Javni poziv građanima

Novi Jakuševec? Ekologija grada kritizira plan za Centar u Resniku

Započela je javna rasprava o Studiji utjecaja na okoliš za Centar za gospodarenje otpadom u Resniku, ključnom koraku prema zatvaranju Jakuševca, no projekt već izaziva snažne reakcije građana i udruga
Lokacija u Resniku na kojoj se treba graditi Centar za gospodarenje otpadom Emica Elvedji/PIXSELL

Grad Zagreb napravio je novi korak prema zatvaranju odlagališta otpada Jakuševec – otvorena je javna rasprava o Studiji o utjecaju na okoliš za budući Centar za gospodarenje otpadom (CGO) u Resniku. Projekt, koji gradska vlast predstavlja kao moderno rješenje temeljem mehaničko-biološke obrade otpada, trebao bi zamijeniti zastarjeli sustav koji desetljećima opterećuje stanovnike Novog Zagreba. No, dok gradski ured tvrdi da se radi o inovativnom postrojenju koje koristi naprednu tehnologiju, kritičari upozoravaju da projekt skriva ozbiljne manjkavosti.

Studija je dostupna javnosti do 3. rujna u predvorju Gradske uprave te na službenim stranicama Grada. Javno izlaganje predviđeno je 27. kolovoza u 17 sati u Maloj dvorani Vatroslava Lisinskog.

– Postrojenje ima obradu biološkog otpada, znači svi otpaci koje imamo, termički tretirana hrana koja će se obrađivati i ovdje će se dobivati energija, bit će malo bioplinsko postrojenje – objasnila je Ana Pavičić Kaselj, pročelnica Ureda za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje. Dodaje da će drugi dio postrojenja obuhvaćati sortirnicu za suhe frakcije otpada i miješani komunalni otpad, s ciljem maksimiziranja oporabe, a minimiziranja odlaganja.

Na području Zagreba godišnje se prikupi oko 350.000 tona otpada. Grad tvrdi kako novi CGO ne ugrožava okoliš, jer je predviđen u prostornom planu i smješten pokraj postojećeg pročistača otpadnih voda.

Projekt perpetuira greške iz prošlosti

No Udruga Ekologija grada ne dijeli entuzijazam gradske uprave. U svom priopćenju upozoravaju da projekt ne donosi stvarno rješenje, već perpetuira greške iz prošlosti, a proces donošenja odluka ocjenjuju netransparentnim i nestručnim.

– Projekt se predstavlja kao konačno rješenje, a i dalje ne znamo kamo će završavati zagrebački otpad – navodi se u priopćenju, koje podsjeća na tragične posljedice višedesetljetnog ignoriranja sustavnog rješenja, od smrada i odrona do ugroženog zdravlja stanovnika Jakuševca.

Posebno ističu da je zahtjev za lokacijsku dozvolu predan prije nego što je dokumentacija bila dovršena, čime se, tvrde, onemogućilo korištenje sredstava iz EU fondova, ali i pristup stručnoj pomoći programa poput JASPERS-a.

– Ovaj projekt moramo „odraditi” na najbolji mogući način jer će on odrediti smjer razvoja našega Zagreba – poručuju iz Udruge, apelirajući na građane, udruge i političke aktere da se uključe u javnu raspravu svojim pitanjima, prijedlozima i kritikama.

S obzirom na dosadašnje iskustvo, građani s pravom traže potpune informacije i uključivanje u procese koji će utjecati na životne uvjete budućih generacija. Resnik, kažu neki, ne smije postati novi Jakuševec.

Aktualno
Grad Zagreb