GASTRO: Pinca je neizbježna za Uskrs. Pripremite je dan ranije!

2021-03-31-gastro-uskrs-pinca

Pinca, sirnica ili pogača, tradicionalni je kolač koji se za Uskrs prigodno priprema u čitavoj Hrvatskoj. Dakako, svugdje ima svoj naziv Istrijani, Primorci i Dalmatinci su nazivlju sirnicom.

U Zagorju, Prigorju i Turopolju nazvati će je jajaricom, dok se u urbanim sredinama udomaćio međunarodni izraz pinca. Priprema se od teškog dizanog tijesta, oblikuje se u kuglu koja se prije pečenja premaže umućenim žumanjkom i razreže po sredini nožem ili nožicama u obliku križa i pospe krupnim šećerom.

Što je, pak to, teško dizano tijesto? Prije svega postoji lagano dizano tijesto od kojega se, primjerice, rade pokladice, tu je i tekuće dizano tijesto, koje se, poput kuglofa peče u posebnim posudama jer ga nije moguće oblikovati.

Dakle, teško dizano tijesto je ono koje se dosta mijesi i tuče i treba mu vremena da barem dvostruči svoj volumen. Naravno, to radimo uz pomoć kvasca. Temeljni sastojci teškog dizanog tijesta su veća količina masnoća (maslac ili margarin), šećer, jaja i brašno. Na brašnu se najprije od kvasca, malo tople tekućine i šećera načini kvas, te ga se na toplom mjestu pusti 15 minuta da uzlazi, nakon toga kvascu se primiješa preostalo brašno te umijesi glatko tijesto, gnječenjem i lupanjem tijesta. Tijesto je najbolje mijesiti rukama, jer se osjeti njegova vlažnost i čvrstoća, te mu se prema potrebi dodaje brašna. Tijesto se nakon miješenja ponovno pospe brašnom, pokrije krpom i ostavi na toplom mjestu da se diže i podvostruči obujam. Nakon toga se tijesto oblikuje prema želji, napuni nadjevom ili ukrasi i pripremljeno za pečenje ponovno pokrije krpom i ostavlja da se još jednom diže, a peče se u pećnici.

Sastojci:

500 g glatkog brašna
200 g oštrog brašna
1 kom svježeg kvasca (kocka)
200 g šećera
7 g vanilin šećera (vrećica)
250 ml toplog mlijeka
1 žlica soli
1 kom limnn (naribati koricu)
1 kom naranča (opcija)
4 jaja žutanjci
70 g grožđica (opcija)
0,5 dl rakije
100 g maslaca

Način priprave:

Prvo i osnovno – sve namirnice koje tvore pincu trebaju biti sobne temperature. To znači izvdisti sastojke i namirnice barem sat vremena prije priprave. Za bolji učinak, uspješnije dizanje tijesta, dobro je brašno prosijati, a maslac narezati na ploške, ne kocke, jer će tako lakše prijanjati uz brašno. U sredinu ubaciti jaja. Neka prevladavaju žutanjci, naime poznato je da bijelanjci rasušuju tijesto nakon pečenja, a pinca bi trebala izdržati barem par dana. Ako radite s grožđicama, dobro ih namočite prije stavljanju u tijesto. Dodati ostale sastojke. Kod dodavanja valja voditi računa na je tijesto za pincu dosta masno, a glavni sastojak za njegovo dizanje je kvasac koji ne voli masnoću, isto kao šećer. Zato, razumno s omjerima. Može se dodati i žličica maslinova ulja, a umjesto rakije dobar je i maraskino, pa i rum ili ružina rakija, ako je imate. Kad ste izmijesili tijesto znati ćete po tome da je gotovo kad se odvaja od posude u kojoj ste ga mijesili. Vodite računa o veličini posude jer će tijesto udvostručiti svoj volumen. Prekrijte zdjelu čistom krpom i ostavite bar tri sata da se diže. Kad se tijesto digne ponovite postupak – opet ga mijesite i dajte mu vremena da se ponovno digne.Nakon drugog dizanja pinca je spremna za pećnicu. Nakon oblikovanja stavite ju na namašćeni pleh ili papir za pečenje. Pecite oko 50 minuta na 180 stupnjeva. Treba poznavati vlastitu pećnicu, pa ako nakon stavljanja u pećnicu tijesto prebrzo tamni snizite temperaturu na 160 stupnjeva, ili jednostavno stavite komad alufolije, aki tek kad je pinca poprimila svoj uzdignuti oblik.

Gastro
Hrvatska