Hrvatski sabor novi tjedan započinje potvrđivanjem ugovora o Europskom stabilizacijskom mehanizmu

Članstvom u njemu Hrvatska bi stekla dodatnu zaštitu i sigurnost
hrvatski sabor Patrik Macek/PIXSELL

Hrvatski sabor ovaj će tjedan raspraviti vladin prijedlog da potvrdi ugovor o osnivanju Europskog stabilizacijskog mehanizma, a članstvom u njemu Hrvatska bi stekla dodatnu zaštitu i sigurnost, posebice u vremenima kriza.

Odbor guvernera ESM-a je 5. prosinca usvojio rezoluciju kojom se Hrvatskoj odobrava učlanjenje u ESM, međuvladinu organizaciju koju su države članice europodručja osnovale 2012., s misijom da im se omogući izbjegavanje i prevladavanje financijskih kriza te održavanje dugoročne financijske stabilnosti i prosperiteta. ESM ima ukupni kapital od gotovo 705 milijardi eura, a svaka članica doprinosi kapitalu temeljem svog udjela u ukupnom stanovništvu i bruto domaćem proizvodu EU-a.

Pristupanjem ESM-u, Hrvatska će uplatiti kapital u iznosu od 422,3 milijuna eura, kroz pet godišnjih rata. Od 2035. godine, odnosno nakon isteka roka privremene korekcije, uplatit će dodatni kapital od 233 milijuna eura. O potvrđivanju Ugovora o osnivanju ESM i sporazuma o izmjeni tog Ugovora, Sabor će raspravljati u srijedu.

Kontaktna točka za suzbijanje prijevara

Istoga dana raspravit će i konačan tekst novog Zakona o hrani te izmjene Zakona o obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu. Prvim se, uz ostalo, uspostavlja nacionalna kontaktna točka za suzbijanje prijevara, Državni inspektorat te nacionalni sustav za suzbijanje prijevara u hrani koji čine ministarstva zdravstva, poljoprivrede, unutarnjih poslova i financija te Državni inspektorat.

Izmjenama Zakona o obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu utvrđuju se uvjeti za bavljenje poljoprivredom i s njom povezanim dopunskim djelatnostima, nositelja OPG-ova. Propisuju se uvjeti pod kojima OPG zakonito obavlja web trgovinu, naime, kako bi OPG-ovi mogli online prodavati svoje proizvode, a potrošači biti zaštićeni, svaki OPG koji prodaje tako, morat će registrirati dopunsku djelatnost pod nazivom – usluge informacijskog društva. Zahtjev za upis te nove dopunske djelatnosti podnosit će Agenciji za plaćanja.

Uz ime i prezime, naziv OPG, moći će sadržavati i posebne oznake, a uz hrvatski jezik, moći će imati i pojedine riječi na stranom ili mrtvom jeziku te arapske brojeve.

Sabor će ovaj tjedan, u prvom čitanju, raspraviti i izmjene zakona o vodama i o rudarstvu. Očitovat će se i o vladinu prijedlogu da se za članove Vijeća za elektroničke medije ponovno, na pet godina, imenuju Anita Malenica i Davor Marić te kao novi član Željko Topić.

Hrvatska
Politika