Dinamo na Maksimiru razmontirao Hajduka

Dinamo je slavio s uvjerljivih 4:0 i na domak je novog naslova prvaka
Dinamo i Hajduk sastali se u 23. kolu SuperSport HNL-a Matija Habljak/PIXSELL

U najvećem derbiju hrvatskog nogometa Dinamo je na Maksimiru pred 14.000 gledatelja u susretu 23. kola SuperSport HNL-a pobijedio Hajduk s 4-0 pobjegavši najbližem pratitelju na čak 11 bodova prednosti. Bio je to treći prvenstveni ogled ove dvije momčadi u aktualnoj sezoni. Prvi je završio 4-1 pobjedom Dinama u Zagrebu, a drugi u Splitu rezultatom 1-1. Ovoga puta Modri su slavili sa 4-0 ostvarivši najuvjerljiviju pobjedu u derbiju od kolovoza 2016. kada su također slavili s 4-0. Strijelci su bili Arijan Ademi (8), Martin Baturina (10) i Luka Ivanušec (38, 64).

Hrvatski prvak je fantastično otvorio susret i već nakon deset minuta igre je vodio s 2-0. Modri su poveli u osmoj minuti pogotkom kapetana Arijana Ademija. Dino Perić je ubacio u kazneni prostor do Ademija koji je primio loptu pored Ferra i Gerga Lovrencsicsa, okrenuo se, te s pet, šest metara pogodio za vodstvo. Samo tri minute kasnije Martin Baturina je povećao prednost. Ademi je gurnuo do Baturine koji je odmah pucao, lopta je dodirnula Marka Capana i preko Karla Sentića završila u mreži.

Šokirani gosti su prvi put zaprijetili u 12. minuti, pucao je Agustin Anello, ali je to bio lagani plijen za Livakovića. Bilo je to jedino uzbuđenje pred domaćim vratima u prvih 45 minuta. Dinamo nije posustajao i u 38. minuti Luka Ivanušec je treći put zatresao gol splitskog sastava. Bila je to sjajna kontra domaćina. Baturina je odličnom loptom na drugoj strani pronašao Ivanušeca koji je krasno od stative pogodio za 3-0.

Hajdukov trener Ivan Leko je u poluvremenu napravio tri zamjene, u svlačionici su ostali Marko Livaja, Gergo Lovrencsics i Marko Capan, a ušli su Jan Mlakar, Dino Mikanović i Lukas Grgić. Podsjetimo, Livaja, najbolji igrač Hajduka bio je upitan uoči utakmice zbog viroze. Međutim, u igri gostiju ništa se bitnije nije promijenilo. Dinamo je i dalje dominirao i u 63. minuti vidjeli smo četvrti pogodak, a ponovo je strijelac bio Ivanušec. Dinamo je brzo izveo aut, a Petković sjajnim dodavanjem pronašao Ivanušeca na lijevoj strani. Dinamov krilni igrač je primirio loptu i pogodio u rašlje za 4-0.

Prvu ozbiljnu priliku na utakmici gosti su imali u 72. minuti, nakon Krovinovićevog prodora pucao je Marco Fossati, ali je Livaković odlično reagirao. U posljednjim trenucima zaprijetio je i Mlakar, ali je Livaković je obranio i taj udarac.

Dodajmo kako je za Hajduk od prve minute sa 16 godina i dva dana zaigrao Luka Vušković izjednačivši rekord Marka Dabre, do sada najmlađeg debitanta u HNL-u. Dabro je još 2013. godine, također sa 16 godina i dva dana, zaigrao za Cibaliju u prvenstvenoj utakmici.