Jedna domaća namirnica čisti pluća poput metle i jača imunitet: Svi su je zaboravili, a zapravo je pravo blago

Kroz povijest koristila se u narodnoj medicini za liječenje respiratornih tegoba, a i danas pobuđuje zanimanje zbog svojih potencijalnih ljekovitih svojstava. Međutim, postavlja se pitanje – pomaže li ona doista kod plućnih bolesti ili je riječ samo o još jednom narodnom mitu? Riječ je o guščjoj masti.
Prema riječima epidemiologa i fitoterapeuta dr. Dušana Vujnovića, svaka upala pluća ima infektivnu osnovu, zbog čega je primjena antibiotika nužna. Ipak, guščja mast može imati blagotvoran učinak jer podsjeća na maslinovo ulje i može pomoći u uklanjanju naslaga s plućnih alveola koje su dio upalnog procesa.

Foto: Pixabay/Ilustracija
Tradicionalna uporaba guščje masti
Guščja mast se stoljećima koristila kao prirodni lijek, osobito u liječenju bronhitisa i drugih bolesti dišnog sustava. Njezina upotreba bila je široko rasprostranjena u doba kada suvremeni lijekovi nisu bili dostupni. I danas se u nekim dijelovima svijeta koristi kao pomoćno sredstvo u borbi protiv tuberkuloze.
Bogat sastav guščje masti uključuje omega-3 masne kiseline, cink, selen, bakar, vitamine B kompleksa i vitamin E, što pridonosi njezinim pozitivnim učincima na organizam. Međutim, kod dugotrajne upotrebe, potrebno je pratiti razinu kolesterola u krvi.
Guščja mast najčešće se koristi kao pomoć uz standardne terapije. Može se nanositi kao oblog na područje pluća, čime se poboljšava apsorpcija ljekovitih sastojaka i olakšava disanje. Djeluje tako da se dio aktivnih tvari apsorbira, dok toplina u dodiru s tijelom razgrađuje sekret i omogućava protok zraka kroz bronhe. Također, u narodnoj medicini koristi se za ublažavanje kašlja i njegu kože.
Ipak nije za sve
Mast se čuva u hladnjaku i može trajati do šest mjeseci. Osim u medicinske svrhe, koristi se i u kulinarstvu – može poslužiti za pečenje, pripremu juha ili kao dodatak jelima.
Iako guščja mast može imati korisna svojstva, nije preporučljiva za sve. Osobe s povišenim kolesterolom, trudnice, dojilje i djeca mlađa od tri godine trebali bi izbjegavati njezinu upotrebu. Također, osobe s kroničnim bolestima jetre trebaju biti posebno oprezne.
Recepti s guščjom masti
Danas je guščju mast teže pronaći jer se sve manje kućanstava bavi uzgojem gusaka. U pojedinim selima još uvijek postoje proizvođači koji prodaju domaću guščju mast, ali je potražnja velika i često se čeka na red.
Za probleme sa želucem i crijevima pomiješati 200 g meda, aloje, guščje masti, šećera i kiselog vrhnja. Dodati 50 g kakaa, dobro sjediniti i lagano zagrijati. Uzimati po jednu žlicu tri puta dnevno.
Za hemoroide pomiješati 50 g otopljene guščje masti s 50 g kalanhoe i nanositi ujutro i navečer.