IVAKOP Održana prva radionica u sklopu projekta Šnajderaj

Šnajderaj je osmišljen kako bi građanima omogućio da nauče osnove šivanja, popravka i prenamjene tekstilnih proizvoda, čime se produžuje vijek trajanja odjeće i drugih tekstilnih predmeta. Radionice su otvorene za sve uzraste i razine iskustva, od potpunih početnika do onih koji već vladaju osnovama šivanja.
-Pokušat ćemo danas približiti ljudima što bi sve mogli napraviti od starih komada odjeće i drugih upotrebnih predmeta kako bismo podigli svijest o mogućnosti recikliranja tekstila. Svatko može naučiti šivati, nema dobnog ograničenja – od djeteta prvog razreda pa do onih koji imaju vremena i volje. Postoje sitni detalji koje može naučiti svatko, bilo da ga zanima šivanje ili jednostavno želi osposobiti neki predmet za upotrebu – prišivanje dugmeta, mala krpanja, skraćivanje odjevnih predmeta i slično. Program radionica prilagođavat ćemo sudionicima, od početnika do iskusnijih sudionika- izjavila je voditeljica radionice Tajana Čorak.
Projekt Šnajderaj temelji se na uspješnim inicijativama poput Repair Café pokreta i riječkog Riperaja, koji potiču građane da poprave, umjesto da odbace svoje predmete. Tijekom 20 planiranih radionica, građani će imati priliku ne samo steći korisne vještine već i aktivno sudjelovati u smanjenju tekstilnog otpada koji u sve većim količinama završava na odlagalištima.
-Šnajderaj smo osmislili s ciljem da kroz niz radionica stavimo naglasak na važnost ponovne uporabe tekstila kako bi se smanjila količina otpada. Svake godine svjedočimo rastu količine tekstilnog otpada koji završava ne samo na odlagalištima, već i u okolišu. Ovim radionicama želimo potaknuti građane da što više koriste tekstilne predmete, umjesto da ih bacaju, te da pronađu načine za njihovu prenamjenu. U sklopu projekta pokrenuli smo i akciju prikupljanja šivaćih strojeva putem društvenih mreža, kako bi i građani svojim donacijama mogli doprinijeti ovoj inicijativi- izjavila je Sanja Radošević, direktorica komunalnog društva Ivakop.
Radionice će se održavati u prostoru Ivakopa, koji osim ove edukativne svrhe, može poslužiti i za organizaciju drugih edukacija i predavanja o održivom gospodarenju otpadom te kao prostor za sastanke i prezentacije.
Projekt Šnajderaj sufinancira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost s 40 % ukupnih sredstava, a građani će kroz sudjelovanje imati priliku aktivno pridonijeti očuvanju okoliša i razvoju održivih navika.