Kultura za male i velike u Posavskim Bregima

FOTO: I u devetom desetljeću KUD OSS Posavski Bregi i dalje je aktivan

Kulturno-umjetničko društvo „Ogranak seljačke sloge“ Posavski Bregi osnovano je 1934. godine, a njeguje izvorne posavske pjesme, plesove i običaje
419321872_761871605977372_2151747503366325803_n

Krajem 2023. kroz studeni i prosinac u Posavskim Bregima, pod pokroviteljstvom Grada Ivanić-Grada i Zagrebačke županije, održao je osam radionica i jedno zajedničko druženje polaznika, izvijestili su nas iz KUD-a OSS Posavski Bregi.

Projekt radionica održan je pod nazivom “Kultura za male i velike u Posavskim Bregima”, a sve radionice su imale jako dobru posjećenost, od 30 do 50 sudionika. Tom prilikom održane su radionice; crtanje dijelova narodnih nošnji s drvenim bojicama, upoznavanje s radom KUD-a, prvi plesni koraci, običaji u Posavskim Bregima kroz godinu, „Kak se dela narodna nošnja“, čuvanje, uporaba i održavanje narodnih nošnji, izrada božićnih ukrasa, prikaz Badnje večeri, božićni običaji i kićenje bora te božićne pjesme i posjet Svetog Nikole.

Kulturno-umjetničko društvo „Ogranak seljačke sloge“ Posavski Bregi osnovano je 1934. godine, a njeguje izvorne posavske pjesme, plesove i običaje. Za svoje nastupe članice i članovi ovog KUD-a redovito osvajaju ponajbolje kritike. KUD „Ogranak seljačke sloge“ danas broji 80 članova i djeluje u više skupina, a to su: plesna, tamburaška, dvije skupine djece, ženska pjevačka, te skupina mladih tamburaša. Plesna i tamburaška skupina djeluju bez prestanka od osnutka KUD-a.

Ženska pjevačka skupina naslijedila je stariju pjevačku grupu koja je nekad djelovala. Dugi niz godina njegujemo glazbeni i folklorni izričaj djece, točnije od 2009. godine u KUD-u djeluju dječje skupine, a od 2017. i mladi tamburaši.

Tradicijsko stvaralaštvo u Posavskim Bregima je iznimno bogato, prožeto mnoštvom raznolikosti i predstavlja neprocjenjivo bogatstvo kulturne baštine Posavine.

-Prenoseći djeci to bogatstvo, uvodimo ih u svijet raznolike kulturne, vjerske i tradicionalne baštine što postupno postaje način života i djelovanja. Uvodeći dijete u svijet tradicije i folklora, djelujemo na očuvanje i izgradnju njegovog nacionalnog identiteta. Oživljavanjem i očuvanjem starih običaja, plesa i tradicije potičemo dijete da postane svjesno sebe, svoje kulture i identiteta te stvaramo osjećaj poštovanja prema tradicijskom nasljeđu- otkrila nam je tajnica društva Mirna Češković.

Osnovni cilj programa bio je razvijanje pozitivnog odnosa prema baštini, buđenje dječjeg interesa za običajima, te aktivno sudjelovanje djece, čime njegujemo ljubav prema kraju u kojem živimo, njegovoj prošlosti i tradicionalnim vrijednostima.

-Cilj je uključiti i što više djece koja do sad nisu imala doticaj s plesom i pjesmom, te tradicijskim običajima. Na radionicama su sudjelovali dosadašnji članovi KUD-a, ali smo uspjeli privući i one koji do sad nisu bili članovi, te su izrazili želju da i dalje žele sudjelovati u radu društva- naglasila je Češković.

Radionice su završile 28. prosinca 2023. zajedničkim druženjem.

-Zahvaljujemo se svima na sudjelovanju, te želimo najaviti da pripremamo nove zanimljive radionice i druženja- poručila je tajnica Mirna Češković.

Događanja
Ivanić-Grad
Naši ljudi našeg kraja