GASTRO: Meso ‘z tiblice, autohtona hrvatska gastro ikona koju morate probati sami napraviti!

2021-01-07-gastro-meso iz tiblice

Meso ‘z tiblice je slano jelo međimurske kuhinje, sastavnog dijela nacionalne hrvatske kuhinje, posljednjih desetljeća vrlo prošireno kontinentalnom Hrvatskom, osobito u Zagorju, Prigorju i Zagrebačkoj regiji. Osmišljeno u vrijeme dok nisu postojali hladnjaci u kuhinjama, uz imperativ da oduvijek opstoji potreba čuvanja mesa za kasniju uporabu, ovo jelo posjeduje u gastronomiji vrlo cijenjenu karakteristiku. A to je očuvanje snage namirnice, što se ogleda se u činjenici da je za njegovu pripravu potrebno svega par sastojaka. Konkretno: meso, sol, lovor i papar. Ovo visokokalorično jelo originalne tradicionalne recepture priprema se iz kvalitetnih dijelova svježeg svinjskog mesa, u pravilu buta ili karea, koji se nakon obrade pohranjuju u tiblicu, drvenu postudu okruglog stožastog oblika. Za nju je u uporabi i naziv lojdrica, što je samonikla složenica od riječi loj (mast) i riječi vedrica (kantica) drvena je ili, u novije vrijeme, metalna posuda u kojoj se pripravlja i čuva. Kad je o semantici ovog jela riječ, spomenimo i izraz salina kojim se označava otopljena kosana mast. Ponekad se za isti pojam rabi riječ zaseka.

Meso ‘z tiblice je registrirani i zaštićeni proizvod poznatog geografskog podrijetla u Europskoj uniji od 2017. godine, a u njegovu planetarnom brendiranju svoj je obol dalo i rangiranje svjetske organizacije The best food na čijoj je listi najboljih svjetskih delicija svojedobno zauzela prvo mjesto. Usput, na istom rangiranju kulen je bio na 89., a pršut na 120. mjestu.

 

Sastojci:

1 kg svinjskog karea ili svinjetine od buta
1 kg svježe slanine
1 glavica češnjaka
8 listova lovora
1 žlica crnog papra u zrnu
3 žlice soli

 

Način priprave:

Dio češnjaka nasjeckati i pomiješati sa solju. Tom mješavinom dobro natrljati čitave komade mesa pa ih čvrsto složiti jedan do drugoga u veću posudu. Sve ostaviti 2 – 3 dana na hladnom mjestu, u hladnjaku.

Nakon toga s mesa odstraniti sav češnjak. Meso staviti peći u zagrijanu pećnicu. Dok se peče, podlijevati ga sokom od pečenja i povremeno podlijevati s malo tople vode. Pečeno meso izvaditi iz pleha, odvojiti od kostiju i ohladiti, a sok od pečenja kratko prokuhati da ispari voda.

Svježu slaninu izrezati na veće kocke i staviti kuhati u kipuću slanu vodu, kojoj se doda lovorov list i papar. Nakon 6 – 10 minuta, kada slanina poprimi staklast izgled, izvaditi je iz vode i ostaviti je da se potpuno ohladi. Zatim je krupno samljeti, dodati sitno isjeckan češnjak te po potrebi dosoliti i sve dobro izmiješati. U prikladnu porculansku, zemljanu ili drvenu posudu složiti sloj pripremljene mljevene slanine, zatim komade mesa, premazati ih sokom od pečenja, pa opet red slanine i sve dobro nabiti da između ne ostane zraka. Taj postupak ponavljati dok se ne potroši sva količina mesa i slanine. Posuda se može dopuniti prelijevanjem tekuće ali ohlađene masti. Tako pripremljeno meso mora se držati na hladnom i tamnom mjestu ili u hladnjaku. Ovako pripremljeno meso može se poslužiti kao izvrsna hladna zakuska, a masnoća kao namaz.

Meso iz tiblice može biti osnovni sastojak desetine fenomenalnih jela, pa čak i onih banaklnih kao što je to sendvič. Postupak je jednostavan: na krišku domaćeg kruha (onaj od crnog brašna je najbolji) namažite mast mast od pečenja, zatim stavite dobar komad mesa, a na njega sloj želatiziranog umaka od pečenja. Za konačan gastro doživljaj dodajte svježe začinsko bilje, malo kopra, vlasca i listić peršinova lista.

Gastro
Hrvatska