In memoriam Dragutin Bertek Lun

Nakon kratke i teške bolesti 10. studenoga u Zagrebu u 93. godini života preminuo je zaslužni sportski, politički, gospodarski i društveni pregalac Dragutin Bertek Lun, koji je dao nemjerljiv doprinos tijekom 1960-tih u promjeni vrbovečkog krajobraza u moderno političko, upravno i gospodarsko središte
2020-11-12_203201

Nakon kratke i teške bolesti 10. studenoga u Zagrebu u 93. godini života preminuo je zaslužni sportski, politički, gospodarski i društveni pregalac Dragutin Bertek Lun, koji je dao nemjerljiv doprinos tijekom 1960-tih u promjeni vrbovečkog krajobraza u moderno političko, upravno i gospodarsko središte. Rođen je u zemljoradničkoj obitelji 16. prosinca 1927. u Gaju. Osnovnu školu završio je u Dijanešu. Nakon stečene srednje stručne spreme daljnje obrazovanje nastavio je na Višoj upravnoj školi u Zagrebu na kojoj je diplomirao 1960. Brak je sklopio 1956. s Marijanom Božić iz kojeg se rodio sin Damir.

Od 1947. do 1952. bio je aktivan u vojnoj službi JNA, ali se na kraju nije odlučio za vojni poziv. Po povratku u Vrbovec bio je jedno vrijeme zaposlen u općinskoj upravi. Najveći dio njegove poslovne karijere bio je vezan za vrbovečku ciglanu i pilanu Gradip u kojoj je preko dva desetljeća bio na čelu tvornice u kojoj je ostvario i starosnu mirovinu. Za vrijeme njegovog direktorovanja stara ciglana i pilana pretvorene su u moderna postrojenja u kojima su se proizvodili razni opekarski i stolarski proizvodi. Na njegovu inicijativu razvila se između ostaloga i proizvodnja biljara. Gradip je po produktivnosti i kvaliteti postala tvornica poznata u široj Zagrebačkoj regiji. Uz vizionarske poslovne projekte velikodušno je pomagao radnicima i razvijao sindikalne aktivnosti te je inicirao izdavanje tvorničkog biltena. Sudjelovao je i u izgradnji drvne tvornice Šavrić. Aktivan je bio u radu Udruge ciglara Hrvatske u kojoj je afirmativno pronosio ime Gradipa i Općine Vrbovec preko koje je razvio brojna poznanstva na republičkoj i državnoj razini.

Prva sportska ljubav bila mu je odbojka s kojom se upoznao za vrijeme bivanja u JNA. Po povratku u Vrbovec priključuje tek novoosnovanom Odbojkaškom klubu Mladost 1952. godine u kojem je desetak godina bio stožerni igrač u natjecanjima Odbojkaškog podsaveza Zagreb. Kasnije je i u veteranskim godinama sudjelovao na raznim odbojkaškim turnirima i revijalnim utakmicama promičući odbojku kao atraktivan i lijep sport.

Za predsjednika NK Vrbovec izabran je 1961. i od tada počinje zlatno razdoblje povijesti Vrbovca, ali i velikog nogometnog rivaliteta između NK Vrbovca i NK PIK Vrbovca. Jedini je predsjednik u povijesti Vrbovca koji je bio na kormilu kluba u dva mandata od 1961. do 1969. godine. U njegovo vrijeme NK Vrbovec je bio prvak Koprivničkog nogometnog podsaveza u sezonama 1961./62. i 1962./63., prvak Međupodsavezne lige istok područja Zagreb 1965./66. te viceprvaci Međupodsavezne lige istok u prvenstvima 1966./67. i 1967./68. U ljeto 1963. godine formirana je Međupodsavezna liga koja je obuhvatila nogometne podsaveze: Bjelovar, Čakovec, Daruvar, Karlovac, Koprivnica, Sisak i Varaždin. Pod njegovim vodstvom Vrbovec je po prvi puta izašao na nogometnu pozornicu Zagrebačke regije i stječe reputaciju i ugled renomiranog kluba. Međutim, Vrbovec se nije mogao u toj jakoj ligi dugo zadržati jer je manjkalo financijskih sredstava, a i razina natjecanja je zahtijevala puno jači igrački kadar. U tom razdoblju najveći suradnici bili su mu Ivan Zukanović i Tomo Varga. Uvelike je doprinosio na promicanju ugleda kluba uz kojeg je stajao dušom i tijelom, energično, hrabro i tvrdokorno braneći interese kluba. To je bilo razdoblje opće besparice u kojem je Bertek požrtvovno pronalazio izvore financiranja i osiguravao prijevoze na gostovanja, ali i svojim aktivnostima podizao razinu sportske infrastrukture na nogometnom igralištu na Sajmištu. Iako je bio poznat po povremenoj gromoglasnoj komunikaciji, uživao je respekt kod svojih suradnika, sportaša i trenera, ali i od strane sportskih rivala. Jedan je od osnivača i prvi predsjednik nogometnih veterana Vrbovec u razdoblju od 1972. do 1973. godine. Aktivno je sudjelovao u radu Saveza za fizičku kulturu Općine Vrbovec. Predsjednik NK PIK Vrbovec bio je u sezoni 1974./75. kada je bilo osvojeno prvenstvo u Međupodsaveznoj A ligi Bjelovar – Daruvar – Virovitica. Međutim, u njegovom razdoblju Vrbovec i PIK Vrbovec igrali su četiri kvalifikacije za ulazak u Zagrebačku nogometnu zonu, ali se Vrbovčani nisu ni jednom uspjeli u tim kvalifikacija plasirati u viši rang.

