GASTRO: Petak je dan za ribu – losos u tavu!

2020-12-11-gastro-losos

Losos, koja pripada istoj porodici riba kao i pastrve, ima masno meso koje hvale svi, ponajprije zbog visoke razine korisnih omega 3 masnih kiselina, tako da se njegova kvaliteta određuje prema njihovoj razini u njegovu mesu. Uobičajena rasprava kad je o ribama riječ – uvijek je bolji „divljak”, ulovljen u prirodi, nego uzgojeni, pomalo je besmislena, jer čak 90 posto lososa na tržište stiže isključivo iz uzgoja.

Posljednjih godina moguće je i na boljim zagrebačkim ribarnicama pronaći norveškog lososa, ima ga u različitim pakiranjima i u trgovačkim centrima, svježeg i dimljenog, konzerviranog i sušenog, mogućnosti su neograničene. Može se pripremati na tisuće načina i začina, od juha, preko tjestenina, pa do složenaca, sve ovisi samo o vašoj mašti. Mi smo se opredijelili za najbržu varijantu – brzo pečenje na malo maslinova ulja, odnosno za lososa „na naglo”.

 

Sastojci:

800 g lososa
(4 komada, file)
3 žlice maslinova ulja
1 žličica soli
prstohvat papara
1 limun
1 žličica mediteranskih začina
1 1 limun
3 česna češnjaka

 

Način priprave:

File lososa može biti svjež, što je rjeđe ili zamrznut, što je češće, sa ili bez kožice, što je najbolje. Ako je zamrznut, filete lososa ostavite da se odmrznu u hladnjaku. Kad se otope, minimalno pola sata prije pečenja pospite ih solju i paprom i držite ih ponovno u hladnjaku dvadesetak minuta, a prije smog pečenja ostaviti na sobnoj temperaturi desetak minuta.

U međuvremenu pripremite preljev za pečenje koji se sastoji od maslinova ulja soka od limuna, zdrobljenog češnjaka, mješavine mediteranskih suhih začina i bosiljka.

Kod tehnike pečenja bitno je poštivati pravilo da se prvo peče strana na kojoj je kožica, približno oko pet minuta, nakon okretanja, „čistu” stranu filea podjevajte preljevom, kojeg žicom možete nadopunjavati s uljem iz tave. To je važno jer koža lososa sadrži svoju mast koja će se tijekom pečenja otopiti u okolnom ulju, čime će sami file dobiti na sočnosti.

Gastro
Hrvatska