Crna plastika u kuhinji može biti opasna po zdravlje, upozoravaju znanstvenici
Crna plastika postala je dio mnogih kuhinja jer dobro izgleda. No, prema novom istraživanju, nije joj mjesto u kuhinji. Istraživači su testirali proizvode izrađene od crne plastike, koja se obično reciklira nakon što je izvorno korištena kao zaštitni dio za elektroniku, poput kućišta televizora. Ova se plastika često tretira usporivačima gorenja pri proizvodnji elektroničkih uređaja. Međutim, čak i nakon recikliranja, kemikalije — koje se povezuju s nizom negativnih učinaka na zdravlje — mogu ostati u visokim koncentracijama, izvještava Health.com.
– Ova studija naglašava nedostatak kemijske regulative koja se odnosi na ono što ide u naš sustav recikliranja – rekla je Megan Liu, glavna autorica studije i voditeljica znanosti i politike u Toxic-Free Future.
Skrivene kemikalije
U studiji, objavljenoj ovog mjeseca u časopisu Chemosphere, Liu i dvoje njezinih kolega testirali su 203 crna plastična kućna predmeta na prisutnost raznih kemikalija. Među testiranim proizvodima bili su pladnjevi za sushi, kutije za brzu hranu, dječje igračke i kuhinjski pribor poput lopatica.
Svaka se stavka najprije testira na brom, kemikaliju koja se koristi u nekim usporivačima gorenja. Ako je razina broma premašila 50 dijelova na milijun, tim je dodatno analizirao prisutnost bromiranih i organofosfatnih usporivača plamena. Te se kemikalije često koriste u elektronici i povezuju se s ozbiljnim zdravstvenim rizicima, uključujući rak i endokrini poremećaj.
Istraživanje je pokazalo da je čak 85 posto ispitanih proizvoda sadržavalo kemikalije za usporavanje gorenja, dok je 65 posto imalo mješavinu obje klase usporivača. Najveće količine pronađene su u pladnju za sushi, lopatici i ogrlici od perli namijenjenoj igri. Ogrlica je sadržavala čak 22.800 miligrama usporivača, što je oko 2,3 posto njezine težine.
– Usporivači plamena mogu iscuriti iz proizvoda, a djeca često stavljaju igračke u usta – naglasio je Liu. – Ovaj određeni proizvod sadržavao je četiri različite vrste usporivača –
Ogrlice i drugi proizvodi koji se koriste za skladištenje ili pripremu hrane sadržavali su dekabromodifenil eter (decaBDE), vrstu bromiranog usporivača gorenja koji će Agencija za zaštitu okoliša zabraniti 2021. godine. Ova je agencija 2009. godine počela postupno izbacivati klasu kemikalija kojoj pripada — PBDE. U to je vrijeme agencija zaključila da su – polibromirani difenil eteri (PBDE) postojani, bioakumulativni i otrovni za ljude i okoliš.
Neuspjeh proizvođača
Ranija studija objavljena u JAMA Network Open otkrila je da ljudi s najvišim razinama PBDE-a u krvi imaju 300 posto veću vjerojatnost da će razviti rak. Otkriće da se decaBDE i dalje nalazi u kućanskim predmetima nakon zabrane pokazuje neuspjeh proizvođača da razumiju podrijetlo svoje plastike i sustav recikliranja, koji očito ne odvaja plastiku tretiranu zabranjenim kemikalijama, naglašava je Liu.
U proizvodima koji sadrže decaBDE, razine su se kretale od 5 do 1200 puta više od granice Europske unije od 10 dijelova na milijun. Liu procjenjuje da prosječni rizik od izloženosti decaBDE-u može biti čak 35 dijelova na milijun svaki dan.
– To je poziv na buđenje – rekla je Linda S. Birnbaum, liječnica i znanstvenica sa Sveučilišta Duke.
Jamie Ross, doktorica znanosti i izvanredna profesorica neuroznanosti na Sveučilištu Rhoplade Island, rekla je da je iznenađena nalazima.
– Znala sam za usporivače plamena i da su ih pokušavali izbaciti iz dječje odjeće – rekla je. – Međutim, nisam bio svjestan da su zaobišle ograničenja i završile u kućanskim proizvodima gdje očito ne bi trebale biti, a da recikliranje nije dovoljno strogo da ih isključi.