Donosimo provjereni recept za najbolji sok od bazge

Sok od bazge nije samo omiljeno ljetno osvježenje, već i pravo prirodno blago za zdravlje. Cvjetovi bazge bogati su brojnim korisnim tvarima koje već stoljećima pomažu u očuvanju vitalnosti i jačanju organizma. Njegova ljekovita svojstva poznata su još iz tradicionalne medicine, a moderna istraživanja potvrđuju da bazga ima snažan utjecaj na zdravlje.
Prije svega, bazga obiluje vitaminom C, antioksidansima i flavonoidima, koji su ključni za jačanje imunološkog sustava. Redovita konzumacija soka od bazge može pomoći tijelu da se lakše obrani od virusa i bakterija, posebice tijekom sezone prehlada i gripe.

Marijan Susenj/PIXSELL
Protuupalna i antivirusna svojstva
Također, bazga ima protuupalna i antivirusna svojstva, što je čini odličnim saveznikom u borbi protiv simptoma poput grlobolje, kašlja, začepljenog nosa i povišene temperature. Potiče znojenje, čime pomaže tijelu da prirodnim putem snižava temperaturu i izbacuje toksine.
Još jedno važno svojstvo bazge je njezino blago diuretsko i laksativno djelovanje. Konzumacijom soka potiče se čišćenje organizma, poboljšava probava te se pomaže u eliminaciji štetnih tvari iz tijela.
Zahvaljujući visokom sadržaju antioksidansa, sok od bazge može imati i anti-age efekt, štiteći stanice od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima, a time pridonosi i očuvanju mladolikog izgleda kože.
Umiruje tijelo i duh
Osim svega navedenog, sok od bazge umiruje tijelo i duh. Topli napitak pripremljen od soka od bazge često se koristi za opuštanje i lakši san, osobito nakon napornog dana. Ukratko, sok od bazge nije samo ukusan — on je i prirodan način da se ojača tijelo, očisti organizam i potakne opće dobro stanje duha i tijela.

Pixabay/Ilustracija
Najbolji recept za domaći sok od bazge
Sastojci:
30 cvjetova bazge (ubranih ujutro, dok su puni peludi)
3 litre vode
3 limuna (po mogućnosti neprskana)
2 kg šećera
1 vrećica limunske kiseline (oko 20 g)
Priprema:
Priprema cvjetova: Nježno protresite cvjetove da odstranite eventualne kukce, ali ih nemojte prati da ne izgubite pelud i aromu.
Maceracija: U velikoj posudi prelijte cvjetove vodom. Limune narežite na tanke ploške i dodajte u vodu s cvjetovima. Pokrijte krpom i ostavite da odstoji 24 sata na hladnom i tamnom mjestu.
Cijeđenje: Nakon 24 sata, procijedite tekućinu kroz gusto cjedilo ili gazu da odstranite cvjetove i limune.
Kuhanje: Dobivenu tekućinu stavite na laganu vatru. Umiješajte šećer i limunsku kiselinu. Miješajte dok se šećer potpuno ne otopi. Pustite da zakuha, ali ne mora dugo ključati, samo par minuta.
Punjenje: Vrući sok ulijte u sterilizirane boce i odmah dobro zatvorite. Čuvajte ga na hladnom i tamnom mjestu.
Posluživanje: Za piće razrijedite sirup s hladnom vodom (ili mineralnom vodom) po ukusu, obično otprilike 1:6 (jedan dio soka, šest dijelova vode).