Burno na javnoj raspravi o Prostornom planu Brdovca
Općina Brdovec održala je dvije javne rasprave vezane uz 7. izmjene i dopune Prostornog plana. Iako su sedme izmjene tehničke naravi, rasprava se vodila oko ranijih odluka, a najveći prijepori izbili su oko plana izgradnje novog stambeno-poslovnog naselja u Januševcu. Na raspravi se okupilo pedesetak mještana koji su izrazili protivljenje izmjenama. Smatraju kako bi se trebalo zadržati prostor isključivo za obiteljske kuće te da zgrade nigdje ne bi trebalo graditi. Također, izrazili su bojazan da bi zona za društvenu namjenu mogla privući velike trgovačke centre, poručujući da onaj tko želi živjeti u zgradi ili ići u shopping centar to može učiniti u Zaprešiću.
Načelnik Alen Prelec objasnio je da su višestambene zgrade potrebne za zadržavanje mlađeg stanovništva koje preferira stanove, kao i starijih osoba koje se više ne mogu brinuti za velika imanja.
-Danas imamo više staračkih domaćinstava gdje više nitko ne pomaže starijima u održavanju okućnice pa se oni odlučuju za selidbu u stanove. I mladi radije biraju stanove pa je to način da ih zadržimo ovdje- obrazložio je Prelec, dodajući kako 7. izmjene ne mijenjaju gotovo ništa, već samo prelaze iz papirnatog u digitalni oblik.
Načelnik je također demantirao sumnje u netransparentnost ranijih odluka.
-Šeste izmjene bile su značajne u smislu ograničavanja gradnje na području Općine. Upravo zato smo ih ponovno istaknuli, jer su se pojavile sumnje u javnosti da su te izmjene donesene netransparentno, što nije točno. Naprotiv, naš cilj je ograničiti višestambenu gradnju, ali i onemogućiti gradnju kuća na lokacijama koje za to nisu primjerene- objasnio je Prelec.
Prelec je naglasio kako su se na društvenim mrežama pojavile neprimjerene rasprave te da stručna služba trpi pritisak. Dodao je kako se unutar 6. izmjena Prostornog plana već usvojila apsolutna zabrana gradnje višestambenih zgrada u pojasu sjeverno od državne ceste, dok je južno i uz željezničku prugu takva gradnja dozvoljena samo uz stroga pravila.
Zaključno, ponovio je kako Općina želi omogućiti primjeren razvoj, gradnju i modernizaciju, što uključuje sprječavanje divlje gradnje, očuvanje zelenih površina, te izgradnju nogostupa, igrališta i javnih sadržaja, a sve s ciljem podizanja kvalitete života građana.