20. Memorijal Rudolf Perešin

FOTO Sjećanje na Rudija ne blijedi. Rudolf Perešin tih ratnih godina dao nam je novu nadu, nova krila

U sklopu svečanog programa višenamjenski borbeni avion Rafale Hrvatskog ratnog zrakoplovstva simbolično je preletio iznad Ivanić-Grada, a kod spomen-biste Rudolfa Perešina održana je ceremonija polaganja vijenaca
DSC_2141

Polaganjem vijenaca kod spomen biste Rudolfa Perešina, u Ivanić-Gradu je obilježeno sjećanje na Rudolfa Perešina, koji je na današnji dan prije 33 godine izveo povijesni prelet svojim MIG-om 21 iz Željave u Klagenfurt.

Uz obitelj Rudolfa Perešina, počast jednom od heroja Domovinskog rata odala su i broja druga izaslanstva, koja je predvodio izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i predsjednika Vlade RH, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić, koji je tom prilikom istaknuo kako je obilježavanje povijesnog preleta Rudolfa Perešina obilježavanje, odnosno prisjećanje na jednu od najvažnijih i najsvetijih stranica hrvatske povijesti.

Anušić: Tog se pothvata jako dobro sjećam

-Tog se pothvata jako dobro sjećam. Situacija je tada na svim ratištima bila jako teška, vodile su se borbe na gotovo svim područjima i imali smo puno gubitaka. Ali ono što je tada Rudolf napravio dalo nam je svima vjetar u leđa, dao nam je krila, simbolički rečeno. Svi smo dobili nevjerojatnu energiju, snagu i poticaj, moralnu potporu i hrabrost da se nastavimo boriti za neovisnost Republike Hrvatske- rekao je ministar Anušić, naglasivši kako je Rudolf Perešin cijeli Domovinski rat bio na raspolaganju svojoj Hrvatskoj i uz svoj narod.

-Rudolf Perešin jedan je od istinskih heroja Domovinskog rata i to nikada nemojmo zaboraviti. Drago mi je da je danas ovdje ovoliki broj ljudi, prije svega mladih, i drago mi je da u školama uče o svojoj povijesti, da uče o ljudima poput Rudolfa- rekao je Anušić u Ivanić-Gradu te poručio kako će Rudolf Perešin ostati motivacija i nadahnuće svakom čovjeku koji voli hrvatsku državu i svoj narod.

Rudolf Perešin dio djetinjstva proveo u Ivanić-Gradu

Gradonačelnik Ivanić-Grada Javor Bojan Leš istaknuo je kako je iznimno ponosan na Rudolfa Perešina, koji je dio svoga života proveo upravo u Ivanić-Gradu.

-On se ovdje školovao, a kasnije ga je put odveo u vojnu školu i postao je pilotom JNA. 1991. godine kada su svi domoljubi bili na istoj strani, priključio im se i Rudi, koji je prikazao svoju pripadnost i napravio veliku stvar pokazavši koja je volja hrvatskog naroda- istaknuo je Leš, kazavši kako je ovo prilika da se grad prisjeti i svih drugih žrtava Domovinskog rata.

U ime Zagrebačke županije 20. Memorijalu Rudolf Perešin prisustvovao je zamjenik župana Damir Tomljenović,

-Rudolf Perešin je napravio herojski čin, a još više, taj je čin bio značajan nama koji smo bili na ratištu, jer nam je dao jednu novu nadu. Nije to bilo lako vrijeme, no to nam je diglo moral- poručio je Tomljenović.

Perešin: Ja sam Hrvat! Ne mogu i ne želim pucati na Hrvate

Memorijal Rudolf Perešin održava se svake godine u znak sjećanja na prelet pilota Rudolfa Perešina iz Bihaća u Klagenfurt te njegova prelaska na hrvatsku stranu, kao i njegovu borbu i žrtvu za Hrvatsku.
Brigadni general Perešin ostao je zapamćen po riječima: “Ja sam Hrvat! Ne mogu i ne želim pucati na Hrvate”, kada je u najtežim trenucima agresije na Republiku Hrvatsku 25. listopada 1991. godine prebjegao borbenim avionom MiG-21 iz Bihaća u Klagenfurt. Odmah potom, kao borbeni pilot, pristupio je obrani Republike Hrvatske.

Brigadni general Rudolf Perešin poginuo je izvršavajući borbenu zadaću tijekom vojno-redarstvene operacije Bljesak, nakon što su neprijateljske snage oborile njegov borbeni avion MiG-21. Poginuo je kao zapovjednik 21. eskadrile lovačkih aviona 91. zrakoplovne baze Pleso, a sudjelovao je u svim borbenim operacijama Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane. Njegovi posmrtni ostaci vraćeni su u Republiku Hrvatsku 4. kolovoza 1997., a 15. rujna te godine uz vojne počasti pokopan je na zagrebačkom groblju Mirogoj.

Avion MiG-21 oznake “26 112”, kojim je Rudolf Perešin u listopadu 1991. iz Bihaća preletio u Klagenfurt, vraćen je u svibnju 2019. u Hrvatsku nakon 28 godina. Prethodno se nalazio u Vojnozrakoplovnom muzeju u austrijskom gradiću Zeltwegu. Tijekom svibnja i lipnja 2019. bio je izložen ispred Ministarstva obrane, gdje su ga razgledali brojni građani i turisti.

Aktualno
Događanja
Ivanić-Grad