Znate li zašto olovke imaju oblik šesterokuta? Odgovor će vas iznenaditi

Jeste li se ikada pitali zašto olovke – i obične i u boji – imaju taj oblik i veličinu, a posebno zašto je većina njih šesterokutna? Postoje iznenađujuće praktični razlozi za najpopularniji oblik olovaka i bojica. To je kombinacija praktičnosti, ekonomičnosti i ergonomije. Iako su danas heksagonalne olovke prilično uobičajene, isprva nisu bile takve.
– U početku su olovke bile okrugle jer su se izrađivale ručno, objašnjava vlasnica trgovine olovkama Caroline Weaver u TED govoru.
– Amerikanci su ti koji su industrijalizirali proces. Mnogi zasluge pripisuju Josephu Dixonu, koji je među prvima razvio strojeve za rezanje drvenih pločica, rezanje utora i nanošenje ljepila.
Danas još uvijek nalazimo okrugle, trokutaste pa čak i pravokutne “stolarske” olovke, ali heksagonalni modeli postali su standard. Zašto?
Manje otpada, više olovaka
– Otkrili su da je šesterokutni oblik lakši za proizvodnju i da rezultira manjom količinom otpadnog materijala, dodaje Weaver. I to je jedan od ključnih razloga za dominaciju ovog oblika.
Charles Berolzheimer, direktor tvrtke California Cedar Products Company, objašnjava:
– Od jednog standardnog komada drveta možemo dobiti devet šesterokutnih olovaka, dok bismo dobili samo osam okruglih.
Ova razlika možda zvuči zanemarivo, ali u velikoj proizvodnji predstavlja značajnu uštedu.
Zašto ne pravokutnog oblika?
Na prvi pogled, pomislili biste da bi pravokutne olovke još bolje iskoristile drvenu podlogu. Ali ovaj format ima nekoliko nedostataka za korisnika.
– Problem s pravokutnim olovkama je taj što ih većina šiljila ne podržava, objašnjava proizvođač olovaka Honeyoung.
– Budući da su šiljila dizajnirana za okrugle oblike, korisnici moraju oštriti pravokutne olovke nožem ili drugim oštrim alatom.
Šesterokut: Prijatelj dlana i stola
Ali najbolji argumenti za heksagonalne olovke leže u ergonomiji i korisničkom iskustvu.
– Šesterokutni oblik najbolje pristaje ljudskoj ruci. Ima jasno definirane rubove koji omogućuju dobar hvat u bilo kojem položaju, nastavlja Honeyoung.
– Osim toga, takva olovka ne klizi sa stola tako lako kao okrugli modeli. Lakše ju je stabilizirati čak i na nagnutoj površini.
Spoj praktičnosti, ekonomičnosti i ergonomije
Ukratko: Šesterokutne olovke postale su standard zbog svoje kombinacije praktičnosti, ekonomičnosti i ergonomije. Ne samo da ih je lakše izraditi i proizvesti više iz iste količine drva nego okrugle, već su i ugodnije za korištenje, ne klize sa stola i potpuno su kompatibilne s običnim oštrilicama.
Dakle, sada znate – tajna šest rubova je u promišljenoj učinkovitosti, prenosi N1.