpada niti imamo li plan za njegovu energetsku oporabu. Bez ta dva elementa problem postaje još veći – upozorava.
Europske direktive nalažu da do 2035. godine najviše 10 posto otpada smije završiti na odlagalištima, dok ostatak mora biti energetski iskorišten. Hrvatska je, uz Maltu, jedina zemlja u EU bez energane, što stručnjaci vide kao ključni problem.
Oporba spaljivanju otpada
Ekološke udruge, predvođene Zelenom akcijom, protive se spaljivanju otpada i poručuju da gradska vlast time krši predizborna obećanja. “Učinjeni su pozitivni pomaci u odvojenom prikupljanju otpada, ali za preostali otpad odabrano je loše rješenje koje uključuje spaljivanje”, tvrde aktivisti.
Prosvjedi građana
Stanovnici Resnika i okolnih područja organizirali su prosvjede protiv CGO-a. Na skupu pod nazivom “Resnik je problem, a ne rješenje!”, održanom u prosincu 2023., građani su izrazili nezadovoljstvo planovima gradske vlasti. Genzić-Horvat tom je prilikom izjavila kako je “laž da Europa inzistira na ovakvom postrojenju” te dodala da su građani “siti takvih odluka”.
Političke kritike i zahtjevi za alternativama
Oporbeni političari izražavaju sumnju u izvedivost projekta. Predsjednik zagrebačkog HDZ-a i potpredsjednik Gradske skupštine, Mislav Herman, ranije je projekt nazvao “fantomskim” i “obmanom javnosti”. Smatra da gradonačelnik “nema jasnu strategiju” te da je nerealno očekivati realizaciju projekta do 2028. godine.
Nestranački zastupnik Mosta, Trpimir Goluža, upozorava da CGO ne bi smio biti u urbanom području, već na periferiji, gdje neće ugrožavati zdravlje stanovnika. Pozvao je gradonačelnika na dijalog s građanima i suradnju s Vladom u traženju prikladnije lokacije.
Bivši pročelnik Ureda za upravljanje hitnim situacijama, Pavle Kalinić, ističe kako “Zagreb neće riješiti problem otpada samo premještanjem s jedne lokacije na drugu” te smatra da je energana nužno rješenje.
Nezavisni kandidat gradske platforme Servus Zagreb za gradonačelnika Zagreba Davor Bernardić komentirao je idejni projekt Centra za gospodarenje otpadom u Resniku koji je predstavila aktualna gradska vlast.
-Magla svuda, magla oko nas. Prodaju ljudima jednostavno maglu pred izbore, a zapravo je činjenica da ništa nisu napravili u zadnje četiri godine. Niti su zatvorili Jakuševec, i dalje posluju s Pripuzom, niti su izgradili i pokrenuli izgradnju biokompostane, ni sortirnice, ni energane, a sad farbaju ljudima oči kroz navodnu izgradnju Centra za gospodarenje otpadom- kazao je Bernardić
Sumnje u realizaciju roka za izgradnju CGO-a
Arhitekt i gradski zastupnik Otto Barić izrazio je skepticizam glede mogućnosti dovršetka Centra za gospodarenje otpadom (CGO) u Resniku do kraja 2028. godine. Barić ističe da je proces od izrade idejnog rješenja do dobivanja uporabne dozvole dugotrajan i zahtjevan. Prema njegovim riječima, takav projekt minimalno traje pet godina, a uključuje faze poput izrade idejnog i glavnog projekta, ishođenja građevinske dozvole, provedbe javne nabave, izgradnje, probnog rada i konačno, dobivanja uporabne dozvole.
Barić također napominje da je za izradu studije utjecaja na okoliš potrebna javna rasprava koja može potrajati najmanje dvije godine. Stoga smatra da je dovršetak CGO-a prije 2031. ili 2032. godine teško ostvariv, uz napomenu da će do tada Jakuševec biti saniran četiri puta.
Projekt pod upitnikom
Projekt izgradnje Centra za gospodarenje otpadom u Resniku suočava se s jakim protivljenjem javnosti, ekoloških udruga i oporbenih političara. Ključni problemi uključuju promjenu stava gradske vlasti, neadekvatan odabir lokacije, potencijalne ekološke prijetnje i nedostatak transparentnosti. Ova situacija naglašava potrebu za otvorenim dijalogom između svih uključenih strana kako bi se pronašlo održivo rješenje za gospodarenje otpadom u Zagrebu. Međutim, dijalog nedostaje. Podsjetimo, da je na Resnik Tomašević morao doći pod pratnjom policije