GASTRO: Proljeće je, uživajte uz spring rolls! Punite ih čime želite, ali najbolje je mlado sezonsko povrće!

2021-05-31-gastro-Spring-rolls

Pod pojmom proljetnih rolica ili/i kiflica krije se ogromna raznolikost punjenih slanih jela čija je osnova valjano (vučeno) tijesto. Uglavnom se smatraju predjelom, ali mogu, uz dobar umak i salatu, “podebljane” trakicama ili mljevenim mesom biti i glavno jelo. Svoje podrijetlo spring rolls vuku iz istočnoazijske, južnoazijske kuhinje, a najčešće ih vezuju uz jugoistočne Azije, ali i, potpuno autonomno, i iz latinoameričke kulinarske tradicije. Zanimljivo da i svim jezicima, a danas su one, doista, globalno jelo, nazivaju se po izravnom, doslovnom prijevodu kineske složenice chūn juǎn, što znači proljetna rolada. Ime je isto, ali ne i ono što različiti narodi i nacionalne kuhinje pod time podrazumijevaju. Jer, vrlo su različite su vrsta omota (tijesta), punjenja i tehnika kuhanja ili prženja, ovisno o lokalnim gasto navikama i tradiciji.

Proljetne rolice bile su sezonska hrana koja se konzumirala tijekom proljeća, a započele su kao palačinka punjena proljetnim povrćem nove sezone, što je svakako dobrodošla promjena u odnosu na sačuvanu hranu dugih zimskih mjeseci. U kineskoj kuhinji uobičajeni su spriog rolls s kupusom i ostalim povrćem u tanko zamotanom cilindričnom tijestu, najčešće onom od rižina brašna. Obično se jedu tijekom Proljetnog festivala u kontinentalnoj Kini, pa otuda i naziv. Popularne su i vrste s mesom, osobito sa svinjetinom. Prženi proljetni kolutići uglavnom su mali i svježi. Mogu biti slatki ili slani; prvi se često pune tijestom od crvenog graha, a drugi se obično pripremaju s povrćem. Zato i za svoju verziju birajte svježe mlado povrće i dobro ih smotajte prije prženja na tavi ili u woku, naravno, u dubokom ulju.

Sastojci:

6 kom kora za savijače
1 kom mrkva
200 g mljevenog mesa (svinjetina)
1 kom crveni luk
1 kom poriluka
1 žlica aceto balsamico
3 česena češnjaka
2 žlice sojina umaka
1 žlica škroba
1 kom jaje
sol papar

Način priprave:

Luk na masnoću, pa dodajte meso i pecite 10 do 15 minuta, dodati povrće (što sitnije iskosati sastojke). Ako radite s wokom kratko ispržite mrkvu i kupus, ali meso i luk ćete bolje kontrolirati u klasičnoj tavi. Kad je nadjev gotov ostavite ga ga se malo sustegne, odnosno prije rolanja ohladi. Kore, najbolje su rižine, no do njih se teško dolazi i (pre)skupe su, a i ona namijenjene za savijače biti će sasvim dobre, a i bolje odgovaraju našim gastronomskim preferencijama. Svaku rolicu koru izrežite oštri nožem na 4 dijela i rolajte. Rubove je dobro “zacementirati” izmućenim jajem. Poslužite uz gotovi slatko-kiseli umak ili neki drugi po vlastitom izboru. Ako nemate ideja bit će dobar i obični kečap kojem dodate malo sojina umaka, šećera i octa, a dozu egzotike možete postići dodavanjem soka od ananasa.

Gastro
Hrvatska