Ekološke udruge protiv nove regulative: Uvodi se monopol u gospodarenju otpadom
Početkom 2025. godine na snagu je stupila nova Uredba o naknadi gospodarenja otpadom i povratnoj naknadi, koja donosi značajne promjene u sustavu gospodarenja otpadom u Hrvatskoj. Premda se u javnoj raspravi najviše ističe povećanje povratne naknade na 0,10 eura po jedinici ambalaže, stručnjaci upozoravaju da nova regulativa ima dalekosežne posljedice koje bi mogle negativno utjecati na ekološku učinkovitost i tržišnu konkurenciju u sektoru otpada.
Prema tvrdnjama Udruge Ekologija grada, jedna od najproblematičnijih stavki Uredbe odnosi se na ambalažni otpad od papira i kartona, koji od sada prelazi u isključivu nadležnost Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Ovim se postavlja monopolistički sustav u kojem se sav papir i karton mora predavati jednoj tvrtki – DS Smith u Belišću. Iz Ekologije grada upozoravaju da bi ovakva centralizacija mogla ugroziti poslovanje više od 300 tvrtki u Hrvatskoj koje se bave reciklažom papirnog otpada, dodatno destabilizirajući ionako osjetljiv sustav gospodarenja otpadom.
– Stavljanje upravljanja papirnim i kartonskim otpadom pod monopol jedne tvrtke stvara nesigurnost u sustavu. Svaki prekid u poslovanju može ozbiljno narušiti lanac gospodarenja otpadom u cijeloj zemlji – upozoravaju iz Udruge Ekologija grada.
Trenutačni sustav gospodarenja otpadom trpi posljedice monopola
Osim što nova Uredba ograničava konkurenciju unutar Hrvatske, ona se, kako tvrde iz Udruge kosi s temeljnim načelima Europske unije, osobito slobodom kretanja roba i usluga među državama članicama. Stoga se postavlja pitanje pravne usklađenosti novih mjera s europskim zakonodavstvom te dugoročnog utjecaja na hrvatsko gospodarstvo.
Udruga Ekologija grada upozorava da trenutni sustav gospodarenja otpadom u Hrvatskoj već sada trpi posljedice monopola, što rezultira smanjenjem kvalitete reciklaže, povećanjem troškova za poduzetnike i građane te narušavanjem ekološke učinkovitosti. Kao rješenje, predlažu otvaranje tržišta svim zainteresiranim stranama i poticanje konkurencije, što bi omogućilo bolje usluge, niže troškove i inovativnija rješenja u sektoru otpada.
– Slobodno tržište i kružno gospodarstvo jedini su održivi modeli budućnosti. Otvorena konkurencija omogućila bi bolju ekološku učinkovitost, povećanu inovativnost u sektoru reciklaže te dugoročnu održivost sustava gospodarenja otpadom – poručuju iz Udruge.
Udruga Ekologija grada aktivno surađuje s reciklažnim tvrtkama i stručnjacima kako bi predložila izmjene zakonodavstva koje bi omogućile transparentniji i pravedniji sustav gospodarenja otpadom. Također, kroz javne kampanje nastoje podići svijest građana o važnosti konkurentnog tržišta otpada i promovirati kružno gospodarstvo kao ključ za održivu budućnost, napisali su na Facebooku.