Slaven Belupo poražen na Poljudu

Hajduk zadržao stopostotni učinak, Marko Livaja dvostruki strijelac

Nogometaši Hajduka na rasprodanom su Poljudu pobijedili Slaven Belupo s 3-0
Split: Hajduk i Slaven Belupo  igraju 4. kolo Prve HNL Ivana Ivanovic/PIXSELL

Nogometaši Hajduka na rasprodanom su Poljudu pobijedili Slaven Belupo s 3-0 u utakmici četvrtog kola SuperSport HNL-a i tako zadržali maksimalan učinak u ovogodišnjem prvenstvu te izbili na čelo ljestvice. Najzaslužniji za pobjedu Hajduka bio je kapetan Marko Livaja koji se golovima u 55. i 64. minuti iskupio za neiskorišteni kazneni udarac u 38. minuti. Konačnih 3-0 postavio je Leon Dajaku u 89. minuti.

Hajduk je, očekivano, bio nadmoćan u dvoboju sa Slaven Belupom, a zašto su “bijeli” ostali bez pogotka u prvom poluvremenu najzaslužniji je bio gostujući vratar Antun Marković i VAR soba. Naime, u 15. minuti je Marko Livaja postigao pogodak, dokopavši se lopte između dvojice gostujućih obrambenih igrača, ali je pregledom snimke utvrđeno da je neposredno prije udarca povukao Antonija Boseca i tako došao do lopte.

Livaja je novu priliku za pogodak dobio u 38. minuti, kad je bio izvođač kaznenog udarca za koji su zaslužni Benrahou i Melnjak te Račić kojega je lopta pogodila u ruku. Livajin udarac u lijevu stranu gola Marković je pročitao i obranio. Samo tri minute poslije Ivan Dolček je dobio idealnu loptu od Livaje u kaznenom prostoru, ali je njegov udarac s desetak metara iskosa Marković sjajno obranio.

I početak drugog dijela prošao je u znaku gostujućeg vratara. U 47. minuti opet brani Livajin udarac, minutu poslije pokušao je Odjidja-Ofoe, ali i to je Marković “skinuo”. U nastavku akcije Sahiti je odlično ubacio na peterac, ali je Livajin udarac bio neprecizan pa je lopta otišla preko grede. Konačno, u 54. minuti, ni do tada svemogući Marković nije mogao ništa. Odličnu akciju odigrali su domaći nogometaši. Livaja je propustio loptu koja je išla prema Melnjaku i sjurio se prema kaznenom prostoru. Melnjak je to znao i uposlio svog kapetana koji je nakon prvog dodira poslao loptu u mrežu.

U 63. minuti se Hajdukov kapetan izvukao na lijevu stranu, primio loptu od Sigura, ušao u kazneni prostor, a onda iznimno preciznim udarcem pogodio malu mrežu na suprotnoj strani. No, pomoćni sudac je signalizirao da je Livaja bio u zaleđu. No, VAR je ovoga puta bio na strani domaće momčadi i glavni sudac Zdenko Lovrić pokazao je na centar. U 70. minuti gosti su imali priliku smanjiti zaostatak. Ante Crnac je išao sam prema vrataru Hajduka, ali je Ivan Lučić zaustavio njegov udarac.

U 89. minuti ponovno se zatresla mreža Koprivničana. Leon Dajaku je primio loptu na dvadesetak metara, naciljao i pogodio donji desni kut i tako nakon više od 600 dana prekinuo svoj golgeterski post.

Splićani su s devet bodova iz tri nastupa vodeći na ljestvici, ispred Osijeka sa sedam bodova te Rijeke i Varaždina koji imaju po šest bodova. Gorica ima pet bodova, a po četiri su osvojili Dinamo i Slaven Belupo. Lokomotiva i Istra 1961 imaju po dva boda, a bez bodova je Rudeš.