GASTRO: Kad jednom spečete domaći, svoj kruh, poželjeti ćete to češće raditi!

2021-04-28-gastro-domaći-kruh

Po uopćenoj i krutoj definiciji kruh je proizvod koji se dobiva miješanjem brašna s vodom, mlijekom, sirutkom, ili nekom drugom tekućinom uz dodatak kuhinjske soli ili šećera, masnoća, jaja i sredstva za dizanje tijesta. Peče se u pećnici ili ispod peke, a najčešće ga nabavljamo kao gotov proizvod ili pekarnice ili trgovine.

Paradoksalno, ali istinito, kruhu posvećujemo malo vremena, on se nekako podrazumijeva, ono kao poštapalica prije odlaska u dućan sažeta u izrazu koji uvijek dolazi na kraju “i kupi kruh” (koji, kakav i koliko).

Uz apel da kruh nije samo nužan pratitelj ostale hrane, već i u našoj kulturi jedna od esencijalnih kulinarskih izrađevina, dajemo osnovni recept za domaći kruh. Pokušajte, uspijeva zajamčeno, a kad to prvi put probate, poželjeti ćete to raditi češće. A onda slijedi eksperimentiranje s različitim vrstama brašna… No o tom, potom.

Sastojci:

500 g bijelo pšenično brašno (tip 500)
3,5 dl mlake vode
7 g suhog kvasca (vrećica)
2 žličice soli
2 žličice šećera
1 žlica biljnog ulja

 

Način priprave:

Kruh pripada grupi dizanih tijesta za što je potrebna uporaba kvasca. Na tržištu ima suhog ili onog polutvrdog (mokrog) u kocki, no za početak je jednostavnije raditi sa suhim. Vrećicu suhog kvasca otopite u mlakoj vodi, dodajte šećer, izmiješajte i ostavite da se diže desetak minuta. Stvoriti će se bijela pjena prepuna gljivica koje će uzdignuti brašno u kasnijoj fazi priprave. Prije nego što umijesite brašno, dobro je prosijati tijesto, jer će se bolji uzdizati. U zdjeli za miješanje prvo dodajte sol i na suho izmiješajte. Dodajte malo ulja, može i biljno, ali maslinovo djevičansko će dati bolju aromu. Nakon što ste ulili vodu s kvascem, dobro promiješajte kuhačom. Radite to u zdjeli i nastojte okupiti svo brašno. Grudica, dakako, ne smije biti. Kad smjesa postane kompaktna prebacite ju na pobrašnjenu podlogu i nastavite mijesiti, barem desetak minuta. Po potrebi dodavajte brašno posipanjem, a tijesto je gotovo kad se prestane lijepiti za podlogu, odnosno ruke. Na redu je drvo i ključno dizanje tijesta budućeg kruha. Obavite to u čistoj posudi koja dimenzijama odgovara zadatku: volumen tijesta se mora udvostručiti, a to traje barem 2 sata i to na toplom mjestu, bez propuha. Drugo dizanje, kojem prethodi ponovno mijesiti tijesto je kraće, od pola sata do 45 minuta minimum, pod istim uvjetima. Peče se u prethodno zagrijanoj pećnici na 220 stupnjeva petnaestak minuta, dok se tijesto diže. Zatim smanjiti na 180 stupnjeva. Sve je to odokativna metoda, osobito u prvoj fazi pečenja kad nije dobro, dok se kruh uzdiže otvarati pećnicu.

Gastro
Hrvatska