GASTRO: Princez krafne, točka na i prave zagrebačke svečane večere

2021-01-23-gastro-princez-krofne

Princes krafne u kroatiziranoj verziji imenujemo uštipcima, što je, ipak, pogrešno, jer uštipci su u našoj narodnoj kuhinji potpuno nešto drugo, internacionalna je slastica uglavnom nazivana profiterole, a ponajbolje ima su joj dali Englezi kod kojih se zovu jednostavno Cream puff. Dosta zvučno, nema što, a i sadržajno odražava suštinu ovoga kolača: kuhano tijesto kao podloga i poklopac mora biti kuhano i pečeno, dovoljno hrskavo, dok je istodobno prostor između ispunjen savršeno kremastom, ne pjenastom, masom slatka okusa i odmjerenih aroma.

Kao i kod većine kolača koji su osmišljeni u Europi, da bi globalizacijom osvojili svijet , princez krafne su imaju svoje romansko podrijetlo iz zemalja velike gastro kulture i tradicije. Tako legenda kaže da su Talijani dali tijesto. Objektivno, upravo u tome su i najbolji u Europi, a ovakav tip tijesta je osmislio osobni kuhar firentinske srednjevjekovne moćnice Katarine de Medici iz Toskane, još početkom 17 stoljeća. Prilično neutralno tijesto Talijani su isprva rabili za razne bujone, dakle, u slanoj inačici, no tek su francuski kuhari otišli korak dalje i, dodavši kremu, napravili kolač koji će koje stoljeće kasnije pokoriti svijet. Na dvorcu vojvode Orealanskog Henrika II, osmišljena je kremasta ispuna, a ostalo je povijest…

Sastojci za tijesto:

250 g glatkog brašna
100 g maslaca
4 kom jaja
50 g šećera
2,5 dl vode
1vrećica praška za pecivo (7g)
1/2 žličice soli

Sastojci za tijesto:

1/2 l vrhnja za šlag
1/2 l mlijeka
100 g šećera u prahu
50 g brašna
4 kom žumanjka
100 g šećera
100 g maslaca

 

Način priprave:

Priprema tijesta: vodu i margarin u staviti na vatru i dodati šećer.Kad smjesa prokuha, skloniti sa vatre i dodati brašno. Miješa se pjenjačom i dobro umiješati. Biti uporan i stvoriti žitku jednoličnu masu. Ostaviti desetak minuta da se malo hladne, ali ne rabiti hladnjak za tu operaciju.

No rad pjenjačom i miješanje nije još gotovo. U smjesu precizno dodavati jedno po jedno jaje uz stalno miješanje. Kako je smjesa gotova nauljenom žicom izvući okruglice i posložiti ih na papir ili foliju za pečenje. Ostaviti mjesta jer će tijesto prigodom pečenja širiti svoj volumen.

Ovisno o snazi vaše pećnice peći na 200° oko 15 minuta, zatim smanjiti na 180° i peći još 10 minuta. Vrijeme nije važno, ali je važno da se vrhovi ne prepeku, a i da se unutrašnjost dobro napuše zbog čega je od iznimnog značaja da se pećnica tijekom pečenja ne otvara.

Kremu radimo na na način umućivanjem žumanjaca sa šećerom i brašnom, dodavajući pomalo hladnog mlijeka. Ostatak mlijeka stavimo na kolo i neka provrije, te u njega usuti hladnu kremu i, opet, neumorno miješati sve dok se dok se krema ne zgusne. Na kraju, krenu ohladiti i dodati joj maslac (ne otopljen, ali ni hladan, onako mljackav, nakon par sati provedenih na sobnoj temperaturi) i u sve skupa umutiti prah od vanilin šećera. I ponovno mutiti dok krema ne bude savršeno glatka. Tijesto rezati na pola i puniti kremom, te kapice posuti šećerom u prahu. Mašti na volju je špricanje čokoladom i dekoriranje bobičastim voćem ili neka treća egzibicija, ali princeske su gotove. Možete ih čuvati u hladnjaku, ali barem pola sata prije posluživanja ostavite ih na sobnoj temperaturi.

Gastro
Hrvatska