Jedan od osnivača tvorničkog nogometnog kluba Gradip 1975. godine. Klub je u ONL Vrbovec igrao od 1975. do 1981. godine. Najveći uspjeh ostvaren je u sezoni 1978./79. kada su bili prvaci Općinske B lige, a 1979. igraju u finalu kupa ONS Vrbovec protiv PIK Vrbovca u kojem su pobijedili pikovci 4:1. Gradip je za najbolji sportski kolektiv općine Vrbovec bio proglašen je 1979. godine. Bertek sudjeluje u raznim humanitarnim i revijalnim utakmicama poput utakmice Debeli – Mršavi te se u javnom životu pojavljuje na raznim sportskim izložbama.

Pored profesionalne i sportske karijere Bertek je bio i poznati vrbovečki društveno-politički djelatnik jer je bio u članstvu Saveza komunista Hrvatske. Međutim, nije bio partijski aparatčik koji je gradio političku karijeru pod svaku cijenu i za svoje privatne interese, nego je svoje djelovanje okrenuo za boljitak općeg dobra šire društvene zajednice. Vrhunac njegove političke karijere bio je izbor za zastupnika Sabora SR Hrvatske 1982. godine. Bio je nazočan u društvenom životu Općine Vrbovec i kao takav popularan među običnim ljudima.

Za svoj samoprijegorni i višegodišnji rad u društveno-političkom, sportskom i javnom životu primio je niz društvenih i javnih priznanja, nagrada i odlikovanja. Dragutin Bertek po svojim dostignućima na gospodarskom, političkom, sportskom i društvenom životu Općine Vrbovec druge polovice 20. stoljeća spada u rijetke vizionare za koje se može kazati da su stvarali povijest vrbovečkog kraja. Uz predsjednika Skupštine Općine Vrbovec Franju Štefanovića i predsjednika MI PIK Vrbovec Milana Petrunića zaslužan je što se Općina Vrbovec tijekom 1960-tih počela izdizati iz jedne ruralne sredine i pretvarati u industrijsko mjesto povezano s asfaltiranim cestama s okolnim mjestima.

U bilo kojem dijelu svog ljudskog djelovanja prilazio je strastveno i s puno emocija, bez dlake na jeziku, ali krajnje odgovorno i časno. Uz veliki entuzijazam i silnu energiju pomicao je progresivnim stremljenjima granice na raznim područjima i borio se za svoj Vrbovec pri čemu se nije štedio, ali nije štedio ni druge. Još za vrijeme života ušao je u krug anegdotalnih osoba, čiji se doživljaji i zgode iz društvenog i sportskog života i dan danas prepričavaju sa sjetom i čežnjom. Međutim, u svemu tome nesebično je pomagao drugim ljudima, a posebice sportašima i onima kojima je pomoć bila zbilja krajnje neophodna. Kao veseljak britkog jezika rado je bio prihvaćen u raznim društvima jer mu je i sam nadimak Lun to omogućavao. Njegov odlazak je veliki gubitak za sveopći život Grada Vrbovca jer je Dragutin Bertek, kao čovjek i sportski djelatnik, bio neponovljiv i jedinstven. Nedvojbeno po svojoj ostavštini spada u plejadu legendi vrbovečkog nogometa/sporta i jedan je od najvećih, ako ne i najveći predsjednik u povijesti NK Vrbovca.

Posljednji ispraćaj Dragutina Berteka bio je 11. studenoga na Gradskom groblju Vrbovec.

Grad
Hrvatska
Ostalo
Vrbovec
Zagrebačka županija