IZ GRADSKOG PRORAČUNA

Dogan na pressici iznijela detalje: Kako Možemo financira svoje udruge

Na konferenciji za medije koju je u četvrtak ujutro održao Zagreb United, Dina Dogan osvrnula se na temu financiranja udruga iz gradskog proračuna
Zagreb: Konferencija za medije Bernardićevog Zagreb Uniteda Robert Anic/PIXSELL

Navela je kako je na udruge koje su vrlo blisko povezane s platformom Možemo, odnosno, njihovi članovi, osnivači, nadzor, nalaze se u samom vrhu ili u redovima platforme Možemo, iz proračuna Grada Zagreba, samo u prošloj godini isplaćeno preko pet milijuna eura tim udrugama.

– Kako smo do toga došli? Na temelju analize financijskih izvješća, svih 129 udruga koje smo detektirali kao dio interesne mreže platforme Možemo, u razdoblju od  2021. godine do kraja 2024. godine, kao i  podacima financiranja udruga civilnog društva Grada Zagreba, utvrdili smo sljedeće:

Eksplodiralo financiranje njihovih organizacija

Prva stvar je da je došlo do eksponencijalnog rasta prihoda i to direktno od donacija tih udruga od strane Grada Zagreba. Njihova ukupna primanja porasla su za više od 60 posto, dakle većina rasta bila je u posljednje dvije godine. Grad Zagreb je u ovoj priči glavni pokretač. Naime, udio gradskih potpora u ukupnim prihodima promatranih udruga povećao se za 40 posto samo u jednoj godini, i to 2024., dok su prijenosi iz EU i ostala sredstva bili zapravo beznačajni.

Dodala je kako ravnatelji udruga koje su bliske platformi Možemo gotovo identično prate dinamiku gradskih raspodjela. – Čim se moć Možemo i njihove gradske uprave pojačala, eksplodiralo je i financiranje njihovih organizacija. Prosječna pojedinačna isplata s gradskog javnog poziva porasla je otprilike s nekih 20 tisuća eura 2021. godina na 53 tisuće eura u 2024. godini. To je ogroman skok. Za samo jednu udrugu. To pokazuje koliko je gradska uprava na čelu s Možemo iznimno izdašna kad se radi o financiranju njihovih udruga, kazala je Dogan.

Slavko Midzor/PIXSELL

Pet najvećih primatelja sredstava

– Mjesečni kvartalni financijski izvještaj koji smo promatrali za taj period za svih 129 udruga govori da dolazi do nataloženih viškova koji su baš proizašli iz dotacija koje je Grad Zagreb namijenio tim udrugama, da se vrlo interesantno prema njihovim financijskim izvještajima uzastopno troše na PR kampanje i konzultantske usluge, umjesto na zakonom propisane aktivnosti. Pet najvećih udruga koncentriralo je 70 posto gradskih sredstava namijenjenih civilnom sektoru, a preostale udruge, njih 119 dijele ostalih 30 posto, kazala je.

Pet najvećih primatelja sredstava i dotacija iz proračuna Grada Zagreba koje su iznimno blisko povezane s Možemo redom čine: Domino koji je dobio 235 tisuća eura, Zagreb Film Festival, Faktum, Kontejner Biro, Multimedijalni institut.

Financijski balon

– Jednostavnije rečeno, kada se novac slijeva u usko grlo takozvanih provjerenih partnera, prirodno se otvara pitanje tko zapravo definira smisao potpore. Javni interes ili nekakva politička podobnost. Ako se detaljnije pogledaju financijska izvješća. Ova izvješća su tipična za proračunske korisnike jer sav novac dolazi iz proračuna, nema ništa od članarina. To su proračunski korisnici, a ne neprofitne organizacije. Dakle, udruge se trebaju finacirati iz članarina, navela je Dogan i dodala:

– Kada gradski transferi, kao u ovom slučaju, narastu po 20 puta, a mehanizmi kontrole ostanu isti, suspektno vam ostaje bilo kakvo opravdanje bez objavljenih podataka. To je dosta neoubičajeno. Kada ovakve dotacije, kao što se sada događa u protekle četiri godine, eksplodiraju, majka svih udruga – Možemo, riskira da postane sama sebi najveći financijski balon.

Dakle, nadzor u ovom trenutku mora postati agresivan, kao što je agresivno isplaćivanje sredstava iz javnog gradskog proračuna. Pozivam ovim putem sve nadležne institucije da odmah pokrenu neovisnu reviziju jer ovo je nenormalna situacija. I onda se možemo zapitati i otkud im novac za kampanju, navela je.

 

Grad Zagreb
Lokalni izbori 2025
Politika