FOTO: Bistranski tradicijski nakit na Listi zaštićenih kulturnig dobara
U Kulturnom centru Bistra održano je javno predstavljanje upisa „Umijeća izrade bistranskog tradicijskog nakita” na Listu zaštićenih kulturnih dobara RH. Tradicijski bistranski nakit kraluš (ženska ogrlica), kravatlin (muška kravata), mašlin (ukrasna iglica u obliku leptir-mašnei) pas (ukrasni ženski pojas) počeo se izrađivati krajem 19. stoljeća tehnikom ručnog nizanja višebojnih zrnaca na isprepletene niti od konjske strune. Nosio se uz tradicijsko ruho bistranskog kraja – bistranjsku nošnju.
Zaštita bistranskog tradicijskog nakita kao nematerijalnog kulturnog dobra važna je za lokalnu zajednicu koja će uz nositelje kulturnog dobra omogućiti revitalizaciju i prenošenje umijeća izrade tradicijskog nakita kao dijela nošnje te prepoznavanje i valorizaciju tog umijeća kao dijela identiteta bistranskog kraja u ukupnosti hrvatskoga kulturnog identiteta, redom su istaknuli govornici na ovoj svečanosti.
O važnosti očuvanja ovog kulturnog dobra govorili su načelnik Općine Bistra Krešimir Gulić, Mirela Horvatin iz Ministarstva kultureJadranka Dujić Furlan iz Zagrebačke županije, Ivana Alilović iz TZZŽ, predsjednica Udruge „Ekomuzej Bistra“ Klementina Batina i predsjednica KUD-a Bistra Antonija Matić. Možda je upravo ona rekla najslikovitiji primjer o značaju zaštite ovog umijeća. Naime, često se dogodilo da bistranski KUD dođe na neku smotru ili natjecanje, a žiri im naloži da sa svojih nošnji maknu kraluš jer se vjerovalo kako je to dio samoborske ili svetonedeljske nošnje, a čije su ogrlice dosta slične i podsjećaju na bistranski kraluš.