Cibona prvak Hrvatske, sjajna atmosfera obilježila odlučujuću utakmicu

Cibona u majstorici do 20. naslova prvaka Hrvatske
Peta utakmica finala prvenstva Hrvatske, KK Cibona – KK Zadar Slaven Branislav Babic/PIXSELL

Košarkaši Cibone po 20. put su osvojili naslov prvaka Hrvatske pobijedivši u odlučujućoj, petoj utakmici finala doigravanja Zadar s 56-51 pred oko 5.000 gledatelja na ispunjenim tribinama Košarkaškog centra Dražen Petrović. Cibonu su do pobjede predvodili Toni Nakić s 15 koševa i sedam skokova te kapetan Roko Prkačin s 14 poena, šest skokova i pet asistencija. Kod Zadra su najbolji bili Dominik Mavra s 13 koševa i Trevor Thompson s 12 poena i 12 skokova.

Zadar je odlično otvorio utakmicu i iskoristio prva tri napada za vodstvo 8-0 nakon manje od dvije minute igre. Pavle Marčinković je ubacio šest poena pogodivši tricu, polaganje i dodatno slobodno bacanje, a još dva dodao je Dominik Mavra. Cibonini košarkaši ništa nisu mogli pogoditi iz reketa, što je Zadar iskoristio za vodstvo 13-3 nakon tri minute, a jedini ubačaj domaće momčadi bila je trica Ivana Novačića. Takav rasplet je prisilio Ciboninog trenera Gašpera Okorna na minutu odmora kojom je odlučio razbuditi svoju momčad i učiniti je pokretljivijom uvođenjem Roka Prkačina na centarsku poziciju umjesto Danka Brankovića.

Potez se pokazao odličnim, jer je do kraja prve četvrtine gostujuća momčad uspjela ubaciti još samo jednu tricu za vodstvo 16-11, a strijelac je bio Justin Carter, dok je Cibona na krilima raspoloženog Tonija Nakića napravila potpuni preokret. Šibenčanin je pogodio tri trice i jednom zakucao te ubacio 11 od Ciboninih 18 poena u prvih deset minuta. Zadarska napadačka suša nastavljena je i u prve četiri minute druge četvrtine, što je Cibona iskoristila i Gegićevim polaganjem u 14. minuti došla do dvoznamenkaste prednosti (26-16). S pet poena u jednoj minuti Zadrani su se nakratko približili (26-21), da bi potom novom serijom od 8-0 Cibona u 18. minuti došla do +13 (34-21). S takvom prednošću (38-25) Cibona je dočekala i kraj prvog poluvremena.

U drugoj četvrtini je ključan igrač Vukova bio kapetan Prkačin, koji je u tom razdoblju ubacio 10 od svojih 12 koševa. Domaća momčad je nakon početnih 0/10 za dvicu, do kraja poluvremena pogodila 14 od 21 takvog šuta, razbivši zadarsku obranu.

Drugo poluvrijeme je donijelo veliki napadački pad u igri Cibone, ali Zadar to nije uspio iskoristiti, jer se kod gostiju nije dogodio veliki pomak u tom segmentu, dijelom i zbog angažirane igre domaćina u obrani. Cibona je pet minuta ostala bez ubačaja u trećoj četvrtini, ali je Zadar uspio zaostatak smanjiti s 13 na sedam koševa (38-31). No, zakucavanjem Matea Drežnjaka u 27. minuti Vukovi su ponovno došli na +11 (44-33). Za zadnju četvrtinu Cibona je uspjela osigurati devet koševa viška (46-37) nakon što je Zadar treću dionicu dobio s mizernih 12-8.

Za razliku od prvog poluvremena, kad je Okorn u prvoj četvrtini imao raspoloženog Tonija Nakića, a u drugoj Roka Prkačina, u drugom je ostao bez igrača koji je mogao pokrenuti Cibonin napad. No, ni Zadrani nisu to znali na pravi način iskoristiti. Kad je Novačić u 32. minuti pogodio za 49-37, činilo se da će Cibona lakoćom doći do svog 20. naslova prvaka Hrvatske, ali je domaća momčad ostala bez koša sljedećih šest minuta. Zadrani su serijom 11-0 na 3:29 minuta do kraja došli na samo jedan poen zaostatka (49-48).

Uslijedila je napeta završnica u kojoj su Nakić i Rivers sa slobodnih bacanja donijeli Ciboni +4 (52-48), a Trevor Thompson tricom vratio Zadrane u igru (52-51) 58 sekundi prije kraja. Amar Gegić je 35 sekundi prije kraja, u posljednjoj sekundi napada, pogodio šut od ploče za 54-51 koji se pokazao odlučujućim. Konačnih 56-51 postavio je Toni Nakić s dva pogođena slobodna bacanja.