Osvojena 111 medalja od samostalnosti

DAVOR CIPEK, predsjednik Hrvatskog karate saveza: Iza nas je sjajna godina

Hrvatska ženska reprezentacija u borbama u sastavu Lea Vukoja, Sadea Bećirović, Lucija Lesjak i Nikolina Golomboš osvojila je ekipnu brončanu medalju na SP-u u Budimpešti
Poreč: Predsjednik Milanović otvorio 56. Europsko seniorsko prvenstvo u karateu Sasa Miljevic/PIXSELL

Iza nas je najuspješnija godina koju smo završili na jedan vrlo lijep način, kazao je predsjednik Hrvatskog karate saveza Davor Cipek nakon povratka reprezentacije sa Svjetskog prvenstva u Budimpešti na kojem je hrvatska ženska reprezentacija u borbama osvojila broncu.

Podsjetimo, hrvatska ženska reprezentacija u borbama u sastavu Lea Vukoja, Sadea Bećirović, Lucija Lesjak i Nikolina Golomboš osvojila je ekipnu brončanu medalju na SP-u u Budimpešti pobijedivši u susretu za treće mjesto Mađarsku s 2-0 uz bodovnu razliku 15-0, što se rijetko susreće u mečevima za odličje.

Zanimljivo, bila je to čak 111 medalja za hrvatski karate na svjetskim i europskim seniorskim prvenstvima od samostalnosti.

-Iza nas je najuspješnija godina koju smo završili na jedan vrlo lijep način. Svi ciljevi su ispunjeni, nije bilo velikog i važnog natjecanja na kojem se nismo vratili kući s medaljama. Podsjećam, u veljači smo na EP-u za kadete i juniore osvojili sedam medalja, nakon toga smo na Europskom seniorskom prvenstvu osvojili šest medalja. Bili smo jedina zemlja koja je imala i mušku i žensku reprezentaciju u borbama na postolju. Na Europskim igrama smo imali četiri predstavnika, a Anđelo Kvesić je osvojio prvo zlato za Hrvatsku u Poljskoj. Hrvatska karatistica Ema Sgardelli je nastupila na Svjetskim igrama u borilačkim sportovima u Riyadhu, a u Budimpešti smo osvojili žensku broncu- kazao je Cipek na novinarskoj konferenciji u zagrebačkom hotelu Zonar.

-Jedna mlada ekipa nakon osvojenih medalja na europskoj sceni, došla je i do odličja na ekipnom dijelu SP-a. Cure su borbu za broncu odradile nadmoćno, sada je važno što je duže moguće održati ovu ekipu u karateu-istaknuo je Cipek koji je glavni tajnik Europske karate federacije, te pomoćnik glavnog tajnika Svjetske federacije.

Hrvatske djevojke su na putu do bronce pobijedile Hong Kong 2-0, Tursku 2-1, Belgiju 2-0 i Maroko 2-1, a izgubile su tek polufinalni dvoboj s kasnijim prvakinjama, reprezentacijom Španjolske 2-0. SP su zaključile pobjedom protiv Mađarske s 2-0. U prvom dvoboju Lea Vukoja svladala je Aichu Zakiu Boussebaa s 8-0, a posao je na jednako uspješan način dovršila Sadea Bećirović koja je bila bolja od Reke Molnar sa 7-0. Hrvatska ženska reprezentacija u borbama na taj je način prvi put osvojila ekipnu žensku svjetsku medalju nakon Pariza 2012.

-Nakon europskog zlata, srebra i bronce, stigla je i svjetska bronca, što je dokaz naše kvalitete- kazala je Sadea Bećirović.