Farkaševac spremno zakoračio u 2024. godinu. Načelnik Copak: Ovo je kraj koji se želi razvijati
Općina Farkaševac 2024. godinu započinje s povijesnim proračunom u visini od 4,4 milijuna eura, koji je na prošloj sjednici Općinskog vijeća jednoglasno usvojen.
– Veseli me što je proračun jednoglasno podržan, i od pozicije i od oporbe. Važna nam je sinergija ruralnog kraja, kraja koji se želi razvijati i gdje su svi vijećnici jednoglasni za takav razvoj, komentirao je načelnik Matija Copak.
Proračun za 2024. godinu smišljan je nekoliko mjeseci, napominje Copak, te je jedan od najvećih u povijesti Farkaševca. U planu je, također povući što više sredstava iz raznih izvora – europskih, državnih i županijskih.
– To je oduvijek bio cilj, od prvog dana kada sam zasjeo za načelnički stolac. Namjera nam je aplicirati prema svim sredstvima koja želimo i trebamo iskoristiti za dobrobit našeg kraja.
Veći naglasak na turizam i prirodne ljepote
Ovakav proračun donosi niz mogućnosti, a među najvažnijim projektima načelnik je izdvojio Kulturni centar, izgradnju tržnice za koju su osigurana sredstva od LAG-a Prigorje te šetnica i rekreacijska staza Dunjara.
– To je potpuno novi projekt koji će biti na nasipu kanala Dunjara, od poteza Farkaševac do drvenog mosta u Ivančanima, ukupne dužine dva kilometra. Ondje će se stanovništvo moći šetati, trčati i rekreirati, objasnio je Copak.
Od ostalih projekata, tu je prva faza izgradnje pješačke staze, sveukupno 900 metara na potezu od centra do kraja naselja prema Bolču, a koju Zagrebačka županija pomaže sa 100 tisuća eura. Dodatni sadržaj koji će privlačiti turiste i istaknuti prirodne ljepote zasigurno je izgradnja tematsko poučne staze „Brod“.
– Okruženi smo šumama, a to je ono što želimo istaknuti – prirodne ljepote, ribolov, lov, zdravo okruženje i svježi zrak. To je ono što trebamo raditi u razvoju našeg gospodarstva – turizam, ljepota našeg kraja, plasman naših proizvoda, itd.
Na posljednjoj sjednici Općinskog vijeća, jednoglasno su usvojene izmjene i dopune prostornog plana Općine Farkaševac. Razlog tomu je nova investicija tvrtke Frigo Food koja u naselju Donji Bolč, na samom ulazu od Donjeg Markovca, planira izgraditi hotel s popratnim sadržajima.
Nove subvencije za poljoprivrednike
Općina Farkaševac, također je za ovu godinu izmijenila program potpora za poljoprivredu. Dosadašnje subvencioniranje pilića, pataka, purica i gusaka prelazi u unaprjeđenje sektora peradarstva.
– Svakog korisnika godišnje želimo subvencionirati sa 70 eura da se odluči na unaprjeđenje svog gospodarstva i ulaganje u taj sektor.
Program potpora u poljoprivredi od sada je bogatiji i za dvije nove subvencije, otkriva nam načelnik.
– To su održavanje pčelinjeg fonda kojim pčelare želimo godišnje subvencionirati sa 700 eura po korisniku i ono najpopularnije, ulaganje u nepoljoprivredne djelatnosti u ruralnim područjima. Osigurano je 25 tisuća eura po korisniku, a sredstava će biti za dva korisnika godišnje. Želimo unaprjeđivati turizam, da se ljudi počnu baviti diverzificiranim djelatnostima koje će doprinijeti razvoju našeg kraja. To se odnosi na ponudu svojih proizvoda, otvaranje ugostiteljskih objekata na gospodarstvu, ruralni turizam i osiguranje smještaja.
Bolji uvjeti u svim naseljima
Općina Farkaševac započinje izgradnju školskog dječjeg igrališta jer, prema riječima načelnika Copaka, „svako dijete zaslužuje imati lijepo djetinjstvo u svom naselju i zaslužuje imati igralište“.
– Postojeće školsko dječje igralište je zastarjelo, a bit će obnovljeno sredstvima Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine. Upravo pred Božić dobili smo 40 tisuća eura za sufinanciranje izgradnje tog igrališta.
LAG Prigorje, također je osigurao 30.530 eura za uređenje kuhinje i sale Vatrogasnog doma u Farkaševcu.
– Želimo unaprijediti cjelokupan dom, njegovu infrastrukturu te poboljšati uvjete ne samo u Farkaševcu, nego i u ostalim naseljima.
U 2024. godini nastavlja se uređenje društvenih domova i centara naselja koji moraju biti „primjer dobrog upravljanja i dizajna“. Uz to, uređuje se kapelica u Farkaševcu za koju je Zagrebačka županija izdvojila 1.700 eura, dok će Općina pomoći u sanaciji unutarnjeg dijela objekta.
Trideset godina razvoja
Zaključno, Copak se osvrnuo na proteklu godinu i realizaciju prošlogodišnjeg proračuna. Kada je Općina osnovana, napominje načelnik, prvi proračun iznosio je 150 tisuća kuna. Realizacija proračuna za 2023. godinu iznosila je 2,1 milijun eura.
– To je pompozan iznos naspram razvoja od trideset godina. Trideset godina razvoja dovelo nas je do velikog i značajnog iznosa koji možemo utrošiti u razvoj infrastrukture, razvoj djelatnosti – i gospodarskih i poljoprivrednih; razvoj komunalne infrastrukture, dječjih igrališta, manifestacija, itd.