Cibona prvi finalist Kupa

Cibona će za trofej igrati protiv pobjednika drugog polufinala u kojem se sastaju zagrebačka Cedevita Junior i Split
Rijeka: Završni turnir košarkaškog Kupa Krešimir Ćosić, Cibona – Zadar Nel Pavletic/PIXSELL

Košarkaši Cibone po 18. put u svojoj povijesti igrat će u finalu Kupa Krešimira Ćosića nakon što su u polufinalu završnog turnira u riječkoj dvorani Zamet svladali branitelja naslova Zadar sa 77-72.

Cibona je sjajno otvorila utakmicu i nakon nešto više od sedam minuta igre vodila sa 16-2, ostavivši Zadrane na samo jednom ubačaju. Zadar je do kraja prve četvrtine vratio na jednoznamenkasti zaostatak (22-13), prvenstveno zahvaljujući preciznosti izvan crte 6,75 m. Taj je trend nastavljen i u drugoj četvrtini, što je Zadrane dovelo na samo tri koša zaostatka u 17. minuti (34-31), nakon trice Antonija Jordana. Ni Cibonina trica nije bila loša, a upravo pogotkom izvan 6,75 m Toni Nakić je Zagrepčanima donio 11 koševa prednosti na poluvremenu (46-35).

Cibona je istu prednost držala i u 27. minuti (56-45) da bi Zadrani do kraja treće četvrtine uspjeli smanjiti zaostatak na šest poena (61-55). Zagrebačka momčad je držala Zadar na pristojnoj udaljenosti, a kad je na 1:42 minuta prije kraja Gegić pogodio za 75-65 činilo se da je Cibona izbjegla neizvjesnu završnicu.

Brzom tricom Jordana i pogođenim slobodnim bacanjima Mavre Zadar je 55 sekundi prije kraja došao na -5 (75-70) te dobio loptu nakon pogreške Matea Drežnjaka. Na 47 sekundi prije kraja Jordano je promašio tricu. Promašio je i Gegić na drugoj strani pa je Carter 10 sekundi prije kraja položio za samo -3 (75-72). Ipak, nakon dva pogođena bacanja Vildoze i Mavrine osobne pogreške u napadu, Cibona se plasirala u finale u kojem će pokušati osvojiti svoj osmi naslov pobjednika Kupa Krešimira Ćosića, a prvi nakon 2013.

Cibonu su do pobjede predvodili Amar Gegić s 13 koševa i pet skokova, Mateo Drežnjak s 12 poena, dok su po 11 ubacili Jose Vildoza i Toni Nakić koji je tome dodao šest skokova i četiri asistencije. Kod Zadra je najbolji strijelac bio Antonio Jordano sa 16 koševa. Trevor Thompson je ubacio 14 poena uz 11 skokova, a Dominik Mavra je završio s 13 koševa i devet asistencija.