Recept za katastrofu

Dvije velike greške koje mnogi rade pri pranju rublja

Sve počinje prilikom razvrstavanja rublja prije pranja
pexels-sarah-chai-7282367

Većina nas kriva je za dvije velike greške pri pranju rublja: nedovoljno dobro sortiranje i ignoriranje oznaka za održavanje. Razdvajanje prljavog rublja na “bijelo” i “sve ostalo” nije dovoljno. Možda ćete izbjeći da vaše bijele majice postanu ružičaste, ali što je s težinom tkanine? Bacanje teških predmeta poput ručnika ili traperica s osjetljivim tkaninama može biti recept za katastrofu.

Dobar sustav razvrstavanja uključuje stvaranje zasebnih hrpa: jedna za bijelo, jedna za tamno rublje, jedna za svijetlo rublje i jedna za osjetljivo rublje, sortiranje po tipu tkanine. Možete čak sortirati po stupnju prljavštine, što će produžiti vijek trajanja vašeg deterdženta, prenosi N1.

Još jedna pogreška koju ljudi čine kada razvrstavaju rublje je ignoriranje oznaka za održavanje. Te upute postoje s razlogom. Obraćanje pozornosti na oznake za njegu može vas spasiti od žaljenja u budućnosti. Odvojite trenutak i provjerite oznaku prije nego što bacite odjeću u pranje.

Zašto miješanje tkanina može uništiti vašu odjeću?

Kada zajedno perete odjeću od različitih tkanina, ne ponašaju se sve na isti način u pranju. Na primjer, “krvarenje boje”: kada ubacite tamne tkanine poput traperica sa svjetlijom odjećom, uvijek postoji šansa da će boja s tih tamnih predmeta “prokrvariti” na vašoj svjetlijoj odjeći. Tako vaša omiljena bijela majica može dobiti ružičaste ili plave mrlje, što je teško popraviti.

Miješanje tkanina također može oštetiti osjetljivije predmete. Zamislite da je vaša nježna svilena bluza bačena s teškim ručnikom. Gruba tekstura ručnika može zahvatiti i poderati osjetljivu tkaninu vaše bluze, što dovodi do rupa ili čak trajnog oštećenja. Kako biste to spriječili, osjetljive predmete uvijek perite odvojeno ili u mrežastoj vrećici kako bi ostali sigurni i zaštićeni.

Osim propuštanja boje i oštećenja tkanine, miješanje tkanina može uzrokovati neravnomjerno čišćenje. Teže tkanine poput ručnika, plahti ili traperica upijaju više deterdženta i vode, ostavljajući lakše tkanine poput majica ili bluza s manje sapuna i vode. Ova neravnomjerna raspodjela može dovesti do loše očišćene odjeće i, u nekim slučajevima, dugotrajnih mirisa. Odvajanje tkanina prema težini i teksturi osigurava da svaki komad odjeće dobije pravu količinu deterdženta i vode, što dovodi do boljeg cjelokupnog čišćenja i svježijeg mirisa odjeće.

Etikete s uputama za njegu

Ako ste ikada zurili u oznaku za njegu i pitali se što svi ti simboli znače, niste jedini. Jedna od najčešćih oznaka za njegu je oznaka “samo ručno pranje”, koja često izgleda kao ruka iznad kade napunjene vodom. Ova se oznaka obično nalazi na osjetljivim tkaninama poput čipke, svile ili vune. Ručno pranje pomaže u održavanju teksture i oblika osjetljivih tkanina koje možda neće dobro izdržati u perilici.

Još jedna uobičajena oznaka je “ne izbjeljivati”, koja prikazuje crni trokut s X-om. Korištenje izbjeljivača na tkaninama koje nisu predviđene za rukovanje može uzrokovati promjenu boje ili slabljenje. Čak i izbjeljivač s oznakom “siguran za boje” može uzrokovati probleme za neke tkanine. Umjesto toga isprobajte nježno sredstvo za uklanjanje mrlja ili prirodnu alternativu poput sode bikarbone. Bijeli trokut s X-om znači da koristite samo izbjeljivač koji ne sadrži klor, dok trokut bez X-a znači da je izbjeljivanje sigurno.

Također, mnoga će odjeća imati oznaku “sušiti u sušilici na niskoj temperaturi”. Ovaj simbol je krug unutar kvadrata s jednom točkom u sredini. Pridržavanje ovih uputa je bitno jer visoka temperatura iz sušilice može skupiti tkanine ili oštetiti materijale. Sušenje u sušilici na niskoj razini nježnije je za vašu odjeću i pomaže joj da zadrži oblik. Ako vaša oznaka za njegu kaže “ne sušiti u sušilici” (ili ima X iznad kruga unutar kvadratnog simbola), sušenje na zraku uvijek je najsigurnija opcija.

Hrvatska
Život