NAJVEĆA MRLJA U MANDATU

Fiktivne fakture i politički rat u Zagrebu: Što slijedi nakon prijave protiv gradonačelnika?

Zbog navodne štete od više od dvije milijuna eura, koju su, kako tvrde, pretrpjeli gradski proračun i Ustanova za upravljanje sportskim objektima, skupina zaposlenika podnijela je kaznenu prijavu protiv gradonačelnika Tomislava Tomaševića
Gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević proglasio je 21. prosinca 2024. godine Danom žalosti na području Grada Zagreba Neva Žganec/PIXSELL

Na izvanrednoj konferenciji za novinare javnosti je predstavljeno pismo zaposlenika, u kojem se, osim gradonačelnika, izravno proziva i ravnatelj Sportskih objekata Kosta Kostanjević – i to zbog niza ozbiljnih optužbi, uključujući nezakonite natječaje, pogodovanja i lažiranje faktura.

U središtu prijave nalazi se angažman zaštitarskih službi na Zagrebačkom hipodromu, za koje zaposlenici tvrde da nikada nisu stvarno provedeni, a da su pritom bili prisiljeni lažirati račune. Tvrde kako su o svemu više puta informirali i gradonačelnika i druge nadležne institucije, ali bez ikakvog odgovora. Zaposlenike koji su istupili javno zastupa odvjetnik Anto Nobilo.

– Na temelju izvorne računovodstvene dokumentacije, koju smo dostavili uz kaznenu prijavu, postoji osnovana sumnja da su počinjena kaznena djela. Na Državnom odvjetništvu je da utvrdi je li ta sumnja dovoljno utemeljena da se otvori istraga – rekao je odvjetnik Nobilo.

Tomašević: Politička igra zbog privatnih interesa

Gradonačelnik Tomislav Tomašević odlučno odbacuje sve optužbe, nazvavši ih političkom kampanjom u kojoj, kako tvrdi, Nobilo sudjeluje zbog vlastitih građevinskih interesa.

– Nobilo se uključio jer su tvrtke, u kojima je jedan od osnivača, vlasnici zemljišta na području koje obuhvaća urbanistički plan Savski park – istok. Radi se o atraktivnim parcelama uz rijeku Savu, gdje je prethodna vlast GUP-om dopustila izgradnju nebodera visoke gustoće. Upravo smo taj plan stavili van snage – poručio je Tomašević, ustvrdivši da je riječ o konkretnim materijalnim interesima.

Politička podrška prijaviteljima: Ovo je pljačka javnog novca

Podršku djelatnicima koji su podnijeli kaznenu prijavu pružili su i kandidati za gradonačelnika Davor Bernardić i Pavle Kalinić, koji su optužbe dodatno pojačali.

– Ovo je klasičan primjer pljačke javnog novca. Radi se o lažnim fakturama za nepostojeće usluge. Kako je moguće da je sto zaštitara dnevno štitilo Hipodrom, a nitko to nije primijetio? – upitao je Bernardić.

Kalinić je podsjetio na niz drugih afera u Gradu Zagrebu, ističući kako zaposlenici Holdinga sve češće javno progovaraju.

– U jednoj situaciji 14.000 predmeta nije dano na natječaj za ovrhu, već jednom uredu. To je prešućeno, ali nepravilnosti su sustavne – poručio je.

Lovrić: DORH ne radi svoj posao

Bivši pročelnik Ivica Lovrić oštro je prozvao institucije zbog, kako kaže, sporog djelovanja u kaznenim predmetima protiv aktualne gradske vlasti.

– Podnio sam sedam prijava protiv Tomaševića i njegovih suradnika. Prošla je godina i pol od nesreće u Zrinjevcu, gdje je devetero radnika ozlijeđeno, jedan je ostao bez ruke, a istraga još traje. Vrijeme je da DORH počne raditi svoj posao – poručio je Lovrić.

Reakcije iz Gradske skupštine: Građani gube povjerenje

Zastupnica Dina Dogan izrazila je nadu da bi istupi zaposlenika mogli pokrenuti promjene.

– Ostala sam šokirana pismom. Već su postojale naznake sličnih problema, primjerice na Velesajmu. Činjenica da su zaposlenici odlučili javno istupiti ohrabruje i vraća vjeru u institucije – kazala je Dogan.

Tko čuva čuvare? Afera Hipodrom otkriva pukotine u sustavu kontrole vlasti

U konačnici, slučaj prijave protiv zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića daleko nadilazi pojedinačne optužbe. Riječ je o ozbiljnom testu institucionalne odgovornosti, političke vjerodostojnosti i povjerenja građana u sustav.

DORH je još jednom pod pritiskom – s jedne strane postoji dokumentacija i svjedočanstva djelatnika, a s druge strane javnost i političari koji upozoravaju na sporu i neodlučnu reakciju tužiteljstva. Lovrić jasno ističe da su prethodne prijave također zapinjale, a da neke istrage, poput nesreće u Zrinjevcu, traju predugo.

Ova situacija upućuje na strukturirane slabosti pravosudnog sustava, koje dovode do neefikasnosti u rješavanju čak i najvažnijih javnih kaznenih predmeta. Takav dojam paralize i neodgovornosti institucija dodatno podriva povjerenje u zakonitost sustava. Ovo nije izoliran slučaj. Ako se dokaže da je unutar gradske uprave postojala namjera da se kroz lažne fakture izvuku milijuni eura, to bi moglo biti najveći financijski i politički skandal u Zagrebu od doba pokojnog Milana Bandića.

U tom bi se kontekstu narušila Tomaševićeva reputacija gradonačelnika koji je na vlast došao s platformom transparentnosti, borbe protiv korupcije i demontaže klijentelizma. Politička šteta mogla bi biti ogromna, i to ne samo za njega, već i za sve platforme koje su se pozicionirale kao alternativa prethodnom sustavu.

Bude li izostala brza i transparentna reakcija nadležnih tijela, šteta neće biti samo financijska, već i duboko politička – s mogućim dugoročnim posljedicama za upravljanje gradom, ali i za javno povjerenje u mehanizme pravde i kontrole vlasti.

Aktualno
Grad Zagreb