CIJENE DIVLJAJU

Cijene povrća rastu diljem EU: Evo gdje se nalazi Hrvatska

Cijene svježeg povrća u Europskoj uniji u posljednjih godinu dana bilježe značajne oscilacije – dok su neke države suočene s dvoznamenkastim poskupljenjima, Hrvatska se nalazi među zemljama s najmanjim rastom cijena
cijene povrća, Europska unija, inflacija hrane, Hrvatska Freepik/Ilustracija

U razdoblju posljednjih godinu dana cijene svježeg povrća u Europskoj uniji pokazale su izražene oscilacije, uz značajne razlike među državama članicama. Prema najnovijim podacima, najviši rast zabilježen je na Cipru, gdje su cijene porasle za čak 33,9 posto, što predstavlja uvjerljivo najveći skok među svim zemljama EU.

Odmah iza Cipra je Danska s rastom od 28,6 posto, što ukazuje na ozbiljne pritiske na prehrambeni sektor i u ekonomski razvijenim članicama Unije. Visok rast cijena bilježe i Bugarska, s porastom od 13,7 posto, te Španjolska, gdje su cijene povrća u prosjeku skočile za 11,1 posto.

Umjereniji, ali i dalje izražen porast cijena zabilježen je u Estoniji, Poljskoj i Latviji, gdje se rast kretao između 6 i 9 posto.

S druge strane, Hrvatska se nalazi među zemljama s najmanjim rastom cijena svježeg povrća. U godinu dana cijene su porasle za 2,5 posto, što je usporedivo s Litvom (+2,6%) i Italijom (+1,2%). Ovakav umjereniji rast u Hrvatskoj mogao bi upućivati na stabilnije opskrbne lance ili manje izražen utjecaj tržišnih poremećaja u odnosu na druge članice.

Iako rast cijena u Hrvatskoj nije alarmantan, trendovi na europskoj razini ukazuju na to da tržište svježeg povrća i dalje ostaje pod pritiskom, dijelom zbog klimatskih promjena, poremećaja u lancima opskrbe te inflacijskih pritisaka koji pogađaju cijeli sektor prehrambene industrije.

U narednim mjesecima bit će ključno pratiti kako se situacija razvija, osobito u kontekstu vremenskih uvjeta, uvoza i domaće proizvodnje, koji mogu znatno utjecati na konačne cijene koje plaćaju potrošači.

U posljednjih godinu dana cijene svjezeg povrca u drzavama Europske unije biljeze znacajne oscilacije. Najveci rast cijena svjezeg povrca zabiljezen je na Cipru, gdje su cijene porasle cak 33,9%. Slijedi Danska s rastom od 28,6%, a dvoznamenkasti rast biljeze i Bugarska (+13,7%) te Spanjolska (+11,1%). U Estoniji, Poljskoj i Latviji rast cijena kretao se izmedju 6% i 9%, dok su Hrvatska (+2,5%), Litva (+2,6%) i Italija (+1,2%) zabiljezile umjereniji porast.

Photo: Marko Picek/PIXSELL

Agro
Gospodarstvo
Hrvatska
Izbor urednika